Історія написання поезії «Тиша морська»
Значну частину життя Лесі довелося провести у теплих краях – так вимагала хвороба. Кримський період займає особливе місце в долі поетеси.
На початку 90-х років поетеса почала готувати до видання першу збірку поезій «На крилах пісень» (1893 р.).Збірка була перейнята мотивами стоїчної (мужність, стійкість, цілеспрямованість, наполегливість) боротьби з долею.
У цій збірці є розділ «Кримські спогади». 1890 року за порадою лікарів мати, Олена Пчілка, повезла Лесю в Крим (Саки, Євпаторія, Севастополь, Ялта, Бахчисарай). Крим. Лагідне синє море. Гомінкі чайки. Леся почувалася окриленою. Євпаторія – один із найкращих курортів, адже у мілкій затоці вода легко прогрівається, а пісок на дні відбиває теплими оксамитовими барвами. Морські ванни дуже добре впливали на фізичний стан Лесі. Не дивно, що тут рука поетеси відразу потяглась до пера.
Лагідне Євпаторійське море навіяло поетесі вірш «Тиша морська». (1890 р. 16 серпня). Лесі було 19 років.
Це один з перших віршів розділу «Кримські спогади» – враження від зустрічі з морем, природою цього дивовижного краю півострова Крим.
Лексична робота
Полудневий – полуденний – до дванадцятої години дня, до середини дня;
Негода – непогода – погана погода з дощем, снігом, сильним вітром;
Перлистий – подібний до перлів, схожий на перли (формою, забарвленням, блиском);
Чове́нце – зменшено-пестливе до чо́вен.
За жанром цей твір ліричний, бо виражає почуття, думки, прагнення переживання ліричної героїні з приводу побаченої прекрасної картини тихого моря, малого човенця, що рухається по золотій сонячній доріжці.
Вправа «Пошук перлів»
- Ми знаємо, що найкращим, найбагатшим дарунком моря є перли, для того, аби їх відшукати, треба пірнути аж до дна.
- А найкоштовнішими і найрозкішнішими перлами художніх творів є художні засоби, що показують красу, досконалість чарівність і казковість.
- Спробуймо знайти їх.
Послухайте музику, згадайте море, сонце.
Романс “Тиша морська”, написаний композитором Валерієм Квасневським на слова Лесі Українки. Виконує заслужена артистка України Наталія Романюк, акомпанує автор В. Квасневський.
Героїня нашого сьогоднішнього уроку воліла б опинитися на березі тихого моря, побачити морську перлисту хвилечку та сісти у маленьке човенце і поплисти на схід сонця, незважаючи на вітер, шторм та підводне каміння.
Хто ця героїня, ви зможете сказати, якщо розгадаєте ребус.
Домашнє завдання
Написати твір-мініатюру за темою «Що означає край вічного проміння для Лесі? Що означає край вічного проміння для мене?»
Published: Sep 29, 2020
Latest Revision: Nov 20, 2020
Ourboox Unique Identifier: OB-910812
Copyright © 2020
Дуже сподобалося. Дякую.
мы удалим ету страницу черз 2 года иза нарушение правил windows ,