«Кухарська справа – не ремесло, а мистецтво». Історія розвитку людських ресурсів до наших днів, коли вони мали не правильне значення по відношенню до кухарського мистцтва . То їжу підносили до небес, вважаючи її одним із найкращих задоволень, вважаючи, що навіть розмови про продукти і страви «негідні істинного джентльмена». Професія кухар розвивалася разом із цивілізацією, так що можна сказати, це знайдена професія. Перші страви виглядали просто як обпалені на вогні напівсирі шматки м’яса чи риби. Вогнем люди користувалися як мінімум з середнього палеоліту, але то не були кухарі.
Про перших професіоналів, які заробляли таким ремеслом на життя, свідчать позначки грецької цивілізації на острові Крит 2600-го року до н.е. Для солдат царя готували кулінарні страви з доброякісних продуктів. Можна сміливо припустити, в Єгипті, Фінікії и Шумер також були професійні кулінари, які працювали для сімей знатних людей и правителів. Пізніше з’явилися такі поняття, як санітарні норми, що регулювали роботу таких фахівців.
У розвитку кухарського мистецтва брали участь не тільки професійні кулінари, але і багато вчених, філософів, державних діячів. Відомо, винахідниками новых страв були великі кардинали Рішельє і Мазарині. А Мішель Монтень написав книгу «Наука їжі». До цих пір в італійських ресторанах популярні страви, винайдені композитором Россіні. Франція пишається, вклад в національну кулінарію внесли Олександр Дюма-батько і великий Бальзак. Могутня середньовічна Європа високо цінувала своїх кухарів. У Німеччині із 1291 шеф-кухар був однією с чотирьох найважливіших фігур при дворі. У Франції кухарями вищих рангів були лише знаті люди.
Наші кухарі свято зберігали традиції народної кухні, яка служила осноою їх професійної майстерності, про це свідчать знайдені писемні пам’ятки «Домострой» (XVI ст.), «Розпис до царських стилів столиці» (1611-1613 гг.), та боярина Бориса Івановича Морозова, витратні монастирські книги тощо. У них часто згадуються народні страви: юшки, каші, пироги, млинці, киселі, кваси, меди.
У царській Росії перша кулінарна книга «Поварені записки» була складена С. Друковцовим у 1779 р. Перша кулінарна школа була відкрита в Петербурзі 25 січня 1888 р. оптимизацією професора І. Є. Андрієвського та кулінара Д.В.Каншина. Для порівняння – перша кухарська школа в Європі з’являється в XIX столітті в Англії, потім кулінарні школи почали з’являтися і в інших країнах. У Франції вважалося, що навчатися кухарської справи треба з 6-7 років, томущо кухар не зможе бути по-справжньому майстерним.
Хронологія появи деяких страв:
Приблизно 10 тис. років до н.е. у раціоні людини з’явилися пиво и хліб (пиво в пляшки розлили в 1568 році). Приблизно 6 тис. років до н.е. – поява сиру. Приблизно з тис. років до н.е. люди навчилися варити суп. У 1500 році до н.е. – розпочато вживання шоколаду. Плитка шоколаду з’явилась лише в 1849 році, а молочний шоколад – в 1875. Приблизно у 1000 році до н .е. – вперше засолені огірки. Приблизно у 500 році до н.е. – приготована перша ковбаса. У 490 р. до н.е. – зварені перші макарони. Перший кулінарний рецепт макаронів із сиром записаний в 1367 році. У 1819 році винайдені спагетті. У 4 столітті до н.е. – записаний перший із тих, що дійшов до нас, рецепт салату (салат із білих бобів). 2 століття н.е. – вперше приготували суші (японське блюдо із рису і морепродуктів). 7 століття – створено рецепт знаменитої корейскої квашеної капусти кім-чи. 15 століття – вперше виготовлені млинці. 1487 рік – винайдені «хот-доги» – булочки з сосискою, і стали національною стравою американців. 1610 рік – вперше випечені бублики. 1621 рік – вперше створена технологія виробництва «повітряної кукурудзи» (попкорну). 1680-і роки – з‘явилася смажена картопля по-французьки. 17 століття – у світове меню увійшов кетчуп. 1739 рік – крекери. 1756 рік – винайдено соус майонез. 1798 рік – з’явився лимонад (тобто газований безалкогольний напій). 1845 рік – вперше виготовлено желе. 1871 рік – записаний рецепт яловичини по-строганівськи (бефстроганів). 1924 рік – поява заморожених продуктів, індустрія напівфабрикатів.
Кухар повинен володіти такими якостями:
розвинуте зорове та нюхове сприйняття, гарний смак, творча уява, фізична витривалість, хороша зорова и образна пам’ять, довготривала словесно- логічна пам’ять, терпимість, спостережливість и доброзичливість.
Синоніми слова «кухар»:
кулінар – людина, майстерна в кулінарії, кухар;
куховарка, кухарка – у побуті жінка, котра готує їжу;
кашевар – кухар у військовій частині або в робочій артілі;
кок – морський, судновий, корабельний, матроський кухар;
офіцерський називається саме «Кухар»;
кухмістер (від нім. Chenmeister) – кваліфікований кухар чи утримувач невеликого ресторану, їдальні.
Ну і нарешті про головне:
щорічно 20 жовтня кулінари всього світу відзначають своє професійне свято – День кухаря, який був заснований конгресом Всесвітньої асоціації кулінарних співтовариств в 2004 році.
Професійний кухар, як диригент, успіх якого залежить не тільки від його знань і досвіду, але і від особливого таланту та чуття.
Published: Oct 28, 2020
Latest Revision: Jan 22, 2023
Ourboox Unique Identifier: OB-924761
Copyright © 2020