1.Обхват
Екваториалните и тропически гори заемат районите около екватора и влажните тропици. Тази екосистема обхваща басейна на река Амазонка в Южна Америка, страните от Централна Америка, басейна на река Заир (Конго) и крайбрежието на Гвинейския залив в Африка, североизточната част на остров Мадагаскар, а също и най-големия в света Малайски архипелаг, п-в Индокитай, южна Шри Ланка, североизточната и югозападната част на Индия в Азия и североизточна Австралия на територията на щата Куинсланд. Във височина екваториалните и тропични гори се простират до 3000 метра надм. височина.
2.Климат
Те принадлежат на екваториалния и субекваториалния климатичен пояс. Двата района са с горещ и валежен климат.Температурите са високи през цялата година, като средните им годишни стойности са между 27 и 35 °C. Там дъждовете са почти всекидневно, като средните месечни количества валежи са без големи разлики. В някои райони, предимно със субекваториален климат има разлики във валежите, които определят съществуването на сух и дъждовен сезон. В много райони съществуват 2 дъждовни сезона годишно.
3.Води
През екосистемата на екваториалните гори протичат най-големите и най-пълноводни реки на планетата. Това се дължи на големите количества валежи. Амазонка е най-голямата река на планетата – тя е най-пълноводната и с най-големия водосборен басейн на Земята. Най-характерната черта на реките от екваториалните райони е тяхното голямо пълноводие. Някои реки, които не са особено дълги са изключително пълноводни. Такива реки са Есекибо в Гаяна, Капуас на остров Борнео и Сепик в Нова Гвинея.
4.Релеф
Те покриват райони с предимно равнинен релеф и големи речни долини .
5.Почви
Почвите са латеритни. Образуват се под влияние на екваториален и влажен тропичен климат и имат вечнозелена горска растителност. Имат червен цвят като цвета на тухлата, от където идва името им. Това се дължи на съдържащите се в тях голямо количество железни съединения. Бедни са на хумус, но поради дебелината на почвеният слой са плодородни.
6.Животински свят
Екосистемата на екваториалните гори е с най-голямо биоразнообразие в света. Счита се, че те са дом на около 90% от всички живи организми на планетата. Характерни за тези гори са многото насекоми – комарите, термитите, различните видови птици – папагали и колибри, и бозайниците, като ленивец, ягуар, орангутан, леопард и др.
7.Растителен свят
Той е най-добре развит. Повечето от растенията са с гигантски размери и цъфтят целогодишно. Най-високите растения имат изобилие от слънчева светлина, затова когато в тропическата гора загине едно дърво между останалите настъпва същинско състезание за растеж. Много растения не могат да се справят с тази конкуренция и са принудени да се задоволят с по-малко от нужните условия. Има много от дървесните видове, които използваме, като махагон, маслената палма, каучуковото дърво и др.
8.Хора
Красивите гори биват унищожени от хората. Отсичат се дървета, а животните се избиват от бракониери. Поради тези причини много животни и растения изчезват завинаги от лицето на Земята.
Published: Jan 8, 2021
Latest Revision: Jan 8, 2021
Ourboox Unique Identifier: OB-995007
Copyright © 2021
Йдк дйбьм ь
Мцммьькмьмл.ьб.ьдъ пшмхмью. Мфлщь