Використання ментальних карт в освітеьому процесі є досить результативним, адже вони сприяють ефективному конспектуванню лекцій, кращому запам’ятовуванню матеріалу, підготовці матеріалу з певної теми, допомагають розв’язувати творчі завдання, проводити тренінги.
Технологію ментальних карт можуть використовувати як учні, так і викладачі. Наприклад, за допомогою ментальних карт можна розробляти план заняття, чи виступу.
Майндмеппінг — це техніка зручного запису та систематизації інформації. Ментальні карти використовують для створення, візуалізації, структуризації й класифікації ідей, а також як засіб для навчання, організації діяльності, розв’язування задач, ухвалення рішень, під час написання статей.
Ментальна карта (або карта розуму, карта пам’яті, інтелект-карта, англ. Mind map) — це діаграма, на якій відображено слова, ідеї, завдання або інші елементи, розташовані радіально навколо основного слова або ідеї.
В основі цієї техніки — принцип «радіантного мислення», що є різновидом асоціативного мислення. Відправним пунктом побудови асоціацій є центральний об’єкт. Подібний спосіб запису дає змогу карті пам’яті необмежено збільшуватися й доповнюватися.
Засновником терміна «ментальна карта» був Девід Осубел. У подальшому вчення було розвинуто у працях Джозефа Новака та Тоні Бьюзена. Останній писав, що інтелект-карти «є зовнішню «фотографію» складних взаємин думок у конкретний момент часу. Вони дають мозку можливість краще «побачити себе збоку», значно вдосконалюють усі розумові навички, підвищують компетентність, додають життю радості, впорядкованості та задоволення».
Ментальні карти є альтернативним прийомом лінійному запису тексту. Результативним виявилося застосування ментальних карт під час «мозкового штурму» — для пошуку та генерації нових ідей, запам’ятовування, структурування.
Головна перевага ментальних карт — можливість охопити картину в цілому та впорядковано відобразити свої думки. Побудова ментальної карти допомагає розкласти матеріал «по поличках» і запам’ятати його.
Інструкція щодо роботи в Coggle
Правила створення ментальних карт
1. Основне поняття інформаційної моделі (об’єкт уваги) сфокусовано в центрі.
2.Теми та ідеї, пов’язані з основним поняттям, розходяться від центру.
3. Гілки пояснено і позначено ключовими словами й образами.
4. Ідеї наступного порядку (рівня) також зображено у вигляді гілок, що відходять від центральних гілок, і т. ін.
Створення карт знань передбачає:
- обов’язкову наявність центрального образу;
- ієрархію зв’язків;
- послідовність викладення змісту за номерами;
- використання графічних образів;
- лаконічність та чіткість викладення думок;
- одне ключове слово (словосполученню) на кожній лінії;
- поєднання різних змістовних блоків ієрархії за потреби;
- відмежування різних змістовних блоків за потреби граничними лініями;
- використання рисунків-символів образу для посилення змісту.
Приклади інтелект-карт
- Віртуальний кабінет методичного об’єднання (Галіба Олена)
- Вивчення теми: Південна Америка. Особливості географічного положення. Дослідження і освоєння материка (Гончарова Вікторія)
- Розв’язування прикладних задач з елементами комбінаторики (Громко Людмила)
- Підготовка до ЗНО – хімія (Денисенко Альона)
- Стратегічний план розвитку школи (Савчук Альона)
- Самоосвітня діяльність педагога (Шнайдерман Світлана)
- Стратегічний план розвитку школи (Титаренко Лілія)
- Освітня програма Р.Шияна (Христіяненко Світлана)
- Прийоми критичного мислення (Кріпака Світлана)
- Вивчення теми: Одноатомні спирти (Ємець Валентина)
Найпоширеніші способи застосування карт знань
1. Навчання:
- створення ясних і зрозумілих конспектів лекцій;
- максимальна віддача від прочитання книг / підручників;
- написання рефератів, проектів, дипломів.
2. Запам’ятовування:
- підготовка до іспитів;
- запам’ятовування списків: що зробити / кому зателефонувати.
3. Презентації:
- можливість за менший час надати більше інформації у вигляді, кращому для розуміння й запам’ятовування;
- проведення ділових зустрічей і переговорів.
