Він тихо іде, він повільно іде.
У нього й чоло ще таке молоде!
Хто скаже про нього: старий він як світ?
Він – ДАНТЕ. Йому тільки тисяча літ.
Ліна Костенко
Творчість Данте – одна з найвищих верховин світової поезії, найбільший внесок італійського народу в літературну скарбницю людства. Тож не дивно, що й трагічне життя поета, і його величні твори – об’єкт постійної уваги наступних поколінь.
Григорій Кочур, український літературознавець, перекладач
2008 року, майже за 690 років після смерті Данте Аліґ’єрі, влада Флоренції скасувала рішення про вигнання поета з міста. Проте громадськість назвала це рішення комерційним трюком для приваблення туристів.
Похований Данте у Равенні, хоча влада Флоренції неодноразово прагнула перенести прах поета на його батьківщину: там навіть установили усипальницю, що й досі залишається порожньою.
ДАНТЕ Й БЕАТРІЧЕ
Історія кохання
Історія кохання дуже проста – кохання на все життя.
Ще дев’ятирічним хлопчиком Данте вперше побачив Беатріче – юного янгола, палко покохав її і подарував безсмертя у своїх віршах.
Розмовляли вони лише двічі: на світській вечірці, коли Данте було 9 років, і ще через 9 років, коли випадково зустрілися на вулиці, і все.
Беатріче померла в 25 років. Але Данте протягом усього життя продовжував оспівувати прекрасну Беатріче. Вона стала для нього володаркою його духу, символом чистоти, святості та ідеальної жіночої вроди. ” Він заквітчав її вінцем такої слави, якою ні одна з жінок ще не пишалась”,- писала Леся Українка у вірші “Забута тінь”.
Беатріче стала одним з вічних образів світової літератури.
“Божественна комедія”
Данте назвав свою поему “Комедією” за усталеними середньовічними канонами: так називали твори, які починалися сумно, а закінчувалися щасливо.
Згодом перший біограф Данте Дж.Боккаччо дав назву
“ Божественна ”
“ Divina Commedia “. Слово “ божественна “ означає і високу оцінку твору, і те, що “ твір про Бога та його оточення ”. Під такою назвою – “ Божественна комедія “ – твір був опублікований в 1555 р. у Венеції.
Мова комедії – народна, рідний авторові тосканський діалект, адже Данте адресував її широкому загалу читачів, що не знали латини.
Жанр – ліро-епічна поема
Тема “Божественної комедії” – зображення уявних мандрів поета потойбічним світом. Супутником Данте є римський поет Верґілій, пізніше Данте супроводжує Беатріче, що уособлює милість Божу. Верґілій – улюблений поет Данте, його вчитель , уособлення земного розуму, Божественної мудрості, що виведе людство до світла. Верґілій виводить Данте з темного лісу через потойбічний світ.
Ідея – відвернути людину від гріха й навернути її до праведного життя, урятувати людей від ганебного стану й привести їх до щастя. Письменник мріяв про духовне спасіння людини й усього світу.
Особливості сюжету
Основний сюжет твору – подорож героя потойбічним світом
( уві сні, протягом Великоднього тижня 1300 р.). Данте розповідає, що в середині життєвого шляху, тобто в 35 років, він заблукав у життєвому лісі. У супроводі Верґілія поет спочатку потрапляє до пекла, потім – до чистилища. До раю його веде тінь Беатріче. У поемі автор спостерігає страждання грішників, вислуховує їхні пристрасні оповіді й розмовляє з ними ( “Пекло”, “Чистилище”). Мандруючи раєм, Данте змальовує блаженства праведників та красу царства небесного, яке постає перед ним у сліпучих променях божественного світла.
Герой Данте – філософ, шукач істини, правди, вищого смислу буття, Бога. Водночас він шукає самого себе, загубившись не тільки в лісі гріхів і політичних суперечок, а й у протиріччях власної особистості, втративши правильний шлях.
У своєму творі Данте скористався біблійною легендою про Сатану, скинутого Богом з небесної висоти. Падаючи, Люцифер застряг у центрі земної кулі, а земля, витиснена з надр, створила серед океану високу гору Чистилище. Люцифер пробив у землі глибоку яму, в якій утворилося Пекло. Сюди і спускаються подорожні. Пекло Данте складається з дев’яти кіл, на яких автор розміщує грішників відповідно до християнської моралі.
На самому дні провалля, у цілковитої темряві перебуває Люцифер. Учепившись за нього, Данте і Вергілій вибираються з Пекла і потрапляють у Чистилище
Суть пекла Данте полягає у тому, що людина, страждаючи від свого гріха, усе одно йому піддається. Тобто не зовнішні сили, а сама людина кидає себе до пекла. Ті, хто в змозі здолати гріх, опиняються в чистилищі. Отже, подорож героя загробним світом є мандрами людською душею.
