by Gergana
Copyright © 2020
Интересни факти за математиката
1. Английският математик Абрахам де Моавър открил случайно на преклонна възраст, че продължителността на съня му всяка нощ расте с по 15 минути. Съставил аритметична прогресия и така изчислил точна дата, когато тя би достигнала 24 часа — 27 ноември, 1754 година. На този ден той починал.
2. Религиозните евреи се стараят да избягват християнската символика и най-вече знаци, които приличат на кръст. По тази причина, учениците в някои израелски училища използват обърната буква „т”, вместо знака „плюс”.
3. Автентичността на евробанкнотите може да се провери с проста математика, закодирана в серийния номер на всяка от тях, който се състои от буква и 11 цифри. Буквата трябва да се замести с числото, на което съотвества по поредност в английската азбука, то да се добави към останалите и да се сборуват всички цифри, до получаването на едно число. Ако то е 8, банкнотата е истинска.
5. Когато бил все още студент, един от най-известните впоследствие американски математици, Джордж Данциг, закъснял веднъж за урок и помислил, че написаните на дъската задачи са за домашно. Сторили му се по-сложни от обичайното, но след няколко дни упорит труд на тях, успял да ги реши. Оказало се, че е решил два от „неразбиваемите” проблеми в статистиката, над които много учени си блъскали главите.
6. Магията на „числото на нещастието”. Няма да видите 4-и етаж в японските домове, нито пък рожден ден, отбелязан на дата 4-и. И въобще всичко, свързано с цифрата 4 в Япония е табу – самият йероглиф за нея се изписва почти по същия начин, по който и думата „смърт”. Бихме могли да отминем с насмешка суеверието на японците ако не беше факт, че представителите на японската и китайската раса най-често умират на 4-то число от месеца.
Задача:
Двама приятели влизат в една градина и отиват до едно ябълково дърво. Гледат към дървото – на него има ябълки. Гледат към земята – там няма ябълки. Двамата друсат ябълковото дърво, после пак гледат към дървото – там няма ябълки, гледат към земята – там също няма ябълки. Колко са били ябълките на дървото?
Published: May 3, 2020
Latest Revision: May 3, 2020
Ourboox Unique Identifier: OB-805345
Copyright © 2020