by Ewa Mansz
Copyright © 2022
Co oznacza termin tolerancja?
Poszanowanie czyichś poglądów, wierzeń, upodobań, różniących się od własnych.
Tolerancja polega na uszanowaniu obcej narodowości i związanych z nią różnic kulturowych. Oznacza także, wyrozumiałość dla odmienności. Jest poszanowaniem poglądów, pochodzenia, opinii, upodobań itp. W skrócie, szacunek dla wolności innych ludzi, którzy maja odmienny styl życia od naszego. Są to także jednostki, które według innych nie wpisują się w „normę”, czyli ludzie ze swoimi własnymi opiniami, które niekoniecznie są przychylne większości, więc są obce, np. reprezentujące swój styl bycia poprzez wyszukane stylizacje.
Tolerancja a akceptacja – czy oznaczają to samo?
Niektórzy na pytanie, co to jest tolerancja, odpowiadają, że jest to akceptacja drugiego człowieka, jego poglądów, zachowań, religii itp. Na co dzień terminy te są zwykle uważane za synonimy i pozornie sprawiają, że osiągnięcie tego pierwszego jest możliwe za sprawą tego drugiego. Jednak warto pamiętać, że między tymi pojęciami istnieją duże różnice. W kontekście relacji międzyludzkich oznaczają one znacznie więcej niż postawę czy względy wobec drugiego człowieka.
Skąd się bierze brak tolerancji?
Jeżeli tolerancja ma być pozytywnym procesem, musi uwzględniać kilka czynników:
- chęć udzielenia i nawiązania relacji wymiany,
- utrzymanie stosunku słuszności podjętej przez kogoś decyzji,
- spotkanie i ustalenie priorytetów wspólnych interesów,
- możliwość swobodnego wypowiadania i demonstrowania sprzeczności i różnic.
Typy tolerancji
Można mówić o kilku rodzajach tolerancji, zgodnie z konkretną dziedziną, której każdy z nich dotyczy.
- Tolerancja religijna: to, co odnosi się do przyzwolenia państwa na praktykowanie religii innej niż oficjalna lub do akceptacji przez społeczeństwo wartości mniejszości etnicznych, lub religijnej tradycji.
- Tolerancja obywatelska: w tym przypadku odnosi się do akceptacji praktyk i zachowań uznanych za sprzeczne z etyką lub moralnością wspólnoty, która sprawuje kontrolę społeczną. Zasadniczo jest to zachowanie, które jest postrzegane z niechęcią, ale jest akceptowane, ponieważ nie ma realnej alternatywy.
- Tolerancja polityczna: wiąże się ze współistnieniem różnych sił ideologicznych w ramach tego samego państwa, z których jedne korzystają z rządu, a inne z opozycji. Odmienne stanowiska w obliczu tolerancji nie mogą prowadzić do gwałtownych konfrontacji, prześladowań lub delegalizacji, zwłaszcza ze strony tych, którzy sprawują władzę polityczną.
- Tolerancja różnorodności seksualnej: to przykład tolerancji do szanowania i akceptowania preferencji seksualnych innych ludzi bez osądzania i obrażania. W takich przypadkach należy podkreślić miłość i uczucie, które istnieją między dwojgiem ludzi, niezależnie od orientacji seksualnej.
KONIEC 🙂
Published: Dec 1, 2022
Latest Revision: Dec 1, 2022
Ourboox Unique Identifier: OB-1391223
Copyright © 2022