Данте вчить, що людина має подвійну природу ( смертну й безсмертну), що вона є середньою ланкою між тлінним і нетлінним, тому має подвійне призначення: одне – у земному житті – полягає у виявленні власної доброчесності, іншого досягає лише посмертно та за сприяння Божої волі. Данте навчає відповідальності за скоєне, адже це і є свобода людської волі, що визначає гідність людини.
Чистилище
Чистилище поділено на дев’ять уступів і сім кіл. Свої провини тут спокутують і сподіваються на прощення пихаті, заздрісні, гнівливі, ледачі, скупі, обжерливі, любострасні.
У героя тут особлива роль. Він вже не співчутливий спостерігач, як у Пеклі. Поет й сам проходить очищення, ніби наперед випробовуючи власну посмертну путь.
Досягши меж Чистилища, Вергілій розстається з Данте. Далі його веде Беатріче.
Рай
Пізнавши всю глибину гріха в Пеклі, безмежний відчай і радісну надію у Чистилищі, Данте потрапляє до царини Раю. Він складається з дев’яти небес, що окутують землю, та найвищої сфери – ” Палаючого неба”, де розлито сяйво самого Творця. Серед праведних душ почесне місце посідають Богоматір Марія та “страж церкві Божої” Петро. До праведних належить і Беатріче – кохана поета. Вона бере Данте за руку, і вони продовжують путь. Данте в неймовірному захопленні від того, що бачить. Коли поет постає перед Божим престолом, йому відкривається остання істина. Це велика любов, яка створила світ і людину, яка тримає все земне життя, яка живить вічність.
“Божественна комедія” вказує людству шлях від гріховності й політичної анархії, у яких воно загрузло, до спасіння й щастя – через засудження (пекло) та спокуту (чистилище) до блаженства (раю)
Чотири аспекти тлумачень у поемі Данте
1-й – буквальний ( текст сприймається реально)
Мандри Данте в загробному світі
2-й – алегоричний ( під текстом розуміються події зовнішнього світу)
Людство потонуло у гріхах, і тільки мудрість та потреба у вірі зможуть урятувати його
3-й моральний ( передбачає опис переживань і пристрастей людської душі)
Боротьба точиться в людській душі, звідусіль оточеній гріхами, яким протистоїть ідеал громадських чеснот
4-й містичний, філософський
Людство втратило духовні орієнтири, потрапило в полон до жахливих пороків; лише морально очистившись, воно знайде шлях до істини.
Символіка чисел в поемі Данте “Божественна комедія”
Трійка, дев’ятка – числа Святої Трійці.
Три частини – це три світи, де водночас жив Данте: реальне життя, яке дуже схоже на пекло;
чистилище – внутрішня боротьба;
рай – віра, добро й доброчинність.
Число 33 – має нагадувати про роки земного життя Ісуса Христа.
Усього в “Божественній комедії” 100 пісень ( число 100 – символ досконалості): 1 (вступ) + по 33 пісні у кожній із 3 частин.
“Божественна комедія” – це велика алегорія людини, гріха та спокутування з релігійної й моральної точок зору. Тут відкривається падіння й відродження людини. У творі міститься алегорія внутрішнього та зовнішнього розвитку людини. Будь-яка людина носить усередині себе власні пекла та рай. Пекло– смерть душі, владарювання тіла, образ зла й пороку. Рай – образ добра й доброчесності, внутрішнього миру й щастя. Чистилище – перехід від першого стану до другого через каяття. Леопард, лев і вовчиця, які загороджують шлях до сонячного пагорба, уособлюють три найбільші вади людини: пристрасть, гордість і жадібність. У трьох цих вадах, як уважали за Середньовіччя, криється причина людської зіпсованості.
Чи актуальна “Божественна комедія” Данте сьогодні?
“Божественна комедія” Данте посідає 10-те місце у Рейтингу 100 найкращих книг усіх часів за версією журналу Newsweek
Образ Данте та його “Божественної комедії” надзвичайно популярні в сучасній культурі в різних її проявах. Зокрема, зображення Данте стало надбанням популярного мистецтва – стріт-арту: вуличні художники розміщують свої стінописи на вулицях Рима, Неаполя, у підземці Нью-Йорка тощо.
Чимало сучасних читачів зацікавилися твором великого Данте, коли прочитали детективний роман американського письменника Дена Брауна “Інферно” (2013). Запаморочливі пригоди, загадкові послання, небезпечні таємниці дивовижним чином перегукуються тут з “Божественною комедією” Данте та картиною Боттічеллі “Мапа Пекла”.
Published: Sep 23, 2020
Latest Revision: Oct 3, 2024
Ourboox Unique Identifier: OB-908642
Copyright © 2020