Навчання та інструктажі з питань охорони праці
Закон України “Про охорону праці” вимагає, щоб усі працівники при прийому на роботу і в процесі трудової діяльності проходили на підприємстві
навчання, інструктажі і перевірку знань з питань охорони праці.
Особи, які не пройшли навчання і перевірку знань з питань охорони праці, до роботи не допускаються.
Навчання та інструктажі проводяться:
– з учнями та студентами навчальних закладів;
– з працівниками у процесі трудової діяльності.
Працівники, зайняті на роботах з підвищеною небезпекою повинні проходити щорічне спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці.
Результати перевірки знань працівників з питань охорони праці оформляються протоколами. Особам, які при перевірки знань з питань охорони праці виявили задовільні результати, видаються посвідчення.
У разі незадовільного результату протягом одного місяця призначається повторна перевірка знань працівника. Якщо під час наступної перевірки результат виявиться також незадовільним, то має вирішуватися питання про
працевлаштування працівника на іншому робочому місці.
До самостійної роботи працівники допускаються тільки після вступного інструктажу, навчання й перевірки теоретичних знань, первинного інструктажу на робочому місці, стажування і набуття навичок безпечних методів праці.
За характером і часом проведення інструктажі з питань охорони праці поділяються на такі:
1. Вступний – проводиться з усіма працівниками, щойно прийнятими на роботу незалежно від їхньої освіти та стажу роботи;
-з працівниками інших організацій, які прибули на підприємство і беруть безпосередню участь у виробничому процесі або виконують інші роботи для підприємства;
-з учнями та студентами в навчальних закладах при вступі, а також які прибули на підприємство для проходження виробничої практики;
-з екскурсантами під час екскурсії на підприємство.
Вступний інструктаж проводить особа, відповідальна за охорону праці на підприємстві.
Запис про проведення вступного інструктажу робиться у спеціальному журналі.
Вступний інструктаж проводиться за програмою, розробленою службою охорони праці з урахуванням особливостей виробництва.
2. Первинний – проводиться на робочому місці перед початком роботи і проводить його керівник робіт (майстер, бригадир та інші).
Первинний інструктаж проводиться:
-з новоприйнятими на підприємство працівниками;
– з працівником, який переводиться з одного цеху виробництва до іншого;
– з працівником, який буде виконувати нову для нього роботу;
– з відрядженим працівником, який бере безпосередню участь у виробничому процесі;
– з учнями перед початком навчальних занять в майстернях, навчальних кабінетах.
Первинний інструктаж проводиться за програмою, складеною з охорони праці та технічної документації.
Усі робітники, в тому числі випускники навчальних закладів, після первинного інструктажу на робочому місці мають протягом 2-15 змін (залежно від характеру роботи та кваліфікації працівника) пройти стажування під
керівництвом досвідчених кваліфікованих робітників.
Стажування проводиться за програмами для конкретної професії, посади або робочого місця.
Після закінчення стажування та задовільних результатах перевірки знань з питань охорони праці наказом роботодавця працівник допускається до самостійної роботи, про що робиться запис у журналі реєстрації інструктажів.
Якщо робітник показав незадовільні результати при перевірці знань, то стажування може бути продовжено на термін не більше двох змін.
3.Повторний – проводиться керівником робіт на робочому місці за програмою первинного інструктажу в повному обсязі.
Повторний інструктаж проводиться:
– на роботах з підвищеною небезпекою – 1 раз на 3 місяця;
– на інших роботах – 1 раз на 6 місяців.
4.Позаплановий – проводиться керівником робіт на робочому місці у випадках:
4.1. При введенні в дію нових або переглянутих нормативно-правових актів з охорони праці, а також при внесенні змін та доповнень до них.
4.2. При зміні технологічного процесу, заміни або модернізації устаткування, приладів та інструментів, вихідної сировини, матеріалів та інших факторів, що впливають на стан охорони праці.
4.3. При порушеннях працівниками вимог нормативно-правових актів з охорони праці, що можуть призвести або призвели до травми, аварій, пожеж тощо.
4.4. При виявленні особами, які здійснюють державний нагляд і контроль за охороною праці, незнання вимог безпеки стосовно робіт, що виконуються працівниками.
4.5. Якщо у трудовому процесі виконавця робіт сталася перерва понад 30 календарних днів – для робіт з підвищеною небезпекою, а для решти робіт – понад 60 календарних днів.
4.6. З учнями, студентами під час трудового і професійного навчання в кабінетах, лабораторіях, майстернях тощо, при порушеннях ними вимог нормативно – правових актів з охорони праці, що можуть призвести або призвели до травм, аварій, пожеж тощо.
5. Цільовий – проводиться керівником робіт за виконання разових робіт, що не пов’язані з безпосередніми обов’язками за фахом (вантажно – розвантажувальні роботи, разові роботи за межами підприємства, цеху тощо).
Усі інструктажі, крім вступного, реєструються у журналі реєстрації інструктажів з питань охорони праці.
Усі види інструктажів на робочому місці завершуються перевіркою набутих навичок безпечних методів праці. Проводять їх безпосередні керівники робіт.
Роботодавець зобов’язаний видати працівникові примірник інструкції з охорони праці за його професією або вивісити її на його робочому місці.
Інструкції з охорони праці є нормативним актом, що містять обов’язкове для дотримання працівниками вимоги з охорони праці при виконанні ними робіт певного виду або за певною професією на робочих місцях, у виробничих приміщеннях, на території підприємства або в інших місцях, де за дорученням
роботодавця виконуються ці роботи.
Порушення працівником вимог інструкції з охорони праці є порушенням трудової дисципліни, за яке до нього може бути застосовано стягнення згідно із законодавством.
Інструкції з охорони праці складаються з таких розділів:
– загальні положення;
– вимоги безпеки перед початком роботи;
– вимоги безпеки під час виконання робіт;
– вимоги безпеки після закінчення роботи;
– вимоги безпеки в аварійних ситуаціях.
Інструкції з охорони праці, що діють на підприємстві, мають
переглядатися не рідше одного разу на 5 років, а для професій або видів робіт підвищеної небезпеки – не рідше одного разу на 3 роки.
Published: Jun 16, 2020
Latest Revision: Jun 16, 2020
Ourboox Unique Identifier: OB-874587
Copyright © 2020