ІСТОРІЯ ТА РЕАЛЬНІСТЬ. КРАСА ПРИРОДИ В МИСТЕЦТВІ
Українські митці по-різному втілювали принципи реалізму у своїй творчості. Провідними членами Товариства передвижників стають вихідці з України: К. Трутовський,
М. Пимоненко, М.Ярошенко, А. Куїнджі, О.Мурашко, К.Костанді.
Новаторське мистецтво передвижників завдяки виставкам у Києві, Харкові, Одесі ставало здобутком широких верств населення, виховувало в українців художні смаки й громадянські почуття. Під впливом зростання національної свідомості в суспільствівиникла реалістична художня школа
Миколи Мурашка.
Костянтин Трутовський – чудовий знавець українського сільського побуту, наповнював зображувальні сюжети виразними життєвими деталями. Адже поетична краса народних обрядів, звичаїв, одягу українців викликали і нього справжнє захоплення.
Микола Ярошенко – художник зі світовим ім’ям, активний учасник легендарного Товариства пересувних художніх виставок, порядна та вихована людина.
Картинам митця притаманні достовірність, правдивість зображення деталів.Ярошенкові вдавалися своєрідні історичні образи, портрети видатних людей другої половини XIX століття, сучасників художника. У них через характеристику однієї конкретної людини він умів показати типові риси сучасника, умів передати саму суть героя, моральну і соціальну. Очевидно, за характером свого обдарування Ярошенко був природженим художником-психологом. І дійсно, в творчості живописця портрет представлений більшістю картин.Микола Олександрович Ярошенко увійшов в історію мистецтва, як художник-передвижник, він служив принципам високої духовності, гуманізму, честі та совісті. Прекрасно освічений, він досконало знав кілька іноземних мов і користувався авторитетом та заслуженою повагою серед соратників по мистецтву, друзів і однодумців. Безсумнівно, що рисами характеру Ярошенко, перш за все, зобов’язаний сімейному вихованню, побудованому на високих моральних принципах.
Архип Куїнджі – живописець-пейзажист, педагог, який був майстром колірних ефектів. Поєдання кольорів на його картинах вражає так само як і поетичне відображення картин природи. У своїх творах він намагався відобразити найвиразніші за поєднанням кольорів стани природи: туманний ранок, веселка, річка після дощу, місячні ночі, сонясний літниій день тощо.
Український композитор ХХ ст. Юрій Щуровський створив п’єсу під враженням від художньої виставки в Києві, де його зачарували твори А.Куїнджі. Назва п’єси “Після перегляду Куїнджі”. Насамперед композитора вразили світлові ефекти, що створювали атмосферу особливої загадковості та казковості в пейзажах художника.
Киріак Костанді
(1852–1921)
Український живописець. Народився в селі Дофінівка Херсонської губернії, жив і працював у Одесі. Навчався в Одеській рисувальній школі (1870-1874). Учень Академії мистецтв у 1875-1876-у роках. Закінчив Академію 1882-о зі званням художника 3-го ступеня. Академік з 1907-о.
Член Товариства пересувних художніх виставок. Член-засновник Товариства південноросійських художників (у 1902-1921-у роках – його голова). Викладав у Одеському художньому училищі.
Писав пейзажі, жанрові картини. Творчі принципи сягають передвижництва. Високу оцінку творчості К. Костанді давав Ілля Рєпін. Відіграв виняткову роль у художній культурі України початку XX століття.
Мистецтво скульптури
Реалістичні риси були притаманні й мистецтву скульптури – монументальної і станкової. У містах України були встановлені пам’ятники видатним діячам культури.
Михайло Микешин. За його проектами встановлено чимало пам’ятників у Києві, Севастополі. Символ Києва – пам’ятник Богдану Хмельницькому на Софійській площі.
Леонід Позен – автор пам’ятників І.Котляревському та М.Гоголю в Полтаві. Розробляв історичний і побутовий жанри у станковій скульптурі, звертаючись до реального життя і національних тем.
Джерела:
- Л.М.Масол, Мистецтво, Підручник для 8 класу, Харків, ТОВ “Фоліо”, 2016
- О.Смольянинов, Микола Пимоненко, (Електронний ресурс).Режим доступу:https://www.youtube.com/watch?v=zH4epDVqRIA
- Відеоурок Українське мистецтво та архітектура др.пол. ХІХ ст..(Електронний ресурс).Режим доступу:https://www.youtube.com/watch?v=4PGMbp4e4OY
- Бібліотека українського мистецтва ( Електронний ресурс). Режим доступу:http://uartlib.org/ukrayinski-hudozhniki/kostandi-kiriak/
- Киріак Костанді (Електронний ресурс). Режим доступу:https://www.youtube.com/watch?v=43z_T15HIXU
- Інтерактивна вправа ( Електронний ресурс). Режим доступу: https://learningapps.org/display?v=psvp80x0a18
Published: Apr 13, 2020
Latest Revision: Apr 28, 2020
Ourboox Unique Identifier: OB-774711
Copyright © 2020