by oskora
Copyright © 2020
Українська діаспора – таке збірне визначення української національної спільноти поза межами української національної території, – відіграє величезну роль у міжнародній спільноті, бо є важливим демографічним, інтелектуальним, соціально-культурним та інформаційним ресурсом України саме тому важливою є співпраця з діаспорою.
Сьогодні підрахувати, яку частину від світової спільноти складають українці, майже неможливо. Багато хто прийняв громадянство тої країни, в якій нині проживає чимало й таких, які про своє українське походження навіть не здогадуються, бо народилися в іншій державі, куди колись емігрували предки.
Загальновживаний етнополітичний термін «діаспора» походить від грецького «діаспора» й означає: „розсіяння по різних країнах народу, вигнаного завойовниками за межі батьківщини”.
Основним документом, розробленим з метою реалізації ст. 12 Конституції України щодо задоволення національно-культурних і мовних потреб закордонних українців є Національна програма “Закордонне українство” на період до 2010 р., проект якої на даний момент знаходиться на опрацюванні в Міністерстві закордонних справ України.
За словами віце-прем’єра, „програму спрямовано на зміцнення зв’язків з українцями, котрі мешкають за кордоном, та з їхніми громадськими організаціями. Це сприятиме поширенню інформації про нашу державу, підвищенню авторитету України у світі”. Програмою передбачено активізацію співпраці із закордонними українцями у галузях науки, освіти, культури, туризму та інформації торговельно-економічне і науково-технічне співробітництво, проведення спільних заходів”.
Метою програми є збереження етнічної ідентичності зарубіжних українців шляхом сприяння процесам формування українських громадських організацій і національно-культурних автономій ефективне використання українського фактору при просуванні інтересів України у міждержавних відносинах поширення за допомогою закордонного українства відомостей серед громадських, політичних, наукових та ділових кіл зарубіжжя про торговельно-економічні, науково-технічні та туристичні можливості України, підвищення її авторитету в світі.
З огляду на необхідність врегулювання статусу українців, які проживають за межами держави, полегшення їхніх контактів з етнічною Батьківщиною було розроблено проект, а згодом прийнято Закон України “Про правовий статус закордонного українця”.
За Законом, “закордонний українець – це особа, яка є громадянином іншої держави або особою без громадянства, а також має українське етнічне походження або є походженням з України українське етнічне походження – належність особи або її предків до української нації та визнання нею України батьківщиною свого етнічного походження”.
Вагомого значення набув і той факт, що Глава української держави і Президент Румунії Т. Басеку в 2005 році підписали у Бухаресті політичну декларацію, в якій було заявлено про готовність до поліпшення співпраці двох держав. Крім цього, у декларації наголошується на необхідності забезпечити належні умови життя української громади в Румунії та румунської в Україні.
Геополітичні перспективи української діаспори, її подальша роль в українському світі вирішальним чином залежать, очевидно, не тільки від кількісних та якісних характеристик власне самої діаспори, але й від вектору трансформаційних процесів всього українства.
Україні і діаспорі треба разом віднайти, сформулювати і почати реалізовувати єдину ідею, яка спроможна поєднати зусилля всього світового українства. Цією ідеєю може стати входження України до групи світових країн-лідерів, а нової української політичної нації – до групи націй-лідерів.
Отже, тільки спільна мета, достойна ідея, яка стане спільною для всього світового українства, може зупинити пришвидшені за останнє десятиріччя асиміляційні процеси, змобілізувати українців як в Україні, так і в світі.
Українці, де б вони не проживали, не лише вболівають за розвиток демократичної України і своїми досягненнями поліпшують міжнародний імідж нашої держави, а й цінують і поважають важливі для усіх події й дати в житті українського народу. Серед свят, що згуртовують і допомагають відчути справжній дух нації, – День незалежності України і День народження Кобзаря
В місті Івано-Франківську в 2019-му році відбулися змагання “Кубок Єдності-2019” з великого футболу, в якому взяли участь футбольні збірні українців із майже 15 країн, що представляють свої діаспори із Англії, Німеччини, США, Чехії, Португалії, Іспанії, Польщі (Люблін та Вроцлав), Ізраїлю (дві збірні), Естонії, Латвії, Ірландії, Вірменії, Грузії, Канади та України.
“Кубок Єдності-2019” пройшов на стадіонах м. Івано-Франківська “Рух”, “Наука” та “Хет-Трик Арена”.
Ініціаторами проведення Кубку Єдності виступили організації української діаспори в світі.
Отже, на Прикарпатті тісно підтримують зв’язок з українськими діаспорами по всьому світі, і навіть на сьогоднішній день (коли Україна незалежна майже 29 рік) не забувають про наших земляків які за тих чи інших обставин змушені жити в іншій країні.
