СЛЪНЧЕВА СИСТЕМА
Слънчевата система е група астрономически обекти, включваща Слънцето и небесните тела, обикалящи около него — планети, планети джуджета, спътници, астероиди, комети, междупланетен прах и газ.
Всички те са образувани при разпадането на молекулярен облак преди около 4,6 милиарда години.
МЕРКУРИЙ
Меркурий е най-малката планета в Слънчевата система и най-близката до Слънцето, около което прави по една обиколка на всеки 87,969 земни денонощия.
Тя прави три завъртания около оста си на всеки две обиколки около Слънцето.
ВЕНЕРА
Венера е втората по ред планета от Слънчевата система и носи името на богинята Венера от римската митология. Тя е земеподобна планета, много близка по големина и общи качества до Земята; понякога е наричана „планетата-сестра на Земята“. На Земята тя може да се наблюдава само непосредствено преди изгрев и след залез. Обикновено тогава тя е най-яркото небесно тяло след Луната и Слънцето и затова понякога е смятана за звезда и е наричана Зорница, Денница (Деница) и Вечерница.
ЗЕМЯ
Земята е третата планета в Слънчевата система. Тя е най-голямата от земеподобните планети в тази система и единствената, на която според съвременните научни схващания има живот. Земята е формирана преди около 4,54 милиарда години и скоро след това придобива единствения си естествен спътник – Луната. От всички животински видове, които са се развили на Земята, човекът е единственият, който е развил интелигентност
МАРС
Марс е четвъртата планета от Слънчевата система. Тя носи името на бога на войната от римската митология Марс поради факта, че изглежда червена на нощното небе. По тази причина е наричана още „Червената планета“.
ЮПИТЕР
Юпитер е петата по отдалеченост от Слънцето планета и най-голямата (с голяма преднина) в Слънчевата система. Юпитер и другите газови гиганти в Слънчевата система (Сатурн, Уран и Нептун) са известни още като юпитероподобни планети, планети-гиганти.Юпитер е известен на човечеството още от древни времена, и присъства във вярванията и митологиите на много култури. Планетата е именувана от римляните и носи името на бог Юпитер от тяхната митология
САТУРН
Сатурн е шестата планета от Слънчевата система. Тя е газов гигант и е втора по големина в Слънчевата система след Юпитер. Сатурн е известен най-вече с пръстените си, съставени от лед и космически прах. Сатурн носи името на римския бог на посевите и на земеделието Сатурн. Символът на планетата е стилизирано изображение на сърп (♄). Сатурн притежава голяма система от планетни пръстени, съставени най-вече от лед, примесен с малки частици космически прах.
УРАН
Уран е седмата планета от Слънчевата система. Тя е газов гигант и е трета по размери и четвърта по маса в Слънчевата система. Уран носи името на бога на небето от древногръцката митология Уран.
НЕПТУН
Нептун е осмата планета от Слънчевата система и най-външният газов гигант в нея. Тя е четвъртата по размери и третата по маса. Нептун е една от най-отдалечените от Слънцето планети. Носи името на римския бог на морето Нептун. Символът на планетата е стилизирано изображение на тризъбеца на Нептун (♆). Открит на 23 септември 1846 г.,Нептун е първата планета, чието съществуване е доказано чрез математически изчисления, а не от емпирични наблюдения.
ПЛУТОН
Плутоне втората по големина планета джудже, обикаля около Слънцето за приблизително 248 години, така че от откриването ѝ досега тя не е изминала дори половината от пътя по орбитата си. Плутон е замръзнал безжизнен свят в покрайнините на Слънчевата система. До 24 август 2006 г. Плутон се смята за деветата планета от Слънчевата система. Поради малките си размери, наклона на орбитата спрямо слънчевия екватор и ексцентричната си орбита, заради която понякога се намира по-близо до Слънцето от Нептун, винаги е имало спорове дали Плутон трябва да се разглежда като планета. Небесното тяло носи името на римския бог на подземното царство. Символът на планетата е комбинация от първите букви (на латиница) от името на американския астроном Пърсивал Ловел.
Днес – 21.12.2020 г. “Гугъл” пусна дудъл за настъпването на астрономическата зима.
Освен това търсачката отбелязва и “коледната звезда от планетите Юпитер и Сатурн“.
През 2020 г. астрономическата зима (слънцестоене) в северното полукълбо започва на 21 декември в 12:02 ч. българско време.
Зимата е сезонът с най-къси дни, което варира значително в зависимост от географската ширина, и с най-ниски температури. В районите, по-отдалечени от екватора, през зимата има значителни снеговалежи.
Планетите Юпитер и Сатурн ще се подредят и ще образуват “велика планетарна връзка” или “коледна звезда” на 21 декември 2020 г. Това явление не се е случвало на небето от Средновековието.
Published: Dec 17, 2020
Latest Revision: Dec 17, 2020
Ourboox Unique Identifier: OB-969706
Copyright © 2020