Ми смо Биљини школарци, ученици првог разреда
ОШ “Кнез Сима Марковић” Барајево, издвојеног одељења Велики Борак.
Блог Biljini školarci
Блог Ala je lep ovaj svet
Учитељица је за нас креирала интерактивни садржај у који је интегрисала текст, фотографију, видео записе…
За задивљујућу хоризонталну инфографику користила је Genially веб 2.0 алат. И чаролија је могла да почне.
Добили смо од учитељице први задатак у виртуелној учионици ClassDojo
Да ли знате да је постојао Змај који није живео у пећини, бљувао ватру и отимао принцезе? Тај Змај је волео и добро познавао децу. Ко је он био?
Истражите биографију првог и највећег српског песника за децу. Пронађите занимљивости из живота чика Јове Змаја, па их поставите на Линоит таблу Одељењски пано “Ала је леп овај свет”. Обавезно се потпишите. Најбитније детаље из живота Ј. Ј. Змаја запишите у свеску.
Погледајте видео записе Великани наше поезије: Јован Јовановић Змај и Нови Сад Заувек епизода 4 – Јован Јовановић Змај.
Срећно, истраживачи!
Јован Јовановић Змај је творац српске дечје поезије. Кроз своје песме усрећио је, васпитавао и одгајио генерације малишана.
Рођен је 6. децембра 1833. године у Новом Саду. Надимак Змај добио је по часопису који је покренуо, а звао се “Змај” (3. мај). Завршио је правни и медицински факултет, али му је највећа љубав била књижевност. Издавао је дечије часописе, збирке песама, књижевне и политичке часописе, преводио мађарска, немачка и енглеска дела на српски језик. Прву своју песму за децу, о Гаши, објавио је 1858. године, а за живота је написао око 450 дечјих песама. Најпознатије песме за децу су му: Мали коњаник, Пачија школа, Таши таши, Зимска песма, Свет.
Покренуо је и уређивао дечји лист Невен. Први број изашао је давне 1880. године.
Умро је 1904. године у Сремској Каменици, која је у његову част, једно време носила име Змајева Каменица. У знак сећања на тог плодног писца Матица српска је установила Змајеве дечије игре, фестивал посвећен афирмацији уметности за децу.
Добили смо од учитељице други задатак
у виртуелној учионици ClassDojo
Пажљиво послушајте Јован Јовановић Змај – Ризница песама за децу ~ Читамо чика Јовине песме и загонетке. Потом прочитајте песме: Жаба чита новине, Ала су то грдне муке, Мали Јова, Вивак, Мали коњаник, Куцина кућа, Аратост такве љубави, Неће мачка да се сиграмо, Мали брата и Гаша.
Које су вам се песме из овог избора највише допале? Објасните зашто.
У табелу упишите тражене податке. Препишите песму по избору, па је научите напамет. Снимак поставите на Линоит таблу.
Песма Жаба чита новине ми се допала зато што говори о жаби која чита новине не би ли пронашла вест о селидби рода.
Песма Куцина кућа ми се допала јер описује улазак дечака у куцину кућу и признање да више неће ући у њу због бува. Сама помисао на ова мала створења ме натера да се почешем. Песма је смешна, забавна и шаљива.
Песма Мали коњаник ми се допала зато што дечак “тера” столицу да скаче као коњ. Ко још није јахао столицу кад је био мали?
Добили смо од учитељице трећи задатак
у Facebook затвореној групи за родитеље
“Породични рам”
Наша учитељица је пуна изненађења! Зна она да ми волимо да певамо, плешемо, глумимо, свирамо.
Тешко жабу у воду натерати. Ехе, хе, хе…
Добили смо од учитељице четврти задатак
у Facebook затвореној групи за родитеље
“Породични рам”
Креативно се изразите. Илуструјте песму по жељи на листу из блока, направите плакат, представите стрипом своју омиљену песму чика Јове Змаја или смислите ребус чије ће решење бити назив једне његове песме. Уколико желите, можете од пластелина или ролнице тоалет-папира да направите жабу, мачку, куцу или вивка (животиње које се помињу у песмама чика Јове Змаја).
