Съдържание:
1. Климатични изменения- същност
2. Цели за 2020 година
3. Методи за справяне с климатичните промени
4. Мотивацията
2
Изменение на климата
Настоящото изменение на климата на планетата променя света. През последните две десетилетия бяха регистрирани 18-те най-топли години, откакто съществуват измервания, и екстремни метеорологични явления като горски пожари, големи горещини и наводнения, които зачестяват все повече в Европа и на други места.
Учените предупреждават, че без спешни действия глобалното затопляне вероятно ще надхвърли до 2060 г. с 2°C нивата от периода преди индустриализацията, а към края на века може дори да достигне 5°C.
3
Целите за 2020 г.
Първият пакет от мерки на ЕС в областта на климата и енергетиката беше договорен през 2008 г. и в него бяха определени целите до 2020 г. Става въпрос за:
- намаляване на емисиите на парникови газове с 20 % (в сравнение с 1990 г.)
- увеличаване на дела на възобновяемата енергия до 20%
- повишаване на енергийната ефективност с 20%
-ЕС вече е надхвърлил тези цели. Към 2018 г. емисиите на парникови газове бяха намалени с 23 %, т.е. с два процентни пункта над първоначалната цел от 20 %.
4
Методи за справяне:
1.ЗЕЛЕН НАЧИН НА ЖИВОТ:
Можем да променим много, като направим малки промени в начина си на живот. Това може да стане чрез простички действия като гасене на лампите, когато излизаме от стаята, или със слагането на по-плътни завеси, за да бъде в къщата по-топло. Освен това можем да използваме системата на ЕС за енергийно етикетиране на електроуреди, която ни помага да изберем електрическа печка от клас A+ вместо такава от клас D, с което ще спестим до 230 евро от сметката си за електроенергия.
5
2.ВЪЗОБНОВЯЕМА ЕНЕРГИЯ:
Искаме да направим повече от това, да изключим осветлението и да ползваме градски транспорт? Защо да не сложим слънчеви панели на покрива или вятърна турбина – те ще ни помогнат да ограничим въглеродния си отпечатък и да намалим сметката си за електричество! ЕС цели до 2030 г. 27% от произведената в ЕС енергия да бъде от възобновяеми източници.Така че нашето бъдеще изглежда светло и устойчиво! Можем дори да зареждаме телефона си чрез малки слънчеви панели.
6
3. Нашето бъдеще:
Притесняват ни екстремните метеорологични явления и покачването на морското равнище? ЕС помага на общностите да устояват по-добре на изменението на климата. като възстановява влажните и зелените зони, които действат като естествени бариери срещу покачващото се морско равнище, и като развива зелени пространства, които допринасят за справянето със замърсяването на въздуха и горещите вълни.
7
4.Рециклиране:
-Рециклирането спестява природни ресурси.
Природните ресурси са богатства вежливо предоставени ни от майката-природа. Природните ресурси включват земя, растения, минерали и вода. Като използваме материалите повече от веднъж, ние запазваме природните ресурси. В случая с хартията, рециклирането запазва дървета и вода. Правенето на хартия от рециклиран материал спасява до 17 дървета и използва 50% по-малко вода.
8
-Рециклирането може да намали замърсяването на въздуха и водите.
Използването на алуминиев скрап вместо боксит за направата на нови алуминиеви продукти намалява замърсяването на въздуха и водата с 95%. Ако искате да направите нещо за околната среда – рециклирайте алуминиевите кенове!
9
5.Луминесцентна лампа:
Луминесцентната лампа превръща електрическата енергия в полезна светлина по-ефикасно и използва по-малко енергия за същото количество светлина.Докато големите луминесцентни лампи се използват най-вече в търговски, индустриални и институционални сгради, компактните луминесцентни лампи в момента се използват като алтернатива за спестяване на енергия в домовете.
10
Защо всичко това е важно? (Истинската и чиста красота на нашата планета)
11
12
13
14
Published: Nov 22, 2020
Latest Revision: Nov 22, 2020
Ourboox Unique Identifier: OB-941611
Copyright © 2020