4. Планування:
- управління часом: створення плану на день, тиждень, місяць, рік;
- розроблення складних проектів.
5. «Мозковий штурм»:
- генерація нових ідей, творчість;
- колективне розв’язання складних завдань;
- ухвалення рішень;
- чітке бачення всіх «за» і «проти»;
- ухвалення зваженого і продуманого рішення.
У сучасному світі з чималим потоком інформації застосування ментальних карт у навчанні може дати величезні позитивні результати, оскільки діти вчаться вибирати, структурувати та запам’ятовувати ключову інформацію, відтворювати її в подальшому. Ментальні карти допомагають розвивати креативне й критичне мислення, пам’ять і увагу, а також роблять процес навчання цікавішим і результативнішим.
Список використанних джерел:
- Дронь В. В. Технологія майндмеппінгу з додатком Coggle / В.В. Дронь// Педагогічна майстерня. – 2018. – № 3(87). – С. 2-7.
- Литвинова С. Г. Інформаційно-комунікаційні компетентності вчителів загальноосвітніх навчальних закладів / С. Г. Литвинова // Комп’ютер у школі і сім’ї. – 2011. – № 5. – С. 6–10.
- Овчарук О. В. Цифрова педагогика в отделе XXI століття / О. В. Овчарук // Цифровая достоверность сучасного образования новых украинских школ: зб. тез доповідей учасників Всеукр. наук.-практ. семина (28 лютого 2018 року, м. Київ) / за заг. ред. О. Е. Коневщинської, О. В. Овчарук. – К. : Інститут інформаційних технологическихій и заселенцев навчан НАПН Україна, 2018. – С. 50-53.
Published: Jun 6, 2020
Latest Revision: Jun 6, 2020
Ourboox Unique Identifier: OB-863304
Copyright © 2020
Прочитавши дану книгу, я ще раз зрозумів важливість застовсування ментальних карт. Дуже корисною стала інформація щодо сфер застосування даного методу візуалізації та інструкції щодо створення і наповнення ментальних карт. З нового навчального року буду активно використовувати цей метод на уроках географії.
Використання карти знань сьогодні дуже актуально. Сподіваюся в повній мірі освоїти їх навики. Дякую.
Використання карти знань сьогодні дуже актуально. Це повязане з їхньою зручністю, можливістю легко та наочно впорядковувати ідеї, знання і свої думки. Переглянувши електронну книгу я ще раз переконуюся в її зручності та ефективності підготовки до будь якого уроку.
Ознайомлення з книгою дало можливість ще раз переконатися, що використання ментальних карт (як створених на паперових носіях, так і розроблених у хмарних сервісах), забезпечує високий ступінь залученості учня до освітнього процесу. При їх використанні школярі з пасивних отримувачів знань перетворюються на активних учасників освітнього процесу. Головною перевагою ментальних карт є повна інтерактивність та мультимедійність на всіх етапах роботи з ними.
Переглянувши книгу, переконуєшся в тому, що така технологія дозволяє отримати максимально ефективний результат при вирішенні професійних завдань, плануванні діяльності закладу, методичних заходів з педагогами , вона забезпечує структурування і детальний розбір будь-якої інформації, ідеї, проблемного питання.
alenakucmistenko
Прочитавши дану книгу я ще раз переконуюся в її зручності та ефективності підготовки до проведення різноманітних занять.
Ментальні карти – це зручний інструмент для відображення процесу мислення і структуризації інформації у візуальній формі. Таким чином, МК можна використовувати, щоб “застенографувати” ті думки і ідеї, які проносяться в голові, коли ви роздумуєте над яким-небудь завданням/. Ця карта може використовуватись як засіб, що надає вчителю можливість планувати навчальну програму на весь навчальний рік, структурно відмежовувати початок і кінець семестрів і вказувати на типи занять, які передбачається провести
Для мене ця книга є дуже корисною. Ментальні карти – зручний інструмент візуалізації та структуризації інформації. Сподіваюся освоїти їх створення та використання в повній мірі.
