Богдан Хмельницький

by Vika

This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Богдан Хмельницький

by

  • Joined Nov 2019
  • Published Books 8

Богдан Хмельницький

Богда́н Миха́йлович Хмельни́цький — український військовий, політичний та державний діяч. Гетьман Війська Запорозького, очільник Гетьманщини. Керівник Хмельниччини — повстання проти зловживань коронної шляхти в Україні, котре переросло у загальну, очолену козацтвом, визвольну війну проти Речі Посполитої.

Результат пошуку зображень за запитом "богдан хмельницький"

2

Біографія

Народження: 1595, Суботів

Смерть: 6 серпня 1657 р., Чигирин
Правління: 1648-1657
Місце поховання: Іллінська церква, Суботів
Обрання: 30 січня 1648

Чоловік/дружина: Ганна Золотаренко (в шлюбі 1651–1657), Олена Чаплинська (в шлюбі 1649–1651), Ганна Сомко

3

Про його батьків

Батько — чигиринський підстароста Михайло Хмельницький — перебував на службі у коронного гетьмана Станіслава Жолкевського, потім у його зятя Івана Даниловича. Історики мають надзвичайно мало відомостей про Михайла Хмельницького. Досі невідомо, з якого поселення — Хмільника, Хмелева, Хмеліва, Хмельного чи Хмелівки — походив рід Хмельницьких. Іван Крип’якевич припускав, що він — вихідець із с. Хмельника, розташованого у Перемиській землі. Є версія про польське (мазовецьке) походження Михайла, котру не підтримують українські історики. Роберт Маґочі у своїй історії України пише про білоруське походження Михайла Хмельницького.

Матір походила з козацького роду.

4

Освіту здобув у Львівській єзуїтській колегії чи Ярославі.

Вступивши до реєстрового козацтва, Хмельницький під час одного з боїв під Москвою врятував королевича Владислава, і потім той завжди прихильно до нього ставився.

031

5

Повернувшись на батьківщину, брав участь у польсько-османській війні 1620—1621 років, під час якої в битві під Цецорою батько й син Хмельницькі потрапили у османський полон. Іншої думки — старший Хмельницький загинув в цій битві — дотримувався, зокрема, Мирон Кордуба. Ще за одною версією, батько загинув у османському полоні, сам Богдан потрапив у полон. 2 роки важкого рабства (за однією версією — на османській галері, за іншою — у самого адмірала) для Хмельницького не пройшли даремно: вивчивши досконало турецьку і татарську мови, він зважується на втечу (за іншими даними, був викуплений родичами). Знаходячись у Стамбулі, Богдан фактично виконував обов’язки перекладача при одному з командувачів османського флоту, удосконаливши своє знання турецької мови.

6

У 1622 р. Хмельницький утік з полону (версії про викуп, матір’ю чи знайомими, вважаються малоймовірними в останніх біографіях Богдана Хмельницького). Інформація про прийняття ним ісламу — легенда. Батько залишився в Османській імперії, незабаром помер. Повернувшись до Суботова, був зарахований в реєстрове козацтво.

З кінця 1620-х років почав активно брати участь у морських походах запорожців на османські міста (кульмінацією цього періоду став 1629 рік, коли козакам вдалося захопити передмістя Константинополя).Від 1633 р. на службі у великого коронного гетьмана Станіслава Конєцпольського, отримав квартиру в Бродах. Під час оглядин новозбудованого Бродівського замку в 1633, на які була запрошена місцева шляхта, Хмельницький необачно висловився «      …все створене людськими руками, ними ж може знищитися» щодо фортеці, розгнівивши цим коронного гетьмана. За даними Івана Крип’якевича, фразу: «Збудоване руками можна руками зруйнувати» було сказано під час огляду Кодацької фортеці 1639 року. Від гніву С. Конєцпольського мусив шукати схованки на Запоріжжі, лише через деякий час повернувшись до Суботова.

7

Веспасіян Коховський стверджував, що Б. Хмельницький допомагав Тарасу Трясилу, «…ішов слідами бунтівників Якова Острянина і Дмитра Гуні, був учасником жахливого діла, яке самі призвідці спокутували смертю, а він уникнув заслуженої кари».

Результат пошуку зображень за запитом "Веспасіян Коховський стверджував, що Б. Хмельницький допомагав Тарасу Трясилу, «…ішов слідами бунтівників Якова Острянина і Дмитра Гуні, був учасником жахливого діла, яке самі призвідці спокутували смертю, а він уникнув заслуженої кари»."

