SU “Hristo Botev” by Imela Danailova - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

SU “Hristo Botev”

  • Joined May 2020
  • Published Books 4
ЧЕСТИТ ПРАЗНИК!

ЧЕСТИТ ПРАЗНИК!

СУ „ХРИСТО БОТЕВ”

ГРАД ДЕВИН

 

 

В навечерието на 2 юни, Денят на Ботев и на загиналите за свободата на България, Средно училище „Христо Ботев“, град Девин   ще почете своя патрон.

3
SU “Hristo Botev” by Imela Danailova - Ourboox.com
SU “Hristo Botev” by Imela Danailova - Ourboox.com

    СУ “Христо Ботев” е единственото средно училище на територията на община Девин. То е средищно училище за децата от три направления – с. Беден, с. Брезе, с. Михалково.

    Обучението в СОУ “Христо Ботев” се осъществява от 57 преподаватели –  от тях 7 професионални бакалаври, 20 бакалаври и 30 магистри, 1 с І ПКС, 2 с ІІ ПКС, 2 с ІV ПКС и 4 с V ПКС.

    Училището приема ученици след завършен седми клас и завършено основно образование. В него се обучават 625 ученици от общините Девин, Доспат и Борино. Учениците от училището участват в състезания и конкурси на общинско, областно или национално равнище. 90 % от завършилите средно образование продължават обучението си във висши учебни заведения и колежи, а останалите успешно се реализират на пазара на труда.

6

СРЕДНО УЧИЛИЩЕ „Х Р И С Т О Б О Т Е В”
град Девин, община Девин, област Смолян, ул.”Гимназиална” № 1,
e-mail:[email protected], тел. 030412016

 

Онлайн предизвикателствата

     Последните дни са трудни и тежки за всички нас. Налага се да променим драстично ежедневието си, да се климатизираме към нови условия и да бъдем мобилизирани и отговорни.
Налага се за известно време да се откажем от живота си, такъв какъвто сме свикнали да бъде. И не е лесно за никого. Никои не предупреди учителите, нито родителите… Поискаха от нас, учителите, да проектираме ново училище и ние приехме мисията. Намерихме решения. В резултат на това днес учениците учат.
“Всяка криза е и възможност. Време е да направим по-голяма крачка”, призова министърът на образованието Красимир Вълчев.
Ако има въобще положителна страна на тази криза, тя е в областта на образованието. Кризата даде невероятен тласък на развитието на електронното обучение. Тласък, който в една стандартна ситуация едва ли щеше да се случи в такъв мащаб.
Всяко училище според възможностите си създава своя организация; всеки учител – според възможностите си реализира контактите с ученици си. Призивът за взаимопомощ е всеобщ – училище на училище, учител на учител. Много важно е да се спечели подкрепата на родителите – децата да са си вкъщи и да изпълняват задачите, които учителите им поставят…Трудно е на всички – особено на учителите…
Въпреки трудностите и предизвикателствата за учители, ученици и родители по време на криза да се адаптират към дистанционната форма на обучение, онлайн училището дава резултат.
Ние, учителите, заедно с директора на СУ „Христо Ботев“ неуморно работим, даваме всичко от себе си, влагаме цялата си сила и енергия , за да достигнем до нашите деца.
Както преди, така и сега цари дисциплина и усърдна работа. Всеки ден за един учител започва с видеоклип, на който обяснява задачите за деня. Указанията са сведени до минимум, защото учениците трябва да прочитат с разбиране инструкциите. Подготвят се и упражнения съобразени с учебния материал. Учениците съвестно записват всичко в тетрадките си и изпращат снимки на написаното. Учителят проверява, поощрява и при нужда поправя. Старае се да предостави лесноразбираеми онлайн уроци, които предизвикват голям интерес и желание децата да не се отказват.
Не е лесно, а и не е и много приятно, да не виждаш усмивките и грейналите погледи на децата, но е интересно предизвикателство, както за нас, учителите, така и за будните умове пред екраните, които вече не се използват за игри, а за учене.
Липсва ни ежедневието с пълната класна стая, шума в междучасието, преподаването, игрите и дори умората вечер, но сега това е нашата работа и вярваме, че се справяме. Радваме се, че не се отказахме и съумяхме да намерим път към учениците си!
За учениците не се случва нещо необичайно, защото те и през останалото време са предимно онлайн и учат онлайн. Сега те са тези, които най-бързо се адаптират в цялата система.
Днес ние, учителите, им благодарим за отговорността, с която приеха това ново предизвикателство. Децата и учителите се превърнаха в един екип, готов да върви напред в една трудна ситуация.
Хубавото на тежките времена е, че ни напомнят кои са важните неща. И ни учат да бъдем благодарни. Нека днес и в следващите трудни дни, които ни очакват, бъдем благодарни на всички, които се борят и помагат.
Благодарим на родителите, защото без вас, мили родители, и вашата подкрепа ние нямаше да се справим! Ние успяхме, защото имаме вас!
Благодарим на директора на СУ „Христо Ботев“, благодарим на РУО – Смолян, благодарим на г-н Вълчев. Вие преобърнахте представата ни за вземане на бързи и адекватни решения, дадохте всичко от себе си учебният процес да продължи.
Нека бъдем благодарни и на всички неуморни български учители!

