Математиката в миналото by Атанас, Дениз, Ивелин, Иван, Николай - Illustrated by Дениз Нешад - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Математиката в миналото

  • Joined Apr 2020
  • Published Books 1

Забавните на пръв поглед резки, които древните хора издълбавали върху каменни отломки и кости, посочват без съмнение, че още първобитните хора са използвали елементарна математика в древността. Преди появата на математическите символи, нашите прадеди си имали обща представа за количества, инстинктивно разбирали разликите между, да кажем, един или два камъка. Все пак изобретяването на символа и думата за абстрактната идея на числото две се  случило след много векове.

2

3

Думата математика произлиза от думата матема (гръцка дума),което означава наука, знание.Науката математиката е възникнала още в древността!Преди появата на математическите символи, нашите прадеди си имали обща представа за количества, и.нстинктивно разбирали разликите между, да кажем, една или две антилопи. Все пак изобретяването на символа и думата за абстрактната идея на числото две се се случило след много векове.Древните хора проследявали циклични явления като фазите на луната и сезоните. Издълбаните резки в кости доказват, че човечеството е започнало да мисли за числа преди хиляди години, но не е математика.

4

5

Джон Непер – Шотландски математик, астролог/астроном и физик. Той е известен с популяризирането на десетичната запетая и откриването на логаритмите.

Уилям Отред – Благодарение на него в математическите уравнения се използва наклонената черта „/“ като знак а деление, както и „x“ като знак за умножение.  Той е измислил съкращенията на функцията косинус „cos“ и функцията синус „sin“. На него се дължи знака за успоредност „||“. Най-известното му откритие е сметачната линия, която се използва с цел бързи научни и инженерни изчисления с точност до втория знак след десетичната запетая.

6

7

 

При календарните пресмятания китайците са използвали техника, която може да се каже, че се основава на шестдесетичната сисмета и да се съпостави със съчетаването на две свързани едно с друго зъбчати колела, едното от които има 12 зъба, а другото – 10. Така те достигнали и до определянето на числото 60 от по-висок ред. В продължение на много векове математиката в Китай се развивала предимно в изчислително-алгоритмична насока. В същото време са налице и съществени елементи на алгебричния поход при решаване на задачи.

8

9

Питагор е древногръцки философ и математик,създател на Религиозно-философската школа на питагорейците. Биографията му трудно може да се отдели от легендите, които го представят като полубог и чудотворец.Живял е на остров Самос.Израснал е в семейство с благороден произход,имал е жена и две деца. Той е доказал теоремата за страните в правоъгълен триъгълник,а в школата му са открити много факти свързани с геометрията.

10

11

Исак Нютон е английски физик, математик, астроном и философ. Най-важният му принос  към математиката е разработването на метода на флуксиите , който по-късно ще се превърне в математически анализ. използва дробни индекси и координатна геометрия, за да получи решения на диофантовите уравнения. Нютон открива и нова формула за изчисляване на пи.

12

13

Леонард Ойлер е швейцарски математик, физик и астроном. Той е смятан за най-великият математик на 18 век. Той пръв използва концепцията за функция и за пръв път използва f(x), за да обозначи функцията f на аргумента x. Той установява и съвременните означения на Тригонометрични функции, означението e за основата на естествения логаритъм, гръцката буква Σ за означаване на сума и буквата i за обозначаване на имагинерната единица.

14

Резултат с изображение за Ойлер

15

Благодарим за вниманието!!!Резултат с изображение за стикер усмивка

16

Искаме да уточним:

 

 

Делчо влезе 0/4 събрания!!!

Атанас, Дениз и Иван бяха във всички събрания!!!

Николай и Ивелин влязоха в 3/4 събрания!!!

 

 

17
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content