Загальні відомості про Internet by Natalia - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Загальні відомості про Internet

  • Joined Jan 2020
  • Published Books 40

Результат пошуку зображень за запитом загальні відомості про інтернет

Загальні відомості про Internet

2

Загальні відомості про Інтернет

Сучасний Інтернет це складна і високотехнологічна система, що дозволяє користувачам зі всього світу зануритися до єдиного інформаційного простору, спілкуватися між собою, швидко знайти будь-яку інформацію, опублікувати для загалу певні відомості. За допомогою Інтернету можна знайти роботу і розширити коло знайомств, обговорити важливі теми і просто приємно провести час.

Навіть, якщо майбутній веб-розробник має досвід роботи в Інтернеті і вміє поводитися з відповідним програмним забезпеченням, теоретичне підґрунтя буде корисним, оскільки стає зрозумілим необхідний комплекс термінів і понять.

3

Комп’ютерні мережі
Комп’ютерною мережею називають довільну кількість комп’ютерів, що об’єднані певними лініями зв’язку. За допомоги комп’ютерної мережі можна передавати інформацію з одного комп’ютера до іншого, а також, спільно використовувати інформаційні та інші ресурси, наприклад, принтери, модеми чи пристрої зберігання інформації.

4

Типи мереж

  • Локальні мережі об’єднують комп’ютери, що знаходяться на відносно невеликій відстані між собою, наприклад, в межах одного приміщення чи невеликого району. Керування в локальних мережах здійснюють системні адміністратори, які слідкують за станом мережі, встановлюють ступінь доступності ресурсів, визначають паролі доступу до ресурсів та права користувачів.

  • Глобальні мережі об’єднують комп’ютери, що можуть знаходитися в різних містах і країнах. Глобальні мережі, як правило, є об’єднанням локальних мереж та окремих комп’ютерів.

5

Всесвітня мережа Інтернет

Самою відомою і популярною глобальною мережею є Всесвітня мережа Інтернет. До мережі Інтернет під’єднано десятки тисяч локальних мереж, що рознесені по всьому світу та мільйони окремих комп’ютерів користувачів. Ці під’єднання здійснюються через Інтернет провайдерів – компанії, що надають послуги користування Інтернетом.

Під’єднатися до Інтернету може любий користувач, з будь-якого комп’ютера, на якому встановлено необхідне програмне забезпечення, потрібно лише обрати спосіб під’єднання і придбати необхідне устаткування. Користувачеві абсолютно не обов’язково знати, як влаштовано Інтернет, він просто вмикає комп’ютер і користується послугами Інтернету.

6

Інтернет – це глобальна комп’ютерна система, яка:

  • Об’єднує мільйони комп’ютерів за принципом унікальних адрес. Кожен комп’ютер, якій під’єднано до Інтернету має власну унікальну адресу.

  • Здатна підтримувати обмін інформацією, тобто здійснювати комунікацію віддалених комп’ютерів.

  • Забезпечує функціонування різноманітних інформаційних та комунікаційних служб.

  • Структура Інтернет нагадує павутину, в вузлах якої знаходяться комп’ютери, що пов’язані між собою високошвидкісними лініями зв’язку і складають базис Інтернет. Робота в Інтернет передбачає наявність передавача та приймача інформації, і каналу зв’язку між ними. Інформаційні потоки даних пересилаються через спеціальні пристрої (маршрутизатори), які за допомогою складних алгоритмів, прокладають маршрути між комп’ютерами.

7

Узагальнено, комп’ютери у мережі можна поділити на комп’ютери-клієнти та комп’ютери-сервери.

  1. Комп’ютер-клієнт потребує певної інформації і для її отримання надсилає повідомлення (запит) до комп’ютера-сервера, що містить дану інформацію.
  2. Комп’ютер-сервер виконує певні дії відповідно до запиту та надсилає результат виконання назад до комп’ютера-клієнта.

Один комп’ютер в різних ситуаціях може бути як клієнтом так і сервером.

Коли користувач під’єднується до Інтернету, його комп’ютер виконує функції клієнта, оскільки, зазвичай, надсилає запит до вибраного сервера для отримання необхідної інформацію.

У вузлах всесвітнього з’єднання встановлено потужні комп’ютери – сервери, які виконують специфічні функції. Вони під’єднані до ліній з великою пропускною здатністю і різняться за операційною системою, що на них встановлено. Окрім спеціального програмного забезпечення, на серверах зберігаються інформаційні ресурси, наприклад, веб-сторінки, мультимедійні файли, програми, бази даних тощо.

