Патриарх Евтимий бил от знатен търновски род. Имал високо образование и ръководел Българската църква. Патриарх Евтимий направлявал огромната книжовна дейност, която се извършвала в Търновската книжовна школа. Той не само насърчавал книжовниците да превеждат църковни книги, а и написал много творби. Българските книги се разпространили в Сърбия, Румъния и Русия.
В средата на 14 век в Европа започнало нашествието на осман-
ските турци. Те идвали от Азия, имали силна войска и изповяд-
вали друга религия-ислям. По това време цар Иван Александър разделил царството между синовете си. Появили се Търновското
царство и Видинското царство. От България се отделили Добру-джа и малки болярски владения в Македония.
С бързата си конница османците нападали и плячкосвали села и
градове. Борбата на българите срещу завоевателите продължила повече от 30 години. Но държавата ни вече била разделена и слаба. Когато османците обсадили Търново, защитата на столица-
та ръководел Патриарх Евтимий.
Когато паднало Търново, османците искали да убият Патриарх Евтимий. Но животът му бил запазен по Божие чудо: когато палачът искал да го убие, ръката му се вдървила. След това Евтимий се явил при османския военачалник и го убедил да спре кръвопролитието. Но османците не устоели на обещанието си. Те повикали 110 търновски боляри в една църква и ги избили.
След това няколкостотин видни търновчани били изловени и изпратени на заточение. Между тях бил и Патриарх Евтимий.
Много тъжна била раздялата на търновчани с обичния им патриарх. Народът падал на колене пред него, целувал ръцете и дрехите му и плачел. Престарелият патриарх благославял народа и го утешавал. Той казвал на всички да не се отчайват, а да пазят езика и вярата си и да се надяват на Бога.
Патриарх Евтимий бил заточен в един родопски манастир, където и умрял. Нашата църква го почита като светец.
Патриарх Евтимий бил последният водач на Българската църква. След превземането на българските земи от османците Българската църква престанала да съществува.
Published: Mar 5, 2020
Latest Revision: Mar 12, 2020
Ourboox Unique Identifier: OB-743071
Copyright © 2020