7

      Път през годините

 

Преди освобождението на град Девин е имало турско духовно училище – медресе. Целта му е била да подготвя духовни лица, имами и селски ходжи. Освен медресето за децата на турските големци, е имало и открито светско училище – руждие.

След Освобождението на родопския край (1912-1913) – е открито училище, в което за първи път от устата на Радю Дачев Петров те слушат да се преподава на  роден, майчин език.

Учителят Михаил Попкочев, който е поел училището след Радю Петров, е учителствал 4 години. С голяма любов и преданост той се е грижил за децата. Резултатът е налице. Първите класове избуяли на учителската нива.

Дойчо Стоев Каров, следващият учител,  в рапорт от 1918-1919 година  пише, че учебните занятия започват едва на 9 декември със записани 28 ученици. Имало деца, които през годината са напуснали поради голяма бедност. Училищното помещение е само една стая, а черната дъска е една черна мушама.

През учебната 1923-1924 година за първи път към училището е бил открит I-ви прогимназиален клас. Това е било голяма придобивка за града и най-много за учениците, пред които се открива път да продължат своето образование. Тогава директор е Таню Дончев, а първият прогимназиален учител е Дамян Каров. Следват втори и трети прогимназиален клас.

1936 година е построена собствена сграда на училището – основно училище „Отец Паисий“. Това е бившият пансион, където сега е петзвездният хотел „Персенк“. Директор  бил Калин Шупев и  работили десет учители.

Годината е 1948, когато идва радостната вест в града, че се открива първата гимназия , откогато започва своя летопис. Първият директор Димитър Чернев, а името на училището  е „Антон Иванов“. Първият випуск зрелостници завършва през 1951г. и се състои от 16 ученици. Училището се превръща в истинско огнище на култура.

През 1962г. е построена втората сграда на училището, където сега се помещава ПГ „А.С. Попов“. През годините на строителството директор е Трендафил Киров.

1976 година  е построена и днешната сграда, белият лебед кацнал в подножието на планината, където се обучават ученици от I до XII клас.

В златния фонд на училището са записани имената на много учители, които с ум, знания и горещо сърце, с упорит благороден труд, безсънни нощи, вълнуващи чувства и преживявания десетилетия наред отдават страстта на своята душа, пламъка на своето сърце, за да изградят и изучат младите хора на града.

Огромни заслуги за просветното дело в град Девин, за трудните първи стъпки и за високите постижения пред вековната история на училището имат неговите директори.

До 1954г. директори са били:  Димитър Чернев, Георги Атанасов, Васил Василев, Калин Шупев и Димитринка Трънкова.

От 1954г. директор става Трендафил Киров, дошъл някога от Карнобат, та до 1984г. – цели 30 години. Гимназията вече се нарича „Христо Ботев“.

