by Yuliia
Copyright © 2020
Діяльнисть Пилипа Орлика
Ознайомтеся з теоретичним матеріалом
Пилип Орлик – наступник Мазепи, гетьман у вигнанні (1710-1742).
https://www.youtube.com/watch?v=ey1ObS5cOZo
1710 р. – Конституція Пилипа Орлика, вона ж “Договори і Постановлення Прав і вольностей Війська Запорозького”. Згідно з Конституцією Орлика, найвища виконавча влада належала гетьману, проте його повноваження були значно обмежені:гетьман не мав права розпоряджатися державним бюджетом та землями на власний розсуд, призначати на посади та вести самостійну зовнішню політику. Не мав гетьман і повноважень судової влади, тобто покарання винних. Законодавча влада належала Генеральній Раді, до якої входила козацька старшина та представники від Запорозької Січі.
https://www.youtube.com/watch?v=P0Jb54yZxeY
У 1713р. ліквідували козацтво на Правобережжі.
В той скрутний час на Лівобережній Україні до 1722 року гетьманував Іван Скоропадський.
Щоб узгодити відносини з царем, він у 1709 році подав на затвердження так звані Решетилівські статті. У цих пунктах Скоропадський намагався зберегти основні права та вольності Війська Запорозького, а також прохав повернути захоплене у Батурині військове обладнання. Петро І погодився лише на частину пунктів і своїм указом розпочав поступове обмеження автономії Гетьманщини:
- збільшили кількість московських залог у містах;
- при гетьмані утворили посаду міністра-резидента, який мав контролювати його діяльність;
- збором податків та їхнім надходженням до царської казни тепер також займалися московські представники;
- захоплену в Батурині артилерію повертати ніхто не збирався;
- столицю гетьмана перенесли ще ближче до кордону з Москвою у місто Глухів.
По факту, навіть ці пункти не виконували, і Петро І втручався у справи гетьмана як хотів. Він продовжував репресії проти ймовірних прихильників Мазепи та роздавав землі московським князям.
У 1722 р. створили Малоросійську колегію — орган з 6 російських офіцерів, який здійснював управління Гетьманщиною після смерті Івана Скоропацького до 1727 року.
Павло Полуботок — наказний гетьман з 1722 по 1724 рік, якого обрала козацька старшина на заміну Скоропацькому. Він поїхав у Петербург, щоб його затвердив цар, але його там ув’язнили.
Через турецьку загрозу Малоросійську колегію ліквідували і дозволили обрати нового гетьмана. Ним став Данило Апостол, який був головою Гетьманщини на Лівобережжі з 1727 до 1734 року.
Подав на затвердження царю Рішительні пункти, згідно з якими Гетьманщині поверталася відносна автономія. Провадив судову реформу, навів лад у державних фінансах. Вимагав скасувати торгове ембарго (заборону) на продаж товарів за кордон.
1734 р. – Заснування Нової (Підпільненської) Січі
Після смерті Апостола імператриця Анна Іоанівна у 1734 році створила Правління гетьманського уряду. Цей орган з 3 представників російської і 3 представників української сторони діяв до 1750 року.
Також ви можете прослухати аудіо урок за посиланням ( з 15 хв. 33 сек.)
Домашнє завдання:
- Опрацювати параграф 32 (стор. 207-211)
- Виписати основні положення Конституції Пилипа Орлика 1710 р.
Published: Mar 17, 2020
Latest Revision: Mar 17, 2020
Ourboox Unique Identifier: OB-748375
Copyright © 2020