Васил Левски
by Aylin
Copyright © 2020
2
1.Биография.-Васил Левски е роден на 6(18) юли 1837 г. в Карлово. В църковните регистри е записан под името Васил Иванов Кунчев, но историята ще го запомни с още дузина имена, две от които ще останат безсмъртни – Васил Левски и Апостола. Детството на Левски не е леко. Баща му – Иван Кунчев умира рано и върху 14 годишния Васил паднала отговорността да помага в изхранването на семейството. Започнал учението си в карловското взаимно училище, но под влияние на вуйчо си станал послушник и в продължение на три години обикалял из селата за да събира помощи за Хилендарския манастир, учил църковно пеене и богослужение. За кратко време имал възможност да продължи образованието си в Стара Загора, но след това приел монашеството в Сопотския манастир (1858 г.) под името Игнатий.
3
2.Левски и ВРО.-Комитетска организация, създадена от Васил Левски през 1870-1871 г. с основна задача да подготви и да осъществи на дело българската национална революция. Първите вътрешни революционни комитети (в градовете Карлово, Сопот, Плевен, Ловеч и др.) се учредяват от Левски през 1869-1870 г. През 1871 г. като помощници на Апостола в България пристигат Димитър Общи и Ангел Кънчев. Идейна платформа на ВРО е Проектоуставът („Наредата”) на Българския революционен централен комитет (БРЦК), съставен през 1871 г. от Левски и Ангел Кънчев. До Общото събрание на БРЦК (29 април – 4 май 1872 г.) ВРО се ръководи от Ловешкия централен комитет; всеки комитет има псевдоним; кореспонденцията се доставя по нелегални куриерски канали. През есента на 1872 г. Левски започва да изгражда и окръжни центрове (Търново, Сливен, Ловеч и др.). През декември 1872 г. ръководна роля във ВРО започва да играе Търновският комитет. След гибелта на Левски апостолските функции изпълняват Атанас Узунов (до 4 май 1873 г.), Стефан Стамболов (есента на 1874 – януари 1875 г.), Иван Семерджиев (април – август 1875 г.).
4
3.Смъртта на Апостола.-На 22 септември 1872 година. Димитър Общи организира обир на турската поща в Арабаконак. Левски е против, но е подкрепен единствено от поп Кръстю Никифоров. Залавянето на участниците нанася тежък удар на революционната организация. Левски получава нареждане от БРЦК и Каравелов за вдигане на въстание, но отказва да го изпълни и решава да прибере архивите на ВРО от Ловеч и да се прехвърли в Румъния. На 27 декември 1872 година. бива заловен от турската полиция до Къкринското ханче (източно от Ловеч). При залавянето му Левски притежава редовно тескере за пътуване, дадено му от Малък Добри Койнов от ловешката махала Дръстене, но го гълта, за да го скрие от турците.Съдът осъжда Левски на смърт чрез обесване. На 18 февруари 1873 година. Присъдата е изпълнена в околностите на София. Мястото на обесването на Васил Левски се намира в центъра на днешна София, където е издигнат негов паметник.
5
4.Значението на Левски за революционната дейност.-Васил Левски е гениален организатор, политик и идеолог на българската национална революция. Той очертава характера и организационната структура на революцията. Посочва състава на нейните движещи сили, създава материалната й и духовна основа, определя голямата цел на освободителната борба. Той е политик на революционна България. Прозира необходимостта от независимост и самостоятелност на българското движение. Левски е велик и с идеологиите си за бъдещия свят на народно равноправие и човешка свобода, заимствани от европейската буржоазно-демократична мисъл.
6
Published: Mar 12, 2020
Latest Revision: Mar 12, 2020
Ourboox Unique Identifier: OB-746248
Copyright © 2020