Следват директори: Илия Малаков (1984-1992), Витка Сиракова (1992-1993 и 1994-1998), Елена Присадова (1993-1994), Младен Исаев (1994), Добринка Терзийска (1998-2000), а от 2001г. и до сега е госпожа Красимира Георгиева.

8

За пръв път на училище

 

Днес за пръв път съм на училище аз,

влизам вътре в него – ехти детски смя

Училището за мен е нещо ново

гледам на стената – на Ботев силно слово.

 

Влизам в класната ми стая,

аромат на цветя ме омая,

а в нея – цял куп нови другари,

с които ще се веселим в игри.

 

Сядам аз на новото си място,

с новите си другари чувствам се прекрасно.

Учителката в стаята ни влиза

и започва с нови знания да ни залива.

 

           Васил Василев

            ученик в Vа клас

9

Галерия на успехите

По повод на стогодишнината от създаването на СУ „Христо Ботев“ и във връзка със значимия принос в образованието и възпитанието на младото поколение, в развитието на образователното дело и изграждане на съвременния облик на българското училище е връчен почетен знак на Президента на Република България.

Общонародна фондация „Христо Ботйов“ награждава с плакет СУ „Христо Ботев“, град Девин по повод стогодишен юбилей за принос в съхраняването на Ботевия дух, идеали и творчество в новия технологичен XXI век.

Традиция е в училище да функционират групи по интереси и групи за ученици с обучителни затруднения и напреднали, които са част от свободноизбираемата подготовка в училище, а от две години те са част от проект „Твоят час“. Тези групи подпомагат с дейностите си обучението и възпитанието на подрастващите, а техните изяви на олимпиади, състезания и конкурси ни карат да се гордеем с постигнатите резултати.

През годинете нашите ученици са финалисти в състезания и конкурси по българския език и литература „Стъпала на знанието“, математически състезания „Кенгуру“, биология и здравно образование „Природа. Култура. Екология“ и „Зелена планета“.

Учениците ни достойно се представят и по останалите учебни дисциплини и завоюват челни места:

Василена Байрактарова през 2014 година завърши средното си образование с диплома Отличен 6.00, като успя да докаже знанията и уменията си и на държавните зрелостни изпити, където беше оценена с отлични оценки;

Деница Кавалска, 2014 година и Симеон Сталев, 2015 година  участват в национален кръг на олимпиадата по български език и литература;

Сибел Хасан, 2015 година участва в национален кръг на олимпиадата по история и цивилизация;

2014 година – Стелияна Брезалиева, вицешампион по шахмат, Александра Димитрова – сребърен медал и Ванеса Бекярова – бронзов медал;

Александър Сталев и Виктория Тепавичарова, 2014 година завоюват първо място на областен етап в състезанието „Пусть всегда будет сонце“;

2015 година – Мая Бошнакова, Николай Сюлемезов, Петър Бояров наградени в Национален ученически конкурс  за руска поезия „Гимнастерка“

Вероника Кавалска, 2015 година отлично представяне на „Национален ученически литературен конкурс“;

2018 година – Пенка Гергинска, първо място за презентация на тема „Земята днес – съпоставка с миналото“ по повод ученически конкурс за Деня на Земята;

Христина Петрова, второ място в конкурс за детска рисунка „Обликът на моя град през 2020 година“, проведен под егидата на Николай Мелемов – кмет на град Смолян;

Едоард Стамболиев и Гена Генова, трето място в XVIII Национален фестивал на детското и юношеското театрално изкуство на руски език в София.

Не можем да изброим всички, но можем да кажем, че освен индивидуалните постижения, получените медали и грамоти са и за отборите по волейбол девойки – 2013 година, девето място, 2015 година – десето и 2017 година – шесто място на републикански финал.

Отборът по безопасно движение на пътя участва 2017 и 2018 година в национално състезание „Да запазим децата на пътя“ и защитава достойно името на училището, като през 2018 година се класира на първо място в националното състезание.

