Його вважають одним із найяскравіших представників постмодернізму і магічного реалізму XX століття.
У Франції та Іспанії Павича називають «автором першої книги XXI століття»,
австрійські критики говорять про нього як про «начштабу європейського модерну»,
англійські називають «оповідачем, рівним Гомеру»,
а в Південній Америці вважають «найбільш значним письменником сучасності».
Милорад народився 15 жовтня 1929 року в сім’ї скульптора (Зденко Павич) і викладача філософії (Віра Павич), але був не єдиним, хто присвятив своє життя літературі: в родині Павича пишуть вже більше трьохсот років. Одним із перших письменників у їхньому роду був Емерік Павич, який опублікував поетичну збірку ще в 1768 році. А сам Милорад з дитинства хотів бути схожим на свого дядька Ніколу Павича, який в середині XX століття був відомим письменником.
Початкову освіту майбутній письменник отримав у школі імені Карагеоргія в Белграді. У 1949 році вступив до Белградського університету, а в 1954 році закінчив відділення літератури філософського факультету. Це були значущі роки в житті майбутнього письменника: він отримує різноманітні знання, йде формування світогляду й особис-того світосприйняття. Саме тут, в університеті, Павич почи-нає писати, відпрацьовуючи свій оригінальний стиль.
“Тоді я був здатний писати в будь-яку годину дня або ночі,— згадував письменник.— Сьогодні пишу тільки вечорами або з ранку“.
Перед тим як повністю присвятити себе літературній твор-чості, М. Павич деякий час викладав в різних університетах (у паризькій Сорбонні, у Відні, Фрайбурзі, Регенсбурзі та Белграді). Крім того М.Павич працював у газетах, писав кри-тичні роботи, монографії з історії давньої сербської літерату-ри і поезії символізму, перекладав вірші з європейських мов.
Павич володів російською, німецькою, французькою, кілько-ма стародавніми мовами, перекладав твори О.С.Пушкіна і Дж.Байрона на сербську мову. Був членом «Société Européenne de Culture», членом сербського ПЕН-клубу.
Одружений з Ясминою Михайлович (сербська письменниця, літературознавець і літературний критик). Мав двох дітей, сина Івана та дочку Елену.
Югославський і сербський поет, прозаїк, представник пост-модернізму і магічного реалізму, перекладач і історик серб-ської літератури XVII—XIX ст., фахівець із сербського бароко та поезії символізму Милорад Павич помер 30 листопада 2009 року в Белграді на 81-му році життя від інфаркту міокарда. Похований 3 грудня на Новому кладовищі.
Новий спосіб читання книг
Павич Милорад все своє життя вивчав спадщину класиків. Він зробив висновок про те, що класичний спосіб читання книг себе давно вже вичерпав. Тому в своїх творах Павич намагався змінити його, надати більше свободи читачеві. Він бажав дати йому можливість самому вирішувати, де буде по-чинатися і закінчуватися роман, самостійно вибирати зав’яз-ку і розв’язку твору, долю героїв. Свої романи він порівню-вав із будинком, потрапити до якого можна з різних сторін: в ньому є кілька виходів і входів. Письменник для кожного твору придумував нову структуру, ще не використану рані-ше. Не дивно, що всі його творіння завжди заворожували і критиків, і читачів. Тому Милорад Павич є одним із найціка-віших сучасних письменників.
Роман-словник
У 1984 р. Милорад Павич, твори якого були тоді не настіль-ки популярні, як зараз, здобув світову популярність завдя-ки своєму роману “Хозарський словник”. Книга є яскравим прикладом нелінійної прози. Її переклали практично відра-зу ж більш ніж двадцятьма мовами. А про письменника по-чали говорити як про творця нового типу літератури. Уні-кальність твору полягає в тому, що він представлений у вигляді словника-лексикону, який об’єднує різні мови і культури: юдейську, мусульманську, християнську. Роман є свого роду псевдодокументом, містифікацією. Події і люди зображені в творі як реально існуючі. Роман, завдяки фор-мату словника, можна читати безліччю способів, зовсім не обов’язково лінійним – від початку до кінця. Цікаво також і те, що у цієї книги є стать. Прочитати її можна в двох вер-сіях, жіночій та чоловічій. Розрізняються вони тільки одним абзацом. “Хозарський словник” був відразу ж названий чи-тачами манускриптом, в якому нібито зашифрований увесь Всесвіт. До сих пір він вважається одним із найбільш не-звичайних творінь сучасної світової літератури.
Роман-кросворд
У 1988 р. був опублікований роман під назвою “Пейзаж, на-мальований чаєм”. Він також відноситься до числа найбільш відомих творів сербського письменника. Цей твір створено у вигляді кросворду. Кросворд можна читати як по вертикалі, так і по горизонталі. Павич у романі пише про час, про сьо-годення, минуле і майбутнє, про тіло і душу людини, про не-нависть, любов, ревнощі, про тлінність і смерть. Причому ці вічні філософські теми в його творі передані у незвичайній, химерній формі. Цю книгу також можна читати з будь-якого місця. Твір є романом-лабіринтом. У ньому перед читачем поступово вимальовуються долі героїв, складається мозаїка.