Так, українська громада Канади відзначила День незалежності України у культурному центрі імені Святого Володимира у Оаквіллі (передмісті Торонто). У рамках святкування відбувся музичний фестиваль за участю колективів України та Канади, ярмарок, де усі бажаючі мали змогу посмакувати страви української кухні.
Початком святкових заходів, присвячених 14-й річниці незалежності України, став великий концерт у Туркменському національному музично-драматичному театрі імені Махтумкулі, який зібрав увесь бомонд туркменської столиці. Ініціатором і організатором концерту виступило Посольство України в Ашгабаті за технічної і творчої підтримки Міністерства культури і телерадіомовлення Туркменістану.
Головною подією для української діаспори у Росії стало відкриття на Старому Арбаті (Москва) нового приміщення магазину „Українська книгарня” й проведення урочистих зборів, присвячених Дню незалежності України. Урочистий вечір завершився святковим концертом за участю акторів київського академічного театру українського фольклору „Берегиня”.
День незалежності України відзначила й українська діаспора у Бельгії. Народні гуляння пройшли в українському культурному осередку у місті Франкополе.
За сприяння почесного консула Д. Гамбарделло, в Неаполі створено багато об’єднань, асоціацій та інших організацій із захисту прав наших земляків-емігрантів. Для дітей відкрито недільну школу. Сьогодні українців в Італії поважають і не відмовляють у допомозі. Стараннями консульства в Неаполі, на іподромі в Аньяно, було влаштовано святкові заходи з нагоди Дня України.
У Казахстані громадськість республіки, українські національно-культурні об’єднання за сприяння Посольства та Генерального консульства України протягом першої декади березня 2006 провели ряд заходів із відзначення 191-ї річниці від дня народження Т. Шевченка. Так, у Президентському Центрі культури столиці держави і Державній бібліотеці в Алмати, в музеї Кобзаря у місті Форт-Шевченко, Українському навчальному комплексі Астани організовано виставки його творів, у недільних українських школах пройшли відкриті тематичні уроки, конкурси читців творів Т. Шевченка, літературно-мистецькі вечори, концерти художньої самодіяльності. До річниці від дня народження Кобзаря створено ще один український національно-культурний центр в Алматинській області. За пропозицією його активістів, він носитиме ім’я Т. Шевченка. Це уже 21-й український національно-культурний центр, що діє в Казахстані.
В Австралії у штатах Вікторія, Нова Південна Валія та в Австралійській Столичній Території з нагоди 191-ї річниці від дня народження Т. Шевченка відбулися урочисті зібрання українських громад. У рамках заходів прозвучали вірші великого Кобзаря, виступили танцювальні та пісенні колективи, було обговорено реферати, присвячені шевченківській тематиці. В урочистих зібраннях в Сіднеї та Канберрі взяли участь представники Посольства України в Австралії. Також у столиці Австралії встановили скульптурну композицію „Шевченкові думи”.
Щороку, за участю українців діаспори відбувається надзвичайно багато мистецьких заходів. Одні з них є разовими, а інші стають традиційними і збирають українців з усіх усюд.
Відомі українські артисти нині активно гастролюють західними країнами. Усі відзначають, що за останній час ставлення до України значно змінилося. О. Скрипка повернувся з Франції, де відвідав нещодавно відкритий Український культурний центр у Парижі, зустрівся з послом України у Франції та представниками тамтешньої української діаспори. Зустрівшись із О. Скрипкою, „українські французи” висловили бажання створити якусь структуру й допомагати культурній експансії з України до Франції.
Н. а. України І. Попович пропагує українську культуру у світі. Австралія, Бразилія, Аргентина, США з радістю зустрічають нашого земляка, який несе в ці країни пісню. А нещодавно представники діаспори запропонували співакові записати одну з його авторських передач „Вечорниці з Іваном” у США.
Дедалі більше з’являється реальних підтверджень того, що численна українська діаспора перебуває в єдиному з нами духовному просторі. Чимало зарубіжних українців надають свої організаційні та матеріальні можливості для дієвої допомоги у розбудові нашої країни.
Отже, за умов тісної взаємної співпраці українське зарубіжжя має стати для України вагомим фактором реалізації зовнішньої політики забезпечення позитивного міжнародного іміджу, економічної, культурної та інформаційної присутності в геополітично важливих регіонах розвитку економічних, культурних та інших зв’язків із зарубіжними країнами сприяння розв’язанню внутрішніх проблем за рахунок залучення потенціалу українського зарубіжжя.
Published: May 26, 2020
Latest Revision: May 26, 2020
Ourboox Unique Identifier: OB-846441
Copyright © 2020