Съвместно със служители от Пожарна и аварийна безопасност ученици от Средно училище „Христо Ботев“ през 2016 и 2017 година продължиха традицията и участваха в национално състезанието „Защита при бедствия, пожари и извънредни ситуации“.  Успехите се редят година след година.

2018 година за пръв път учениците от шести клас взеха участие в Национално спортно състезание на детски полицейски управления  към ОД на МВР и СДВР, организирано в Национална спортна академия, град София.

Това е малка част от постиженията на Средно училище „Христо Ботев“, в което всеки ученик има възможност да развива своите интереси, творчески да ги обогатява чрез креативно мислене и отговорно поведение, за да се превърне в личност, готова да бъде гражданин на България и света.

10
SU “Hristo Botev” by Imela Danailova - Ourboox.com

Празникът на едно училище винаги се превръща в празник на много хора, на цели семейства, дори на цял един град. Но когато е свързан с високите постижения на възпитаниците му, този ден има особена емоционална стойност, защото носи със себе си удовлетворение и надежди. Благодарение на родителската подкрепа, труда и усърдието на преподавателите и желанието на учениците да се развиват, златният фонд от успехи на СУ „Христо Ботев“  всяка  учебна година се обогатява с отличия от олимпиади, състезания, кокурси и спортни инициативи! Званието  „Отличник“ на гърдите на отличените е наградата за благодарност от страна на училището към всички допринесли за издигане на неговия престиж.

12

Нашите възпитаници говорят

 

Част от речта на вицепризидента Ангел Марин по случай 90-годишнината от създаване на училище в град Девин – 2 юни 2003 година

 

…Искам да ви уверя, че ми е много по-лесно да говоря като вицепризидент на Република България, но като ученик и възпитаник на нашето училище ми е доста по-трудно, защото учих в много училища. Но в моето съзнание с най-трайни спомени остана училището в Девин и аз се смятам за негов възпитаник.

Трябваа да ви кажа, но и по принцип знаят учителите ми, че аз бях добър ученик…Аз си спомням с най-добри чувства за тях, за моите съученици, прекрасни съученици, за хората на Девин. И навярно освен различното преживяване на този празник се добави осъзнаването и осмислянето на ролята и заслугите на нашето училище за образованието и възпитанието на децата и младежите на девинския регион.

Наистина за смятаните тъмни Родопи нашето училище е като светилник, който разпространява и дава знанията и образование на много младежи и девойки. Но не само със знанията, нашето училище с умението на учителите, възпитава редица поколения. Не трябва в никакъв случай да се пренебрегва огромното влияние на атмосферата в дев ше госпожа Гергина Тончева. Какво мислите изпитах, когато хората там започнаха да ми ин, върху всеки, който е живял и учил тук.

…При среща в Германия с културни и образоватерни институции споделих каква гимназия карах в Девин и се похвалих,че учител по български език и литература ми бе разказват неща, които аз не знаех, за нея и за това училище. Защото такива хора като нея, минали през училището в Девин, са се формирали като професионалисти и са завоювали своите върхове.

 

 

 

13

Едно училище, един живот

 

Драги читатели, има ученици, които обичат училището, въпреки познатото „ох, пак ли на училище“, а това е добра новина. За мое щастие, аз съм един от тях! Да ходя на училище за мен винаги е било удоволствие, особено тази година, през която се случиха много нови и интересни неща.

Беше към края на септември месец, не си спомням точно кой ден, когато при мен дойде госпожа Караджова, учителка по английски, с предложието да се включа в клуба по дебати по проекта ,,Твоят час”, в който щяхме да се готвим за надпревара в регионалното състезание за участие по програма ,,Евроскола”. Тогава дори и не подозирах, че ще бъде интересно, но тъй като обичам английския, а и в клуба се бяха записали готини хора, реших и аз да участвам. Започнахме да работим по проекта, като през това време училището ни кандидатсва и по Програмата за училища посланици на Европейския парламент. Радостта, която изпитахме, когато получихме новината, че училището ни е одобрено, не може да бъде описана с думи. Предстоеше ни едновременно да работим по два проекта, в края на които победитите ще получат заслужена награда – пътуване до  Страсбург, Франция.