Доброго дня.З ментальними картами я познайомилася відносно давно. Як на мене, то це дуже простий та дієвий спосіб подачі матеріалу, який легше сприймається та запам`ятовується. Ця книга все підтверджує.
Клюєва Юлія добрий день. Це сучасний вид діяльності, який допомагає мені у моєму дошкільному вихованні. Дякую за вашу працю.мені сподобалось удосконалювати свої навички створення карт,робити їх більш їх якісними.
Карти знань — це зручний інструмент для відображення процесу мислення і структуризації даних у наочній формі. Їх можна використати, щоб фіксувати ті думки та ідеї, які проносяться в голові, коли ви роздумуєте над яким-небудь завданням. І навпаки, вони дозволяють так оформити інформацію, що мозок легко її сприйме. Бо карти знань відображають природний спосіб мислення.
Літвін Татьяна добрий день. Сподіваюся опанувати карти знать. І створювати такі ж цікаві роботи, як і в презентації. Гадаю що карти знань допоможуть мені в роботі. Допоможуть дітям краще щасвоювати знання.
І під час
ВЕКЛИЧ ОЛЕНА. Добрий день. Карти знань новий прийом засвоєння дітьми інформації. Цікавий спосіб зробити матеріал доступнішим доя сприйнятия дітей. Дякую
Заліщук Ольга. Зараз потік інформації набргато більшмй ніж раніше. І вміння її систематизуватм дає багато переваг, як в роботі з дітьми, так і для власного користування. Тим паче все можна багато зберегти часу користуючись комп’ютером. Дякую
Доброго вечора, колеги! Перепрошую, що пізно, але були технічні проблеми з домашнім компом. Вже майже місць, як не працююю у відділі освіти, але ще й досі цікавлюся освітянським життям. Маю надію, що щось зміниться і буде все добре. Як би там не було професійне зростання потрібе завжди, на будь якому етапі життя. Завжди цікавилась сучасними новинками покращення освітянських буднів, як для себе особисто, так і для колег, і для впровадження в сам освітінй процес. Озвучувані теми цікаві, появилися нові сервіси, які б хотілося опрацювати, тим паче, що є час. Платформа для проведення он-лайн засідань завжди щось дає творче, потрібне, сучасне і цікаве. Такий формат дуже актуальний саме зараз. Завжди захоплювалась колегами, які вчаться самі і вчать нас використовувати нові можливості для покращення власної роботи, навчання колег-вчителів. Дякую за плідну роботу. Кислякова Вікторія Федосіївна
Використання карти знань сьогодні дуже актуально. Ментальні карти – зручний инструмент візуалізації та структуризації інформації.Сподіваюся в повній мірі освоїти їх навики та застосовувати на уроках української мови та літератури. Дякую.
Дякую за чудовий матеріал. Завжди цікаво дізнаватись нову інформацію у такий незвичний, як для мене, формі. Візуалізація – це завжди актуально. А з появою такої кількості зручних ресурсів ще і просто. Вона допомагає розвитку абстрактного мислення і полегшує пояснення матеріалу та систематизацію. Тим більше, що сучасні діти не люблять читати великі тексти.
Дякую за цікавий, корисний та доступно пояснений матеріал! Працюю вихователем в закладі дошкільної освіти, тому абсолютно точно буду використовувати “Карти-знань” у своїй роботі! Дякую за надану можливість поповнювати скарбничку власних знань та надбань!
Дякую Вам, Ольго Валентинівно, за корисну, потрібну та актуальну інформацію, яку не лише можна, а й потрібно використовувати у роботі навіть дошкільного педагога. Книга дієва, для практичного використання, поетапне виконання дій допомагає легко сворити ментальну карту.
Книга – незвичний і новий формат подачі актуальної інформації!
Дякую, що навчаєте практично 🙂
Використання Mind Maps для мене не є новим, бо ще ученицею створювала такі сама для себе, відповідно і у практиці освітньої діяльності застосовую досить часто на різних етапах уроку і навіть спонтанно з потреби унаочнення матеріалу… Але технології дозволяють сьогодні відійти від “паперу з олівцем та дошки з крейдою” на зовсім інший рівень використання інформаційних цифрових технологій.
Корисно, дуже корисно!