Зевс
(Zeus)
Зевс в древногръцката митология е богът на небето, гръмотевиците и светкавиците, отговарящ за целия свят. Главният от олимпийските богове, бащата на всички богове и хора. Третият син на титана Кронос и Рея (често пъти се бърка с Гея). Брат на Хадес, Хестия, Деметра и Посейдон. Съпругата на Зевс е богинята Хера. Баща на Атина, Арес, Хермес, Хефест, (според някои версии) и други богове.Той разпределя доброто и лошото по земята, той е заложил в хората срама и съвестта. Понякога е свързван със съдбата, а понякога и сам той се появява като подвластен на Мойрите. Той може да предвижда бъдещето, да обявява предопределението на съдбата чрез сънища, както и гръмотевици и светкавици. Целият обществен ред е изграден от Зевс, той е покровител на градския живот, защитник на слабите и обидените, наказващ лошите, покровител на молещите се, дал на хората законите, установил властта на царете. Също така защитава семейството и дома, следи за спазването на традициите и обичаите. Нему се подчиняват другите богове.
Посейдон
(Poseidon)
Посейдон в древногръцката митология е бог на моретата. Втори син е на Кронос и Рея. Той е втори след Зевс по могъщество сред олимпийските богове. След като надмогват баща си, заедно със Зевс и Хадес, той получава като награда моретата. Обикновено е изобразяван като моряк. Негово оръжие е тризъбеца, с който Посейдон може да разклати земята и да разбие всеки предмет. Когато Рея го родила, го оставила при извора Арна в Аркадия, за да отрасне заедно с овцете, а на Кронос казала, че е родила жребче и му го дала да го глътне. Според друга версия, Кронос го хвърлил в морето. Възпитан бил на остров Родос от телхините. Посейдон се считал за покровител на развъждането на конете и имал прозвището Хиппий. В негова чест се устройвали Истмийските игри с конни битки. Култът към Посейдон бил широко разпространен по цяла Древна Гърция, особено на крайбрежните части и островите.
Хадес
(Hades)
Хадес се отнася за гръцкия подземен свят и за бога на подземното царство Хадес. Той бил наричан още и Аѝд.
В гръцката митология Хадес и братята му Посейдон и Зевс победили титаните и властвали над подземното царство, морето и небето по равно. Заради асоциацията си с подземния свят Хадес често е интерпретиран като смъртта, въпреки че не е.
Римляните наричали Хадес Плутон.
В някои легенди се говори, че Хадес притежава маска и шлем, с които е невидим, а щом смъртен ги сложи, става невидим за смъртта. На неговото наметало имало лица на човешки души, на които била изписана мъка. Говори се, че имал ключове, с които отключвал и заключвал смъртта.
Арес
(Ares)
Арес в древногръцката митология е бог на войната. Син е на Зевс и Хера. За разлика от Атина, която е богиня на честната и справедлива война, Арес олицетворява жестоката и вероломна война. Негови постоянни спътници са боговете Фобос, Деймос и Ерида. Арес е гръцкият еквивалент на римския бог Марс.
Първоначално се приема, че Хера зачева Арес без участието на Зевс, от докосване на вълшебно цвете, дадено ѝ от нимфата Хлорида.
Има сведения за неговия негръцки, тракийски произход. Софокъл го нарича „роден в Тракия“
Следи за тракийския му произход се виждат в Одисеята на Омир и при Овидий . Неговата необузданост се проявява и в децата му, които имат жесток характер – Мелеагър, Аскалаф и Иалмен, Флегий, Еномай, Диомед, амазонките. С изключение на богинята на любовта Афродита, той е мразен от Олимпийските богове, включително и от майка си и баща си.
Незавършена….
Published: Apr 29, 2020
Latest Revision: Apr 29, 2020
Ourboox Unique Identifier: OB-798796
Copyright © 2020