Дейностите ни по програмите включваха много срещи с различни хора, много обучения, посещения на много институции и много занимания – всичко това в извънучебно време. Може би ще се запитате ,,Кой би отделил толкова от личното си време за допълнителни занимания, при условие, че има сума ти домашни и уроци?” или ,,Струва ли си да инвестираш толкова време, при съществуващ риск да не спечелиш?”. Има само един отговор: ,,ДА”.

Но защо? Както споменах, дейностите ни по програмите включваха срещи с много и различни хора. Един от тях беше евродепутатът г-н Владимир Уручев, когото имахме удоволствието да посрещнем в нашето училище. От него научихме много неща за Европейския съюз и неговите институции, които не можеш току така да намериш в интернет, защото е по-различно да ги чуеш от първо лице. Имахме възможността да се включим в заседание на Общински съвет Девин, на което видяхме и чухме колко трудно се ръководи една община, а срещата ни с общинските съветници и шансът да си поговорим с тях и да им зададем интересуващите ни въпроси, ни даде много. Неколкократно посетихме и Районен съд Девин. В едни от посещенията си бяхме просто зрители на лекции, симулативни съдебни процеси, беседи с районните съдии, докато в други бяхме участници. На 9 май, когато празнуваме Деня на Европа, а и Деня на самоуправлението, заехме позициите на някои от служителите на Районния съд. Аз заех позицията ,,Председател на Районен съд” за един ден. Прекарах незабравимо време с госпожа Илияна Ферева-Зелева и с целия ѝ екип. Но това са една малка част от срещите ми с многото хора.

Нали не очаквате, че само сме срещали хора на важни позиции, които са ни разказвали ,,скучни” неща. Ние не само бяхме обучавани, но и обучавахме. Аз лично обучих над 300 мои по-малки съученици, а и мои връстници, като моите приятелки Руми и Диди ми помогнаха изключително много. Една част от тях се обучават в моето училище, докато друга част – не. Така, заедно с тях, имахме възможността да посетим и дуги училища.

За да дадеш знание на някого, първо ти трябва да го придобиеш. Докато събирахме материали по раличните теми и научавахме нови неща, които да предадем на нашите ,,ученици”, ние самите много се обогатихме. А и самото чувство, което изпитвах, щом видя блясъка в жадните за знание очи на моите съученици, не е възможно да бъде описано. Удоволствието да раздаваш с пълни шепи знание, а то вместо да свършва, да се увеличава, е страхотно!

Моето забавление не свършва с това. Все още не съм Ви разказал за десетките състезания, конкурси и фестивали, в които участивам. Броят на хората, които ме питат ,,Защо се тормозиш толкова?” многократно надвишава сбора от броя на участията ми и броя на хората, които ме подкрепят. За съжаление, те не могат да разберат какво изпитвам аз, виждайки колко добри са резултатите ми на състезанията, в които се включвам. Грамотите, сертификатите и дипломите, които получавам ми носят радост, както нищо друго на света. Те са моето ,,злато”, което трупам в ,,съкровищницата” ми – черният ми класьор.

Освен всичко това, участията ми в тържествата, на голяма част от които съм водещ, ме кара да се чувствам доста по-различно:  значим, поради факта, че допринасям за развитието на училището; специален, защото съм част от един невероятен екип и удовлетворен от добре свършената работа. Спомням си тържеството по случай 100-годишния юбилей на СУ ,,Христо Ботев”, в който изиграх сценка и рецитирах стихотворение на английски, сякаш беше вчера. А сега, когато училището отново има юбилей, съм водещ на тържеството – отново с прекрасен екип.

Не искам да звучи като клише, но моето училище е моят втори дом, моята крепост, моят необятен океан, моят извор на знания. За мен то значи много. В училище се чувствам щастлив. Какво повече?

Честит юбилей мое училище!