8

Гетьман, якого всі боялись – найцікавіші факти з життя Богдана Хмельницького

– Більшість вчених схиляються до другого варіанту, адже друге ім’я гетьмана – Зиновій, а за церковним календарем його іменини припадають на 27 грудня, – каже Сергій Лютий, кандидат історичних наук, науковий співробітник Національного музею історії України. – На користь першого грудня свідчать поодинокі давні рукописи, де згадується така дата народження гетьмана.
У народі ж про появу на світ Хмельницького побутувала легенда: мовляв, у селі Суботів жили чоловік та дружина, у яких не було дітей, хоча вони дуже їх хотіли. І от якось вони знайшли немовля у себе на ганку. Вирішили, що це – подарунок Бога за їхні молитви, і назвали сина Богданом.
9
 А ким були насправді батьки майбутнього гетьмана? Чи мав Богдан сестер, братів?
– Батько – чигиринський підстароста Михайло Хмельницький. Він служив у польського полководця Станіслава Жолкевського, – каже Віталій Ляска, кандидат історичних наук. – Імені брата не знаємо, є лише згадка в історичних документах, що у 1648 році, коли Богдан став гетьманом, його брат був сотником у козацькому війську.
С. Лютий: – Про матір майже нічого не відомо. У літописах не згадується її ім’я, лише те, що вона була козачкою. За версією польських істориків, її звали Анастасія або Агафія, можливо, вона мала білоруське коріння.
10
 Яким було дитинство Богдана Хмельницького?
– Батько віддав його на навчання спершу в Київську братську школу, а потім у Львівську єзуїтську колегію, – розповідає Галина Ярова, директорка Музею історії гетьманства України. – Там Богдан навчився письма, читання, стратегії бою, вивчив польську мову та латину. А завдяки урокам риторики вмів складати запальні промови.
С. Лютий: – Михайло Хмельницький виховував сина дуже суворо: змушував його багато навчатися і не менше часу приділяти військовій справі. Кликав Богдана битися з ним на дерев’яних палицях, і коли хлопець програвав двобій – бив його. Як Богдан став дужчим, вправлялися уже на справжніх шаблях. І в боях потім разом воювали.
– Що знаємо про зовнішність і характер Хмельницького?
В. Ляска: – Портрет можемо побачити на гравюрі фламандського картографа Вільгельма Гондіуса. За часів гетьманства Хмельницький мав приблизно 1,85 метра зросту, широкі плечі, міцну статуру.
Г. Ярова: – Хмельницький любив курити люльку, пити каву й завжди носив при собі шаблю.
С. Лютий: – У деяких польських літописах йдеться про те, що гетьман був доволі емоційною людиною. Він умів наводити страх на ворогів, оскільки часто діяв як хороший психолог. Наприклад, під час перемовин із представниками Речі Посполитої вдавав… власне божевілля. Кричав, вигукував якісь дивні фрази, смикав головою, при тому називав усіх навколо зрадниками. Вдавав із себе справжнього дикуна. Це діяло й створювало потрібну для гетьмана атмосферу страху.
11
– Як відомо, під час польсько-турецької війни, 6 жовтня 1620 року під Цецорою Михайло Хмельницький загинув, а Богдан потрапив у турецький полон. Що знає історія про цей період його життя?
– У неволі Хмельницький перебував два роки, вивчив турецьку мову, тож міг згодом стати перекладачем. Є легенда, буцімто його відпустили з полону, бо прийняв мусульманство, але доказів на користь такого факту немає. Найімовірніше, він утік. Крім того, після повернення Хмельницький надалі брав участь у походах козаків на османські міста.
– А як склалось його сімейного життя?
– Гетьман тричі одружувався. Вперше – у 1627 році із Ганною Сомківною, донькою багатого переяславського купця. Вона народила йому двох синів Тиміша та Юрія, а також двох доньок Катерину й Степаниду. Імена ще чотирьох дітей невідомі. Ганна померла у 1647 році від хвороби.
Другою дружиною Хмельницького у 1649 році стала Мотрона, колишня дружина Данила Чаплинського, з яким гетьман сперечався за землю в Суботові. Ворожнечу розпалив польський шляхтич Станіслав Конецпольський. У 1647 році Чаплинський напав на хутір у Суботові, а Богдана ув’язнив. Мотрона ж допомогла Хмельницькому звільнитися. Це було найбільше кохання гетьмана. У 1651 році її стратив син Богдана Тиміш – через підозру в розпусті та зраді.
За місяць після страти Мотрони Хмельницький одружився втретє – із міщанкою з Корсуня Ганною Золотаренко. Чи були в гетьмана діти від двох останніх шлюбів, невідомо.
12
– Знаємо, що Богдан Хмельницький багато грошей жертвував на зведення храмів…
– Так, він побудував десятки церков і монастирів, але більшість із них до нашого часу не збереглися. За його сприяння був відновлений Михайлівський Золотоверхий монастир у Києві, дах якого покрили міддю й позолотили.
– А від чого гетьман помер?
В. Ляска: – Помер Богдан Хмельницький 27 липня 1657 року в Чигирині від інсульту на шістдесят другому році життя. Поховали його в рідному селі Суботові у кам’яній гробниці, яку він сам же й збудував, поруч із сином Тимішем.
13

Результат пошуку зображень за запитом "дякую за увагу"

14
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content