Апте́чка — набір лікарських засобів, інструментів та приладів, які призначені для надання першої медичної допомоги. Аптечкою також називають ящик, сумку, в якій знаходяться лікарські засоби та інструменти. Вміст і розмір залежить від передумов надання допомоги, характеру захворювань та травм, а також кількості чоловік, яким може бути потрібна допомога.
Різновиди аптечок:
1. Медична індивідуальна — для надання першої медичної допомоги в польових умовах, наприклад при виконанні бойових дій.
2. Військова — для надання першої медичної допомоги при пораненнях екіпажів бойових транспортних засобів колісних або гусеничних (склад: лікарські та перев’язувальні засоби, для 3-4 людей, прикріплена на бойовій машині постійно).
2.1. Індивідуальна — призначена для попередження або зниження дії факторів сучасної зброї, а також для надання першої медичної допомоги, являє собою пластикову коробку з наведеним переліком засобів та призначенням препаратів, вага 100 г. Серед вмісту присутні наступні лікарські засоби: засіб при отруєнні фосфоорганічними речовинами (ускладнене дихання, поява слини, порушення зору); протибольовий засіб (профілактика травматичного, або опікового шоку; радіозахисний засіб; протибактеріальний засіб (для профілактики раневої інфекції, опіках, пораненнях); протиблювотний засіб.
2.2. Десантна — призначена для надання першої медичної допомоги у вигляді само- і взаємодопомоги при пораненнях особового складу аеромобільних військ і морського десанту. До складу входять таблетки знезаражувальні, індивідуальний перев’язувальний пакет, джгут.
3. Автомобільна аптечка — для надання першої медичної допомоги при ДТП та аваріях на дорозі. Є а.а. для легкових автомобілів[2], вантажних та пасажирського транспорту[3].
4. Аптечка бортова літальних апаратів — присутня у літальному апараті і призначена для однієї чи трьох людей.
5. Аварійна — для надання першої медичної допомоги пораненим після вимушеної посадки військових, військово-повітряних сил.
6. Для обслуговування авіаційних літальних апаратів — використовується на летовищі, призначена для 5-8 травмованих.
7. Ветеринарна аптечка — використовується для надання першої медичної допомоги тваринам.
Вміст аптечки різниться за сферами застосування, однак існують загальні принципи комплектування. Зазвичай до її складу входить:
1. Набір для обробки ран і зупинки кровотеч: бинти, пластири, джгути, антисептики (спиртові розчини йоду, брильянтовий зелений та ін.) і т. д.
2. Антибіотики загальної дії.
3. Нітрогліцерин та його похідні.
4. Антигістамінні (протиалергічні) препарати.
5. Спазмолітичні препарати.
6. Нашатирний спирт
7. Інструмент: ножиці (переважно атравматичні), гумові рукавички, скальпель та ін.
8. Засоби для детоксикації: активоване вугілля або біле вугілля, перманганат калію.
Також до складу аптечки можуть входити:
– засоби для проведення вентиляції легень;
– протишокові набори;
– засоби для знезараження води — створені на основі дихлорсульфоамідобензойної кислоти та активного хлору, забезпечує знезараження однієї фляги (800 мл), воду можна вживати через 30-40 хв. після розчинення таблетки.
Рекомендації по застосуванню деяких складових аптечки:
Джгут гумовий
Використовують для тимчасово-го припинення кровотечі із судин кінцівок.
Накладають вище місця поранення. При артеріальній кровотечі досить туго обгорнути кілька разів навкруги кінцівки і закріпити. Джгут не повинен бути накладений довше, ніж на 1,5 години.
Вугілля активоване
Застосовують при отруєннях по 5г за прийом у вигляді зависі у воді, цією ж зависсю продять також промивання шлунку. При метеоризмі по 2 таб. 3-4 рази на день.
Натрію гідрокарбонат
Застосовують водний розчин 2% для промивання шкіри, ротової полості.
Знеболюючий засіб, при болях різного походження по 1-2 таб. 3 рази на день.
Розчин йоду спиртовий 5%
Застосовують як антисептичний засіб при порізах, садинах, запалювальних хворобах шкіри.
Розчин перекису водню 3%
Застосовують як дезинфікуючий засіб для промивання ран.
Розчин аміаку 10% (нашатирний спирт)
Застосовують як збуджений засіб для вдихання при непритомності. Розчин має антимікробну властивість і добре очищає шкіру.
ПАМ’ЯТАЙТЕ!!!!
НЕОБХІДНО СВОЄЧАСНО
ПОНОВЛЮВАТИ АБО ЗАМІНЮВАТИ
ЛІКАРСЬКІ ЗАСОБИ ПІСЛЯ ЇХ ВИКОРИСТАННЯ
ЧИ ЗАКІНЧЕННЯ ТЕРМІНУ ДІЇ!!!!
Published: Apr 4, 2020
Latest Revision: Apr 4, 2020
Ourboox Unique Identifier: OB-765184
Copyright © 2020