 

Едоард Стамболиев

14
SU “Hristo Botev” by Imela Danailova - Ourboox.com

 

Образователна програма  на СУ „Христо Ботев“- гр.Девин

с Районен съд-Девин

                                                                                     

СУ “Христо Ботев”- гр.Девин и Районен съд – Девин работят съвместно по образователната програма на ВСС “Съдебна власт–информиран избор и гражданско доверие”. Дейностите осъществявани съвместно между СУ “Христо Ботев”- гр.Девин, като училище партньор по нея и Районен съд – Девин  са възоснова на сключени конвенция и споразумение за сътрудничество между Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Реализирането на тази програма е за срок от 5 години сред учениците от Х до ХІІ клас, с цел превенция и повишаване на тяхната информираност за структурата, функциите и значението на съдебната власт в Република България.

Тази програмата стартира за нашето училище през учебната 2015/2016 година и продължава вече трета поредна година. Участваме активно в деня на отворените врати на Районен съд-Девин през месец декември. Програмата винаги започва с темата: ”Как да защитим правата си чрез съдебните институции? Видове съдебни услуги”. Самите съдии поднасят разяснения, съпроводени с презентации и кратки филмчета за нагледно представената информация по темата на учениците.

Същевременно нашите ученици  участват и в организираните конкурси за ученически есета от Районния съд и от ВСС на различни теми, най-вече свързани с човешките права, Европа и българското правосъдие.

През месец април /16 април/ във връзка с деня на Българската Конституция и професионален празник на юриста пред ученици от Х до ХІІ клас  се изнася лекция на тема: „Аз и моите граждански права. Видове съдебни услуги. Достъп до правосъдие“. След което се прави дебат и дискусия по даден съдебен казус сред учениците, за да се види резултата от извършеното обучение.

16
SU “Hristo Botev” by Imela Danailova - Ourboox.com

Образователна програма „Училища посланици на Европейския парламент“

 

През настоящата учебна година СУ “Христо Ботев“, град Девин се включи в проекта по образователна програма „Училища посланици на Европейския парламент“. От  всички 140 училищата кандидатствали от цялата страна по този проект само 30 от тях бяха одобрени, сред тях бе избрано и нашето училище в качеството си на училище посланик на Европейския парламент през 2017-2018 година  за Община Девин  и за област Смолян.

За младши посланици са избрани  ученици от VIII, IX, X и XI клас, а за старши посланици г-жа Детелина Караджова преподавател по английски език и г-жа Веселина Пейковска преподавател по философските  дисциплини.

Екипът на младшите и старшите посланици  изготви програма за работа през настоящата кампания. Тази образователна програма, ще има за основна цел старшите и младшите посланиците да разясняват на всички учениците техните права като европейски граждани, да ги запознават с историята, символите, институциите и дейностите на ЕС, ще ги насочват как те самите могат да влияят върху демократичния живот в Европейския съюз, като за целта  ще се провеждат редица мероприятия  в тази посока през настоящата година.

 

18

Порект „Твоят час“

 

През месец ноември на учебната 2016/2017 година  СУ „Христо Ботев“  започна работа по проект „ТВОЯТ ЧАС“, насочен към развитие на способностите на учениците и повишаване мотивацията им за учене чрез дейности, развиващи специфични знания умения и компетентности. Проектът е финансиран по Оперативна програма  „Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейските структурни и инвестиционни фондове.

Проектът предоставя финансиране на извънкласни дейности с цел повишаване на потенциала на учениците, развиване и надграждане на техните умения.

В училището се провеждат 24 извънкласни  дейности.  14 от тях са групи за занимания по интереси, а 10 са за работа с деца с обучителни трудности.

 

 

 

19
SU “Hristo Botev” by Imela Danailova - Ourboox.com
SU “Hristo Botev” by Imela Danailova - Ourboox.com
SU “Hristo Botev” by Imela Danailova - Ourboox.com
SU “Hristo Botev” by Imela Danailova - Ourboox.com

Направено с любов от деца за деца

 

Учениците от XIa  клас  при СУ „Христо Ботев” с класен ръководител Имела Данаилова   за девета поредна година организират Коледен благотворителен базар, който има за цел да подпомогне предварително избрана група деца  в неравностойно положение. Най-често бенефициентът на благотворителната кампания са  домовете  на  деца на  родители  с малки възможности и семейства с един родител, като всяка година те са  различни.

