Веселин Ханчев ” Художник “
by Atina
Copyright © 2020
Веселин Ханчев
Художник
Той отвори и се спря на прага.
Гледаха го празните стени.
Гледаха го със очи от влага,
от пирони, от пукнатини.
Колко гола беше, колко бедна
стаята с мъртвешките очи!
Към стените мълком той погледна
и по тях картини закачи.
Закачи по мъртвите пустини
извори и пътища, и бряг,
лесове, небета сини, сини
и слънца, червени като мак.
Закачи усмивки и простори,
облаци, деца и светлини,
закачи света и го затвори
в тези грозни четири стени.
И стените скривайки с платната
— негови единствени неща, —
той превърна стаята в богата,
в най-богата стая на света.
2
Анализ на стихотворението
Стихотворението „Художник“ е едно от многото произведения на Веселин Ханчев, които разкриват разбирането му за мястото на твореца в обществото и за ролята на изкуството в живота на хората. Ханчев вярва, че творецът може да променя света, да го прави по-красив и светъл. Той е убеден, че изкуството извисява и обогатява душите на хората.
Стаята с голите напукани стени е символ на свят, лишен от духовност. Тя е видяна през очите на художника, застанал на прага й. А прагът е границата между неговия богат вътрешен свят и този на грозотата и празнотата. Стаята е олицетворена – стените й гледат с очи от „влага, пирони и пукнатини“. Това е един наранен и болен свят. Образи като „мъртвешки очи“ и „мъртви пустини“ ни карат да почувстваме още по-силно без духовността й и засилват усещането за празнота.
4
Красотата, пресъздадена върху картините на художника, скрива празните стени. Стаята е преобразена, тя се е превърнала в своята пълна противоположност – от голо и бедно, приличащо на пустиня пространство – в един богат и красив свят. За да се засили усещането за пълна промяна, прилагателното име „богата“ е повторено два пъти, като втория път е използвана превъзходната му степен – „най-богата“.
В стихотворението наблюдаваме непрекъснато движение, което води до голяма промяна. В началото стаята е празна, гола и бедна, а в края е пълна, богата и красива; художникът стои мълчаливо и наблюдава, но започва да действа и преобразява стаята.
5
Защо ми е любимото стихотворение?
Според мен в стихотворението се говори за повече от една картина и стая,разказва се историята на човек който е почна от самото начало и как той ще изгради бъдещето си. В първите два стиха е показан облика на стаята като празна и мъртва. За мен те олицетворяват новото начало след тежки събития в живота. Ние се опитваме да се отърсим от миналото, да започнем на чисто, но спомените ни ще ни преследват цял живот. Въпроса е дали тези спомени ще ги оставим да ни нараняват или ще се опитаме да ги приемем. На пропуканите стени той слага картини, тоест преодолява психическа травмата. Опитва се от най-тъжната и неприветлива стая да създаде красота. Картините олицетворяват хубавите моменти в живота на човека. Точно за тях си струва да живееш, за небетата сини, усмивки и деца. След всеки дъжд пак ще дойде нов лъч светлина.
6
Published: May 1, 2020
Latest Revision: May 3, 2020
Ourboox Unique Identifier: OB-802233
Copyright © 2020
Гей