Роман-клепсидра
У 1991 р. з’явився ще один роман – “Внутрішня сторона віт-ру”. У ньому Павич продовжив експерименти з формою. Свій твір він написав у вигляді роману-клепсидри. Кінець однієї частини є початком іншої. Книгу можна дочитати до середи-ни, а потім перевернути догори ногами і продовжити читання з іншого кінця.
“Внутрішня сторона вітру”, як і інші твори сербського пись-менника, не просто гра з формою. Це також нескінченний набір символів, яскравих образів, приголомшливих метафор.
Роман-ворожіння
Павич в 1994 році знову здивував читачів. Він видав твір “Остання любов у Царгороді. Посібник для ворожіння”. Це роман-ворожіння. Він складається з 22 глав, що носять наз-ви карт Таро. Від того, як будуть роздані ці карти, залежать долі героїв і послідовність глав. Автор заявив, що за допомо-гою його твору читач може передбачити власну долю: роман можна читати, не звертаючи уваги на карти. Або ж, не звер-таючи увагу на книгу, просто гадати.
Роман з двома фіналами
Сербський письменник завжди намагався йти в ногу з часом. На його думку, література наших днів повинна пристосува-тися до електронної ери. У 1999 році був опублікований но-вий роман Павича “Ящик для письмового приладдя”. У ньому читачеві пропонується комбіноване читання. Книга має два фінали. З одним можна познайомитися безпосередньо в кни-зі, а інший існує лише в інтернеті. Автор вказав на сторінках книги електронну адресу. Перейшовши за посиланням, мож-на познайомитися з альтернативним варіантом фіналу.
Роман-астрологічний довідник
У списку творів Милорада Павича є і свого роду астрологіч-ний довідник. Автор зазначає, що це своєрідне керівництво з астрології для непосвячених. Роман називається “Зоряна мантія”, він був написаний у 2000 році. У книзі є докладна характеристика знаків зодіаку, переплітаються різні долі, ре-альності та епохи. Твір є путівником попереднім життям.
Роман із порожніми сторінками
Милорад Павич у своєму детективному романі “Унікальний роман” (2004) запропонував читачеві в прямому сенсі стати співавтором твору. У книзі є сторінки, які Мілорад спеціально залишив порожніми. Будь-який читач може вибрати на свій смак одну з 100 можливих розв’язок або ж написати на по-рожніх сторінках свою власну версію.
Новаторство Милорада Павича
Сербський письменник розробив свою особливу мову, влас-ну форму оповідання і стиль. Він сильно випередив свою епоху. Тексти Милорада Павича не завжди зрозумілі. Прозу цього автора ніяк не можна вважати літературою для масо-вого читання. Сербський письменник створював гіпертекст, звертаючись до глибоких знань у галузі літератури, фольк-лору, богослов’я, історії. У чому ж псила його чар? Можливо, в тому, що своє натхнення він черпав зі снів, які настільки ж неповторні, дивовижні і нелінійні, як і його твори.
Біографія письменника. «Дамаскин»
Аудіокнига
«Скляний равлик»
Хатшепсут
«Найшанованіша з усіх жінок» — саме так дослівно пере-кладається ім’я Хатшепсут. Ще в юності дівчина стала вер-ховною жрицею фівського бога Амона, який на той час ототожнювався із головним богом усіх єгиптян Ра. Після смерті свого батька жінка вийшла заміж за свого єдино-кровного брата Тутмоса ІІ, який і став фараоном. Як пра-витель він виявився дуже жорстоким, але фізично — слаб-ким. Через чотири роки Хатшепсут втрачає свого чоловіка, та заручившись підтримкою жрецтва захоплює престол.
Хатшепсут правила могутньою державою майже двадцять два роки. Від чого настала її смерть — і досі залишається таємницею. У якості помсти своїй мачусі Тутмос ІІІ наказав зруйнувати майже усі пам’ятки, що залишилися після смер-ті Хатшепсут. Її ім’я навіть було виключено з офіційних списків фараонів Єгипту, які складалися у храмах. Саме тому життя правительки було та все ще залишається неабиякою таємницею для сучасного світу. Зараз історики вважають Хатшепсут найуспішнішою діячкою з усіх подальших жінок-фараонів та регенток.
ВИКОРИСТАНІ ДЖЕРЕЛА:
- https://aif.ru/culture/person/milorad_pavich_bibliografiya_vmesto_biografii
- https://www.ukrlib.com.ua/bio-zl/printit.php?tid=4319
- https://autogear.ru/article/209/472/pisatel-pavich-milorad-biografiya-i-proizvedeniya-tsitatyi-milorada-pavicha/
- https://dovidka.biz.ua/mylorad-pavych-sklianyi-ravlyk-analiz/
- https://www.picuki.com/
- http://cpto1.ptu.org.ua/wp-content/uploads/2013/
- https://genderindetail.org.ua/spetsialni-rubriki/vplyvovi_svit/pravila-starodavnim-egiptom-22-roki-1341324.html
Published: Apr 18, 2020
Latest Revision: May 3, 2020
Ourboox Unique Identifier: OB-781656
Copyright © 2020