Началото е поставено от VIIIп клас на Випуск 2016.

През годините децата заедно със своите родители приготвят ястия от родопската кухня по домашни рецепти и такива, които са любими на семейството, след което ги продавават, а с набраните  средствата се закупуват хранителни продукти за семействата на нуждаещите се деца.

Тази година Коледният благотворителен базар  се проведе на 13.12.2019 година от 11:00 часа пред общината в град Девин. В благотворителната акция участваха 30 ученици и техните семейства.

Само за няколко часа, приготвените с любов, вкусотии бяха продадени, събраната сума възлиза на 1254 лева, които ще бъдат разпределени в 27 нуждаещи се семейства от община Девин.

Много хора от града се превърнаха в благодетели  и също дариха средства, така събраната сума се удвои, което позволява да се подпомогнат и деца със специални образователни потребности.

Да даряваш любов и надежда, каква по-голяма радост. Ѝ учениците от XIa са убедени, че макар и за кратко те ще внесат топлина и уют в семействата на своите съученици.

 

24
SU “Hristo Botev” by Imela Danailova - Ourboox.com

СПОМЕНИ ОТ МИНАЛОТО

 

Уважаеми колеги учители, бивши и настоящи ученици на СУ „Христо Ботев“, град Девин, съграждани, за мене е чест да ви поздравя по случай 24 май – деня на българската просвета и култура и юбилейната годишнина на нашето училище.

С вълнени се връщам 50 години  назад, когато бях ученичка в девинската гимназия.

Имах щастието тогава да изживея чисти и неповторими младежки трепети, които ме топлят цял живот.

Имах късмет наши учители да бъдат: Трендафил Киров, Илия Малаков, Костадинка Костова, Иван Драганов, Илия Савов, Веска Пейкова, Георги Гьорджев – всички те достойни преподаватели с висок професионализъм и всеотдайност в работата, посветили живота си, дарили топлината на щедрите си учителски сърца на своята наука и на учениците. За тях учителската професия беше съдба и мисия. На тях нашето любимо училище дължи много от своите безспорни успехи, авторитет и просперитет. На тях именно дължа толкова много за формирането ми като човек и педагог.

Имах честта мои ученици да бъдат любознателни, чистосърдечни юноши с непосредствена прелест не само на своята младежка красота, но и на своето богато въображение, жизнерадост и искрена признателност. Навлизайки в света на литературата, с тях споделяхме своите съкровени мечти за доброто и красивото. От класните стаи на девинското училище „Христо Ботев“ тръгнаха много светли и мощни умове на българската наука, икономка, култура, спорт. Нашите ученици съумяваха от много млади да поемат отговорност за своя живот. В България и в чужбина те носят в сърцата си огъня на Ботев, силата на духа на първосъздателите на училището и техните следовници. И постигат големи успехи и в учението, и в професионалното си израстване.

Имах удоволствието да работя в учителски колектив, в който цареше задружност и разбирателство между колегите, което правеше работата ни по-лека и приятна. Тези отношения на взаимност и толерантност пренесохме през годините и си останахме приятели и до сега.

Имах и имам основание за удовлетворение по отношение на младите учители, които поеха щафетата, след като ние се пенсионирахме. Днес, следвайки предизвикателствата на времето, реализирайки сложни проекти и програми, те се вписват в общоевропейското образователно пространство. И успехите им са безспорни и на зрелостните и кандидатски изпити на учениците, и в богатата извънучебна дейност. Изправени често между обърканите деца и нахаканите или заблудени родители (или обратно), те съумяват да балансират и в най-трудните ситуации, за да насочат юношите как и къде да търсят смисъл и посока в живота. От все сърце им желая все така да провокират творческата активност на възпитаниците си, да ги насочват към откривателство.        Нека се множат завоеванията ви, които да мотивират благородния ви упорит труд, скъпи колеги!

