by Krastenka Ivanova
Copyright © 2020
ЧИТАЛИЩЕ “КУЛТУРА – 1932”
ГР. КРЕСНА
Читалището е основано през 1932 г. в тогавашното село Крива ливада, сега гр. Кресна, под името “Пробуда”.
Пръв негов председател е Димитър Насков. Първоначално няма собствена сграда и се помещава в различни частни къщи. Създава собствена библиотека и театрална трупа, която играе пиесите „Блудният син“ на Егон Ранет, „Хъшове“ на Вазов, „Пленникът от Трикери“ на Константин Мутафов и др.
Превратът на 19 май 1934 г., извършен от правителството на Кимон Георгиев, прекъсва почти за 2 години дейността на читалище “Пробуда”.
По време на Втората световна война много местни младежи напускат селото и читалището за втори път преустановява дейността си. През 1947 година отново започва да функционира, но вече с новото име – читалище “Култура”.
Около 1949 г. се създава танцова група под ръководството на Йордан Чинкаров. Театралната трупа играе „Борсанови“ от Крум Кюлявков, „Грамада“ от Вазов, „Тревога“ от Орлин Василев, „Нонкината любов“ от Ивайло Петров.
От 1960 до 1990 година читалището се ръководи от Димитър Серафимов. В 1961 година е основан женски хор с ръководител Костадин Драмалиев, който печели национални отличия. От 1968 г. ръководител на женския хор е Георги Чернев, а след него над 10 години Александър Миразчийски. Признание за самодейците са златните и сребърни медали, завоювани на Третия, Четвъртия и Шестия републикански фестивал на художествената самодейност.
От 1962 година читалището е в собствена сграда с киносалон, учебна зала, библиотека с 25000 тома и офиси. В 1978 година по случай стогодишнината на Кресненско-Разложкото въстание в читалището е уреден музеен кът, посветен на въстанието, който по-късно е обогатен с археологически, етнографски и художествени материали.
През 80-те години на 20 век самодейците печелят много отличия. От събора “Пирин пее ’80” златни медали печелят женските певчески групи, начело с Велика Методиева, Верка Методиева, Милка Маламова и Деница Стоилкова, а също и мъжката певческа група с ръководител Ангел Харизанов. Със сребърни отличия се завръщат още две женски певчески групи и една певческо-танцова група. Още по-масово е участието на самодейците в събора “Пирин пее ’85”, в който вземат участие 32 фолклорни групи и индивидуални изпълнители.
В 1988 година е създаден ансамбъла за народни песни и танци „Яне Сандански“, ръководен от Румен Манолов, както и детското театрално студио, начело с Георги Гацов.
В 1996 година е създадена мъжка певческа група, начело с Кирил Врабски.
Детски танцов състав “Веселяче”, Школа към детски танцов състав “Веселяче” четири възрастови групи,”Женска фолклорна група “Синаница”,”Мъжка фолклорна група Синаница” група за автентичен фолклор, клуб за народни хора”Перуника”,Клуб по Зумба
Published: May 5, 2020
Latest Revision: Jan 29, 2021
Ourboox Unique Identifier: OB-810369
Copyright © 2020