Фотографије радова поставите у ваш портфолио (ClassDojo) и на Линоит таблу.
Поводом 15. маја – Међународног дана породице, учитељица је окупила три породице које су изразиле жељу да учествују у обележавању овог значајног датума. Дружење, преко Zoom платформе, под називом Ала је леп овај свет започело је анализом анкете коју су родитељи нашег одељења попуњавали дан раније. Анкета је показала да су им три најомиљеније песме Ала је леп овај свет, Пачија школа и Жаба чита новине.
Учитељица и наше маме су рецитовале своје омиљене песме Јована Јовановића Змаја, а ми смо уживали. Онда смо се играли. Повезивали смо називе песама чика Јове Змаја са одговарајућим стиховима и отворали кутије “Код мачке на части”.
Игре Реши puzzle слагалице и погоди о којим чика Јовиним песмама је реч (Албум Избор из поезије Ј. Ј. Змаја) и Линија са бројевима (да поређамо правилан редослед догађаја у песми “Пачија школа”) имали смо за домаћи задатак. Како смо се снашли? Их! Ко риба у води!
На крају дружења отпевали смо песму Ала је леп овај свет, а онда нас је учитељица изненадила захвалницама.
На крају, волимо кад учитељица осмисли квиз.
Она нама линк до квиза, ми њој “доказ” да смо га успешно решили. Нисте ваљда помислили да нећемо знати тачне одговоре?
Циљ пројекта је да се ученици упознају, друже, сарађују, играју, заједнички уче, као и да васпитачи/учитељи/наставници раде тимски и међусобно сарађују.
Ученици ће кроз овај пројекат:
– научити или проширити своја знања о животу и раду Јована Јовановића Змаја
– развити свест о значају сарадње међу ученицима
– развити свест о значају вршњачке подршке
– надоградиће креативност
– развијеће емпатију
– развијаће социјалне вештине
– развијаће одговорност
– развијаће свест о значају мултикултуралности
– развијаће свест о значају толеранције
Радни поступак
Партнерске школе се договарају о свим активностима током пројекта. Свако од партнера је одговоран за свој рад и рад својих ученика и за свој удео у пројекту.
Пројекат ће се одвијати од септембра до јуна месеца кроз различите активности:
– новембар: представљање наставника, представљање школе, представљање ученика
– децембар: договор о начину рада у пројекту, подела тема, формирање тимова и слично
– јануар-април: договорене пројектна активност
– мај-јун: израда електронске књиге пројекта
Ученици ће бити укључени у све активности у оквиру одељења, активно ће учествовати у свим активностима. Са ученицима из других школа ће сарађивати кроз рад у тиму.
Подељени смо у тимове. Има нас међу: Змајевцима илустраторима, Змајевцима рецитаторима и глумцима, Змајевцима биографским истраживачима, Змајевцима фискултурницима и Змајевцима певачима и играчима.
Прво смо се представили на падлету, а онда смо, од маја месеца били веома активни на пројекту. Своје радове смо постављали у виртуелној учионици ClassDojo, а учитељица је онда тај материјал постављала у пројекат.
Очекивани резултати
Завршни производ пројекта, осим јавног ТwinSpace-a, биће и видео снимци, електронска књига.
Професионализам, спремност за сарадњу, отвореност за нове изазове, заједнички и усаглашени напори наставника да се циљ пројекта оствари су допринос унапређењу васпитно-образовног рада.
Published: May 18, 2020
Latest Revision: May 27, 2020
Ourboox Unique Identifier: OB-833985
Copyright © 2020
Biljo, knjiga je fenomenalna! Bogata sadrzajem, idejama i ucenickih radova!