Марущак Дарій by Darij - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Марущак Дарій

by

  • Joined Nov 2020
  • Published Books 3
Марущак Дарій by Darij - Ourboox.com

Ми не раз помічали, як мамин срібний перстень з часом тьмяніє, або як іржавіє цвях, або як згорають до попелу дрова. чи  як заварюється чайний пакет у чашці. Що спільного у всіх цих явищах? А те, що всі вони належать до хімічних явищ, які можна спостерігати  у повсякденному житті сучасної людини.  Деякі з них прості та очевидні, будь-хто може спостерігати їх на своїй кухні: наприклад, заварювання чаю. Нагріваючись окропом, листя чаю змінює свої властивості, в результаті змінюється і склад води: вона набуває іншого кольору, смаку та властивостей. Тобто виходить нова речовина. Якщо в цей  чай додати  цукор, у результаті хімічної реакції вийде розчин, який матиме набір   нових характеристик. У першу чергу, новий солодкий смак. На прикладі міцної (концентрованої) чайної заварки можна самостійно провести і ще один дослід: освітлити чай за допомогою шматочка лимону. Через кислоту  лимонного соку рідина змінить свій склад.

 

3
Марущак Дарій by Darij - Ourboox.com

Іншим прикладом може служити зелений наліт (патина) на поверхні виробів з міді та бронзи. Він утворюється з часом під впливом атмосферного кисню та вологості: 2Cu + O2 + H2O + CO2 = Cu2CO5H2 (або CuCO3 * Cu (OH) 2). Отриманий у результаті основний карбонат міді зустрічається і в природі – у вигляді мінералу малахіту. І ще один приклад повільної окисної реакції металу в побутових умовах – це створення темного нальоту на основі сульфіду срібла Ag2S на поверхні срібних виробів: прикрас, столових приборів і т.п. «Відповідальність» за його виникнення несуть частинки сірки, яка є в незначній кількості в атмосферному

повітрі, в продуктах  харчування  ( наприклад, в яйцях). Реакція ж виглядає так: 4Ag + 2H2S + O2 = 2Ag2S + 2H2O.

5
Марущак Дарій by Darij - Ourboox.com

Повернемося на кухню. Тут можна розглянути ще кілька цікавих хімічних явищ: створення накипу в чайнику одне з них. В побутових умовах відсутня хімічно чиста вода. Вона містить різну концентрацію розчинених солей, металів та інших речовин. Якщо вода насичена солями кальцію та магнію (гідрокарбонатами), її називають жорсткою. Коли така вода нагрівається, ці солі  розкладаються на вуглекислий газ та нерозчинний осад (СаСО3 і MgСО3). Такі відкладення можна побачити на стінках  чайника, а також на нагрівальних елементах пральних та посудомийних машинок, прасок. Позбутись накипу в чайнику можна з допомогою оцту або лимонної кислоти. Чайник з розчином оцту / лимонної кислоти і води кип’ятять, після чого накип зникає. Ще одним прикладом хімічного явища в побуті є гасіння соди оцтом під час приготування мучних страв. Коли мама гасить соду  оцтом, відбувається така реакція: NaHCO3 + CH3COOH = CH3COONa + H2O + CO2. 

7
Марущак Дарій by Darij - Ourboox.com

Список побутових хімічних явищ вражаючий. І якщо розуміти закони хімії, можна отримати багато користі.

 

 

9
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content