Клонування — процес створення ідентичних копій (тиражування) організмів або інших об’єктів у біології, котрі називають клонами.
Клон – сукупність клітин або організмів, що походять від спільного предка шляхом нестатевого розмноження. В основу утворення клона покладений мітоз (у бактерій – бінарний поділ), за якого генетична інформація розподіляється однаково між материнськими та дочірніми клітинами. Генетична однорідність клонів є відносною внаслідок мутаційного процесу.
Термін «клон» запропонував Джон Бердон Сандерсон Голдейн (1963), який походить від дав.-гр. κλών — паросток, пагін.
У 1996 році генетикам з Рослінгського інституту, що під Единбургом (Шотландія), вдалося створити першу в світі тварину шляхом клонування організмів – легендарну вівцю Доллі. При цьому вчені використали клітину молочної залози дорослої вівці і пересадили її ядро в зрілу яйцеклітину іншої вівці.
Сьогодні створення і розмноження замалий проміжок часу клонів трансгенних сільськогосподарських тварин (овець, корів, свиней) стає важливою галуззю застосування клонування. У рослинництві клонування застосовують для збереження особливостей сорту цінних культур рослин, які використовуються в харчовій, хімічній, мікробіологічній промисловості.
Окрім худоби, із соматичних клітин були клоновані кіт, олень, собака, кінь, мул, бик, кріль, пацюк, коза, вовк та ще кілька видів тварин. На початку 2018 р. китайці оголосили, що клонували макак-резусів. Із технологію, за якою було створено Долі, в них нічого не виходило, клони вмирали майже одразу після народження. Після вдосконалення методики народилися дві мавпочки. Їхні творці заявили, що технологічних перепон до клонування людини вже немає, залишилися лише етичні.
У клонованих тварин спостерігаються проблеми зі здоров’ям. Вони часто народжуються надто великими, в них можуть спостерігатися дефекти життєво важливих органів та імунної системи.
Ще одна проблема — вкорочені теломери. Це загрожує клонам зменшенням тривалості життя. Вівця Долі, при створенні якої використали хромосоми шестирічної вівці, прожила всього шість років — вдвічі менше, ніж в середньому живуть вівці.
Клонувати тварин, які давно вимерли, наприклад мамонтів, теоретично можливо. Треба лише знайти клітину з непошкодженою ДНК або скласти «пазл» з безлічі шматків зруйнованої ДНК у викопних рештках. Обидва варіанти є технічно дуже складними, фантастично дорогими та безкінечно довгими. Отже поки не чекайте. І динозаврів теж.
Published: May 23, 2020
Latest Revision: May 23, 2020
Ourboox Unique Identifier: OB-842296
Copyright © 2020