Японія – особлива країна, зі своєрідною культурою, світоглядом, віруваннями людей, своїми звичаями та традиціями. І письменники в Японії особливі. Згадайте хайку Мацуо Басьо, танку Ісікава Такубоку та інше. Японці дуже схильні до філософських роздумів над сенсом життя, черпають натхнення у спілкуванні та єднанні з природою.
Твір японського письменника Р. Акутаґа́ва “Павутинка” теж непростий, із глибоким філософським підтекстом. Із ним ми і попрацюємо.
Уважно перегляньте відео. Складіть анкету письменника.
Перед вами вправа “Крісло відвертості”. Про кого йде мова? Хто сидить у кріслі?
Відеоскрайбінг О.Кашуби
Чи сподобалась вам новела? Вона невелика. Про твори Р. Акутаґа́ви говорять, що вони завбільшки з долоню.
За жанром це філософська новела (твір короткий за обсягом, має одного головного героя – Кандату; розповідається про два епізоди з його життя; сюжет твору напружений: читач весь час очікує, чи дістанеться Кандата раю; фінал несподіваний. Автор порушує важливі питання людського буття – сенс життя, місце в ньому милосердя та гуманізму, відповідальності за свої вчинки)
Згадайте композицію новели і виконайте вправу.
Що вам відомо про символічне значення павука і павутини у світосприйнятті японців?
Цікаво знати!
Павук для японців (з позицій буддизму) – Великий Ткач, Творець світу, його центр; посередник між світами, простором і часом; символ мудрості; символ життя – пряде нитку Долі.
Павутина (з позицій буддизму) – символ сходження, підйому (синонімічні поняття – гора, хрест, драбина, дерево, ліана); нитка Доля, якою Великий Ткач (павук) прив’язує людей до павутини життя (минуле – теперішнє – майбутнє); символ скороминущості життя і плинності часу; спіраль, що уособлює собою творіння і розвиток.
Висновок: на відміну від християнства, в буддизмі навіть грішник має шанс на порятунок, завжди є надія припинити страждання. Цей шанс – справжнє диво (дивний збіг обставин, подій, ситуацій), дарунок долі, який випадає раз на віку, але в житті грішника має бути бодай одна добра справа.)
Інше питання: чи зуміє людина скористатися цим шансом і зробити правильний вибір? Дізнаємося більше про грішника Кандату, щоб відповісти на це запитання.
Герой вчинив багато злочинів: убивав, грабував, підпалював, але все ж на його рахунку знайшлась одна добра справа: він врятував павучка. Будда звернув увагу саме на нього, бо захотів віддячити за добру справу. Будда спустив павутинку повз сніжно-білих, як перлина, квітів далеко-далеко вниз, до самого пекла.Потрапивши в Пекло, Кандата неймовірно страждає і прагне потрапити до Раю завдяки павутинці, яку спустив Будда. Кандата мерщій учепився обома руками за павутинку і відчайдушно почав дертися вгору. Але герой залишився безмежним егоїстом, він немає співчуття до інших грішників.
Чи можна фізичні страждання вважати спокутою гріхів? Цього замало. Людина має щиросердно розкаятися; своєю смиренністю та покорою довести це, усвідомити свій гріх і захотіти його спокутувати.
Чи спокутує свої гріхи Кандата? Він розплачується за свої криваві гріхи. Його кара заслужена і справедлива. Але є й інший бік медалі, що, скоріше за все, вказує на небажання Кандати мінятися. Він був і залишається лиходієм, бридким, як жаба.
Лише один раз Кандата поглянув угору. Чи можна цю дію розцінювати як перший крок до спокути? І так, і ні. Безперечно, погляд угору – це погляд, звернений до неба, у вічність. Можливо, це перше неусвідомлене прагнення до спокути, за якою – надія на порятунок. Але художня деталь «якось ненароком» свідчить скоріше про випадковість, неусвідомленість дій Кандати. І читач не вірить у зміни в Кандаті.
Чи здогадався лиходій, для кого призначено павутинку і за що? Точної відповіді в тексті немає. Але він «на радощах аж сплеснув у долоні». Є можливість вибору. Більш того, цей негідник за земного життя звик виплутуватися із найгірших ситуацій.
Про який вибір йдеться? Чим павутинка, що звисає згори, є для Будди, і чим вона є для Кандати?
Павутинка – лише підказка, шанс. Можливо, випробовування. Порятунок в руках самого героя, адже від себе не втечеш, і за будь-яких обставин доведеться відповідати за скоєне. Тепер лише від Кандати залежить, чи пройде він шляхом сходження, чи знайде він у собі сили боротися зі злом у собі в ім’я добра. Він дереться нагору, щоб потрапити до раю!?
Підйом Кандати вгору виявився нелегкою справою. Він докладає лише фізичних зусиль для порятунку: «мерщій учепився», «відчайдушно почав дертися», спочатку лізе легко, невимушено, з явним задоволенням, адже це звична для нього справа, «та хоч як він силкувався», «зіп’явшись трохи», «втомився», «не міг рукою ворухнути». Спокута потребує зусиль не стільки фізичних, скільки душевних, духовних. Кандата цього не розуміє. Навпаки, він переконаний, що вибереться із пекла й потрапить до раю.
Павутинка обірвалася. Кандата не доклав жодних зусиль для свого порятунку, за що знову був відправлений у пекло. Здається, назавжди.
Ниточка обірваної павутинки висить над пекельною безоднею як нагадування про інше, райське життя, про те, що право на прощення людина повинна відстоювати перш за все в поєдинку із собою, про те, що егоїзм – страшне зло, поки людина підвладна цьому злу, вона приречена на вічне пекло. Павутинка могла б уціліти, якби була укріплена добром.
Ілюстрацій до цього твору Акутагави небагато. Роздивіться картинку ,чи вдалося художнику кольором передати атмосферу « Павутинки»?
У книзі використана картка для завдань Олени Гвоздікової
Published: Mar 31, 2020
Latest Revision: Jun 23, 2021
Ourboox Unique Identifier: OB-760011
Copyright © 2020
Лох
чііна ванька
чотко
Рпн