Розділ 1. Вирішення питань кордонів
Восени 1918 р.правлячи кола Австро-Угорщини, передчуваючи свою поразку, починаючи вивозити з чеських земель продовольчі товари, транспортні засоби. Це пограбування зачіпало всіх . Національний комітет доручає Соціалістичній партії провести одноденний страйк протесту. Учасники вступили в сутички із військовими та поліцією, проголошуючи гасло “Хай живе Чехо-Словацька республіка!”.Лише 28 жовтня 1918 р., коли це стало очевидним, що монархія Габсбургів припиняє існування, Національний комітет проголошує створення Чехо-Словацької республіки. 30 жовтня Словацька національна рада повідомила про відділення Словаччини від Угорської громади.14 листопада 1918 р. була проголошена ЧСР, першим президентом було обрано Томаша Масарика.За Версальським, Тріанонським та Сен – Жерменським договорами до ЧСР увійшли Чехія, Богемія, Моравія, Словакія та Закарпаття.
Розділ 2. Політичний час
У політичному розвитку Чехо-Словаччина була найдемократичнішою державою Європи. Тут діяло близько 20 політичних партій . Найбільшою підтримкою користувалися центристські й лівоцентристські партії, які утворювали урядові коаліції. Стабілізуючу роль у політичному житті відігравали неформальні зустрічі президента країни Т.Масарика з лідерами провідних партій, на яких усувалися найсерйозніші розбіжності.
Розділ 3. Економічний розвиток
Чехо-Словаччина успадкувала 4/5 промислового потенціалу імперії Габсбургів і в 20-30-х рр. перетворилася на високорозвинену європейську державу. Вона посіла місце в десятці найбільш промислово розвинених країн світу. Економічну і політичну стабільність країни забезпечував значний прошарок середнього класу — 13% працездатного населення було зайнято підприємницькою діяльністю. Порівняно швидкими темпами тут розвивалися провідні галузі виробництва, особливо важкої промисловості. Проте слід зауважити, що промисловість ЧСР ніколи не працювала на повну потужність через вузькість внутрішнього ринку і залежність від експорту. У важкій промисловості вело перед акціонерне товариство “Шкода”, що випускало машини, літаки, верстати, обладнання, зброю тощо. Взуттєвий концерн Томаша Баті забезпечував до 80% виробництва взуття в країні. Значна його частка експортувалася. Філіали цього концерну були розташовані майже на всіх континентах. Швидкі темпи розвитку економіки приваблювали іноземний капітал, частка якого складала 20% усіх інвестицій в економіку. Проте словацькі й закарпатські землі були розвинені набагато гірше, ніж чеські та моравські. У них переважав аграрний сектор економіки. Життєвий рівень там був значно нижчим, що породжувало невдоволення та соціальну напруженість.
Розділ 4.Президент Томаш Масарік
Президент Чехословаччини Т.Масарік, відомий політичний діяч і філософ, ще за життя став символом незалежності Чехословаччини, і залишався президентом до 1935 року , коли його змінив міністр закордонних справ Едвард Бенеш.
Розділ 5. Мюнхенська угода
У березні 1938 р. Гітлер заявив, що не бажає миритись із гнобленням німців у Чехо-Словаччині. За наказом Берліна судетські німці почали висувати вимоги національно-територіальної перебудови Чехо-Словаччини, а також влаштовувати всілякі провокації, щоб довести світовій громадськості, пригноблене становище німців у ЧСР. Великобританія від початку заявила, що відмовляється надати гарантії Чехо-Словаччині та закликала її лідерів піти на поступки Німеччині. Така позиція Великобританії підштовхнула Гітлера до рішучих дій. У травні 1938 р. Німеччина почала концентрувати війська на кордонах Чехо-Словаччини. Чехо-словацький уряд виявив твердість і оголосив часткову мобілізацію. Гітлер вимушений був відступити. Але конфлікт не було ліквідовано. Для розв’язання кризи прем’єр-міністр Великобританії Чемберлен двічі зустрічався з Гітлером. Вони домовилися, що справу буде вирішено на міжнародній конференції. Зустріч керівників урядів Англії, Франції, Німеччини та Італії відбулась у Мюнхені 29-30 вересня 1938 р. Представників Чехо-Словаччини навіть не запросили. На зустрічі фактично прийняли німецькі вимоги, подані Чехо-Словаччині у вигляді ультиматуму. Головною з них була передача Німеччині судетських територій, де, за словами Гітлера, “катують” німців і їх треба захистити.
Наслідки Мюнхенської угоди
У жовтні німецькі війська окупували Судетську область. Польщі ЧСР вимушена була віддати Тешинську Сілезію. У листопаді 1938 р. за рішенням І Віденського арбітражу Угорщині було передано частину Словаччини і Карпатської України. Чехо-Словаччина втратила 1/3 своєї території з населенням 5 млн душ, а ще прикордонні укріплення і 40% промисловості. ЧСР було перетворено на федеративну республіку чехів, словаків та українців (русинів). Вона опинилась у залежності від Німеччини.
Складіть пазл і поясніть, що зображено на картинці.
Запам’ятати дати:
28 жовтня 1918 р. Проголошення Чехо-Словацької Республіки.
Червень-липень 1919 р. Словацька радянська республіка.
15 березня 1939 р. Проголошення незалежності Карпатської України.
15 березня 1939 р. Загарбання ЧСР Німеччиною.
Published: Feb 16, 2020
Latest Revision: Feb 16, 2020
Ourboox Unique Identifier: OB-733553
Copyright © 2020