Хайдутите – народни закрилници

by Verka Maratilova

This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Хайдутите – народни закрилници

  • Joined Nov 2019
  • Published Books 3
Хайдутите – народни закрилници by Verka Maratilova - Ourboox.com
1.Поява на хайдушкото движение
През тежките времена на османско владичество (1393-1878) хиляди мъже изоставят дома, семейството и бащината нива, за да дирят справедливост. Не всички българи могли да понасят униженията и теглата. По-буйните и решителните напускали дом и семейства, въоръжавали се и хващали горите. Там образували чети и нападали злосторниците. Тези смели мъже се наричали хайдути. Те имали знаме, безстрашен войвода и пъргав знаменосец (байрактар).
чета – група въоръжени хора, които се борят за свобода.
хайдутин – по време на османското владичество – народен закрилник, който се крие в гората. Османската власт ги счита за разбойници.
3
Хайдутите напускали семейство и дом, събирали се във въоръжени дружини, нападали търговски кервани, османски имения и насилници и си разделяли придобитото. Ходели по планините, узнавали кои са народните мъчители, откривали ги и им отмъщавали.
Населението обичало хайдутите и ги укривало, защото те го бранели от потисниците. Есенно време хайдутите се прибирали в селата, за да прекарат зимата. Те давали клетва, че няма да пакостят на добрите хора и че ще бъдат верни един на друг.
4
Хайдутите – народни закрилници by Verka Maratilova - Ourboox.com
Хайдутите – народни закрилници by Verka Maratilova - Ourboox.com
2. Хайдутите  – народни закрилници
  • Хайдутите не посягали на имота на бедните си събратя и българите виждали в тяхно лице закрилници и отмъстители за претърпените насилия.
  • Народът помагал на хайдутите с храна и подслон, съчинявал песни и легенди. Запазени са много спомени за хайдутите и са възпети много войводи и байрактари: Чавдар войвода, Индже войвода, Ангел войвода, Петко войвода, хайдут Велко и много други. Имало и жени войводи: Янка войвода, Румена войвода, Сирма войвода.
  • Нападенията на хайдутите и въстанията не можели да доведат до освобождение, но поддържали жива надеждата за избавление.
7
Хайдутите – народни закрилници by Verka Maratilova - Ourboox.com
 Петко Кирков Калоянов, известен като Капитан Петко войвода, е посветил живота си на освобождението. Капитан Петко войвода има над 22 паметника в България – Кърджали, Крумовград, Хасково,  Варна, Пловдив, Стара Загора, Асеновград, Бургас.
Ангел Стоянов Кариотов, известен като Ангел войвода, е български хайдутин. Ръководи добре организирана чета от около 40 души в Пловдивско и Хасковско. На неговото име е наречен Ангелов връх в Рила. Ангел войвода е основен дарител и инициатор за изграждането на единствения български манастир, построен през османското владичество – Араповски манастир „Св. Неделя“.
 Дельо войвода  известен като Дельо хайдутин. Действа с чета в Централни Родопи.  Враговете му го прострелват със сребърен куршум, излят за него.
9
Хайдутите – народни закрилници by Verka Maratilova - Ourboox.com
Индже войвода е един от най-прославените български хайдути. Истинското му име е Стоян. Получава прякора си Индже (от турското ince, тънък) вероятно по времето когато е кърджалийски главатар на дружина в Стара планина. На седемгодишна възраст е даден в школата за еничари в Цариград. За Индже войвода има много предания. Създадени народни песни, представящи го като закрилник на българите.
11

https://www.youtube.com/watch?v=Yvj–s9ObUs

 

Чавдар войвода е български хайдутин, действал в района на Кожух планина.  Известно е, че в края на 16 век застава начело с дружина от 300 юнаци. Предполага се, че Чавдар войвода взима участие в нападението над София през февруари 1595 година.

https://www.youtube.com/watch?v=_O2DajVPWEg

12
С непримирим дух и мъжка сила, в българската история присъстват имена на славни жени, които вместо да подхващат плетка са стискали револвери, вместо да наклаждат огън, са стягали хайдушките си дрехи и вместо да разчитат на молитви, са излизали в гората, на хайдушките сборища заедно с мъжете!
Техните имена са предавани от поколение на поколение с обич и възторг – Сирма войвода, Бойка войвода, Боряна войвода, Рада войвода,  Тодорка, Грозданка… все млади и хубави, все войводи!
13
Хайдутите – народни закрилници by Verka Maratilova - Ourboox.com

За домашна работа

Задача 1:
Разкажи писмено за хайдутите като отговориш на следните въпроси:
  • Кои българи ставали хайдути?
  • Как се наричал ръководителят на хайдушката чета?
  • С какви качества се е отличавал той?
  • Къде живеели хайдутите?
  • Защо народът им помагал?
Задача 2:
Потърси народни песни, в които се пее за известни хайдушки войводи. Запиши техните имена. Песента, която ти е харесала най-много препиши красиво.
От Учебната тетрадка стр. 44

 

15

 за Електронни учебници – след свободна регистрация на адрес www.klett.bg – бутон Електронни учебници/Свободен достъп

 

 за Електронно четими учебници – без регистрация на на адрес www.klett.bg – бутон Електронно четими учебници

16
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content