Имам вярата, че и за сегашните ученици на СУ „Христо Ботев“ стремежът към знание е състояние и потребност на духа. Наистина, млади приятели, единствено знанието е ключът към светлината в живота. А вие имате неограничени възможности да усвоявате знания и най-съвременни подходи за постигане на пълноценна себеизява и осъзнат успех, за отстояване на собствените си позиции и идентичност. Искрено вярвам и очаквам да се реализирате успешно в едно достойно гражданско общество.

Честит празник за прослава на родолюбивите първосъздатели на девинското училище „Христо Ботев“, на хилядите техни последователи, на всички, които милеят за нашето училище!

Кръстана Шопова

26
SU “Hristo Botev” by Imela Danailova - Ourboox.com

Има нещо величествено в благородното дело да създадеш училище, да вградиш в него мечтите си, да му вдъхнеш неповторим дух. Всичко това да превърнеш в традиция и най-трудното – с любов да го предадеш на поколенията, да го развиват, пазят и да продължат делото. Такова благородно дело е нашето училище, което обединява през годините хиляди хора. Обединява ни с онова нещо, позитивно и съзидателно, което е невидимо за очите и се пази, и носи само в сърцето.

 

Нашето училище е вгледано в бъдещето! То дава простор на знанието и с деликатност и професионализъм създава едно ново поколение с нешаблонно и истински новаторско мислене.

28
107 години образование в Девин

Христо Ботев е роден в Калофер и първоначално учи в Карлово, където баща му е учител. По-късно се завръща в Калофер и през 1863 г. завършва калоферското училище. През октомври същата година заминава за Русия и се записва частен ученик във Втора Одеска гимназия, от която е изключен през 1865 г. Известно време е учител в бесарабското село Задунаевка. През 1867 г. се завръща в Калофер, започва да проповядва бунт срещу чорбаджии и турци, след което окончателно напуска Калофер.

Първото си стихотворение – „Майце си“, Ботев публикува във вестник „Гайда“, редактиран от П. Р. Славейков. От октомври 1867 г. живее в Румъния. През следващите години се мести от град на град, известно време живее заедно с Васил Левски.

През 1872 г. е арестуван за конспиративна революционна дейност и изпратен във Фокшанския затвор, но е освободен вследствие застъпничеството на Левски и Любен Каравелов. Започва работа като печатар при Каравелов, а по късно като сътрудник и съредактор на революционния орган. Това е периодът на активната му дейност като журналист и под негова редакция започва да излиза новият орган на революционната партия – в. „Знаме“. През 1875 г. съвместно със Стефан Стамболов издава стихосбирката „Песни и стихотворения“.

На 13 юли 1875 г, 27-годишният Ботев пише във в. „Знаме:

„Идеята за свободата е всесилна и любовта към нея сичко може да прави.“

През май 1876 г., като част от Априлското въстание, Ботев организира чета, на която става войвода. От Гюргево се качва с част от четата на кораба „Радецки“ и на 17 май заставят капитана да спре на българския бряг. На 20 май 1876 г., (2 юни по нов стил), в последният тежък бой на четата, Ботев е убит.

Когато е писал поемата си „Хаджи Димитър“, Ботев едва ли е предполагал, че невероятните му думи :

„Тоз, който падне в бой за свобода, той не умира…“

той пише и за себе си…

30
SU “Hristo Botev” by Imela Danailova - Ourboox.com

Ботевите послания

 

”Знайте, че който не обича родителите си, жена си и децата си, той не обича своето отечество!”

„Няма власт над оная глава, която е готова да се отдели от плещите си в името на свободата и за благото на цялото човечество”.

“Само онзи, който е свободен, само той може да се нарече човек в пълния смисъл на думата”.

 

 

Тази книга е създадена по случай 105-годишнината на СУ „Христо Ботев”, град Девин(2018г.) и допълнена с материали от дистанционното обучение(2020г.).

32
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content