Волосся складається на 80-95% з молекул білка — твердого кератину. До складу волосся входять вода, ліпоїди, пігмент, мікроелементи. Волосся покриває майже все тіло людини і виконує такі функції:
– захисну – захищає організм від шкідливої дії зовнішнього середовища, механічного впливу;
– тепло-регулювальну – підтримує температурний баланс організму;
– чутливу – завдяки оточенню надтонкими нервовими закінченнями.
У нормі щодоби постійно випадає від 50 до 150 волосин. Оскільки на кожній ділянці шкіри волосся знаходиться у різних фазах росту, то воно не випадає одночасно.
Довжина кожної волосини визначена генетично і залежить від тривалості І фази. За місяць волосина відростає на 1 см.
На ріст волосся впливають загальний стан організму, обмін речовин, стан нервової системи, діяльність залоз внутрішньої секреції, пори року, харчування.
Експрес-дієти, дефіцит вітамінів сповільнюють ріст волосся. Водночас добре збалансована дієта з достатньою кількістю поживних речовин (білка, вітамінів групи В, мікроелементів) і здоровий спосіб життя сприяють росту густого, здорового волосся.
За станом волосся, який впливає на вибір хімічних препаратів для перукарських робіт, вирізняють такі групи:
1) волосся густе, жорстке, важко піддається вимиванню хімічних препаратів;
2) нормальне волосся, середнє за товщиною, еластичне, блискуче, пружне;
3) слабке волосся, тонке, м’яке, шорстке;
4) ушкоджене волосся, ламке, посічене на кінцях, тьмяне, погано розчісується;
5) волосся знебарвлене, фарбоване або після хімічної завивки.
До фізичних характеристик волосся належать такі: гігроскопічність, або здатність до поглинання рідини; повітростійкість, міцність, довговічність, еластичність, адсорбція.
Параметри термічної дії на волосся. Під час сушіння або моделювання зачісок за допомогою фена температура має бути в межах 50-60°С. При температурі 75-90°С волосся швидко деформується, втрачає пружність і стійкість проти механічних впливів. При температурі 140°С починається розпад волосся, а при температурі 250°С – обвуглення.
Корінь волосини знаходиться у волосяному мішечку – фолікулі. Фолікули мають протоки сальних залоз, тому їх називають сально-волосяними фолікулами.
Через шкіру волосся виходить назовні. Волосяний мішечок у нижній частині розширюється в цибулину, яка на кінці роздвоюється й утворює сосочок. До сосочка підходять кровоносні судини і нервові закінчення. Безпосередньо над сосочками розташована ростова частина волосини .
До волосяного мішечка кріпиться м’яз волосини. Він регулює натяг шкіри. Стержень волосини складається з трьох шарів: кутикули, кортексу, медули.
Зовнішній шар – кутикула – має 7-9 рядів рогових пластинок (лусок). У “відкритому” стані луски відходять від поверхні волосини, у “закритому” притиснуті о поверхні, волосся ущільнюється, набуває блиску.
Під дією лужних препаратів (мила) волосся набрякає, “відкриває” луски, під дією кислоти (ополіскувана) – “закриває” їх, відновлює зовнішній вигляд.
Хімічні речовини (фарби, освітлювачі, препарати для хімзавивки) піднімають луски й проникають углиб волосини.
Середній шар – кортекс, або корковий, – складається з ороговілих волокнистих клітин кератину. У цьому шарі міститься меланін, що надає волоссю природного кольору. Від структури коркового шару залежить еластичність, гнучкість волосся, здатність до завивання. Меланін не розчиняється у воді, але взаємодіє з лугами та кислотами.
Колір утворюється в корковому шарі волосся меланоцитами, які продукують два типи пігменту меланіну: гранульований (зернистий) – евмеланін; розсіяний (дифузійний) – феомеланін.
Пігмент утворюється у корені волосини та просувається волосиною далі. Поширюється він нерівномірно. Ближче до зовнішнього шару у волосині стає менше кольорових речовин. У кутикулі його майже немає. Пігменту в темному волоссі набагато більше, ніж у світлому.
Серцевина волосся – медула, або мозковий шар, складається з м’яких, незроговілих клітин. Може бути відсутнім у тонкому волоссі.
Природний колір волосся визначається комбінацією різних типів пігменту, їх формою, розміром і кількістю.
Гранульовані пігменти евмеланіну надають волоссю кольору від чорного до бурого. Гранули меланіну подовженої форми надають волоссю темного кольору. Чим їх менше, тим світліший колір. Гранули меланіну круглої або овальної форми надають волоссю рудого кольору. Поєднання подовжених гранул з овальними та круглими дає приємний рудувато-коричневий відтінок. При поєднанні подовжених гранул і невеликої кількості круглих волосся буде чорним з рудим відтінком. Розсіяні пігменти феомеланіну дають кольори від жовтого до червоного. Кожна людина має настільки неповторну комбінацію натуральних пігментів, що зустріти людей з однаковим кольором волосся практично неможливо.
Якщо волосся втрачає натуральний пігмент, воно знебарвлюється та втрачає еластичність, якої волоссю надавав меланін. З віком волосся сивіє; це пояснюється старінням організму, припиненням утворення пігментів. Жінки починають сивіти раніше за чоловіків. Передчасне сивіння часто буває спадковим і починається, як правило, зі скронь. Іноді сивина з’являється через стреси
Існує ще таке явище, як альбінізм – уроджена відсутність пігментації волосся, шкіри, райдужної оболонки очей. Альбінізм може з’явитися також унаслідок сильного отруєння.
Для визначення й опису натурального кольору волосся використовують шкалу глибин і тонів кольору. Відтінки за Міжнародною системою кольорів (ICS) класифікуються таким чином:
Глибина тону
1/0 синьо-чорний /0 натуральний
2/0 чорний /1 попелястий
3/0 темно-коричневий /2 холодний попелястий
4/0 коричневий /3 мідно-золотистий
5/0 світло-коричневий /4 червоний
6/0 темний блондин /5 пурпуровий
7/0 блондин /6 фіолетовий
8/0 світлий блондин /7 брюнет
9/0 дуже світлий блондин /8 перлинно-попелястий
10/0 яскравий блондин /9 м’який попелястий
Published: Apr 26, 2020
Latest Revision: Apr 27, 2020
Ourboox Unique Identifier: OB-793864
Copyright © 2020