8

Послуги Інтернет

Узагальнено в Інтернеті реалізовано два види послуг:

  1. Інформаційні послуги – це послуги доступу до інформації:
    1. Доступ до інформаційних ресурсів мережі. Можна отримати інформацію, що міститься на серверах, наприклад, сайти, документи, файли, інформацію з різних баз даних тощо.
    2. Розміщення власної інформації в мережі. Якщо інформація розміщується на серверах для загального користування, то любий користувач Інтернету може доступитися до цієї інформації
    3. Комунікаційні послуги – це послуги обміну інформацією та спілкування:
      1. Обмін інформацією у відтермінованому режимі. Так працює, наприклад, електронна пошта. Відправник надсилає лист до одержувача, який може його почитати у зручний час.
      2. Обмін інформацією в режимі реального часу. Наприклад, спілкування в мережі у текстовому, звуковому чи відео форматі. Спілкування може бути як між двома учасниками, так і в межах певної групи учасників.
9

Послуги, які надаються користувачам Інтернету називаються службами, а програми, що реалізують служби – сервісами. Для того, щоб користувач міг користуватися певною службою, він має встановити на своєму комп’ютері програму-клієнт, що призначена саме для цієї служби. З боку Інтернету на відповідному до служби сервері має бути встановлена програма-сервер, яка спроможна обробляти запити від програми-клієнта користувача і надсилати йому результати обробки.

10

Популярні служби Інтернет

Існують універсальні і спеціалізовані служби. Спеціалізовані служби є доступними лише  для вузького кола фахівців, а універсальною службою може скористатися любий користувач Інтернету.

1. Веб-служба

Універсальна служба Інтернет, що є базовою для багатьох інших служб. Програмою-клієнтом для служби Веб є браузер, який також є універсальним. Через службу Веб реалізовано:

  • Веб сайти.
  • Веб форуми, блоги.
  • Віки проекти (Вікіпедія).
  • Інтернет магазини, Інтернет аукціони, Інтернет реклама.
  • Соціальні мережі.
  • Багатокористувацькі ігри.
11

2. Пошукові системи

Сучасні інформаційно-пошукові системи – це складний програмно-апаратний комплекс, механізми роботи якого є комерційною таємницею компанії-розробника. За допомогою спеціальних алгоритмів пошукові роботи збирають інформацію і заносять її в базу даних, де вона структурується і розташовується в певному порядку. Коли користувач вводить запит в рядок пошуку, автоматично формується звернення до бази даних. Після цього система видає найбільш відповідні до запиту документи. Інформаційно-пошукові системи постійно вдосконалюються, в механізми обробки та пошуку інформації втілюються технології штучного інтелекту, що побудовані на новітніх обчислювальних методах.

Користування пошуковими системами здійснюється через універсальний клієнт – браузер.

12

3. Служби комунікацій

  • Електронна пошта. Призначена для пересилання текстових повідомлень, до яких можна прикріплювати різноманітні файли. Програмою-клієнтом може бути як браузер, так і спеціалізовані поштові клієнти (Outlook, Mailbird, Thunderbird, The Bat!).
  • Служби миттєвих повідомлень, месенджери. Це клас програм, призначених для обміну повідомленнями через Інтернет в реальному часі. Передаватися можуть текстові повідомлення, голосові та відео потоки, файли. Такі програми можуть застосовуватися для одночасного спілкування кількох осіб. Популярними месенджерами є Skype, Viber, WhatsApp, Telegram, які мають власні програми-клієнти і різні принципи організації спілкування.
  • Інтернет чати. Призначені для спілкування багатьох учасників в реальному часі і, зазвичай, реалізовані в соціальних мережах чи відповідних сайтах. Програмою-клієнтом є браузер.
13

4. Служби новин та розсилок

  • Поштові та SMS розсилки – набір повідомлень, які відправляються в потрібний момент. Обмежень у темах розсилки немає – бізнес-пропозиції, нові надходженн, цикл статей тощо. Розсилки надсилаються, якщо клієнт підписався на розсилку або є зареєстрований в клієнтській базі.
  • Push-повідомлення – це короткі повідомлення, які веб-ресурс розсилає на комп’ютери і мобільні пристрої користувачів. Такі повідомлення повертають користувача на сайт, який він уже відвідував.
  • Технології RSS. Служба новин з обраних сайтів. RSS-потік – це простий і зручний спосіб отримати заголовки і анонси останніх новин та інших публікацій, не відвідуючи спеціально для цього сам сайт.
14

5. Файлові служби

  • FTP-служба пересилання файлів. Дозволяє емулювати  на власному комп’ютері файлову структуру віддаленого комп’ютера і працювати з нею як з локальною директорією, наприклад завантажувати файли з FTP-сервера на локальний комп’ютер і навпаки. Програмою клієнтом можуть бути браузер, файловий менеджер чи спеціалізований  FTP-клієнт.
  • Файлові хостинги. Файлообмінні мережі. Це сервіс, що надає користувачеві місце під файли і цілодобовий доступ до них через Інтернет. Файлові хостинги дозволяють зберігати і обмінюватися файлами. На спеціальній сторінці користувач завантажує файл на сервер файлообмінника, і взамін надає користувачеві посилання знаходження файлу, яке можна розсилати і публікувати. Перейшовши за такому посиланню будь-який інший користувач може завантажити потрібний файл.
15

6. Служби мовлення

  • Інтернет радіо. Служба,  що дозволяє прослуховувати сотні радіостанцій, які віщають в Інтернеті.
  • Інтернет телебачення. Служба, що надає змогу транслювати дозволяє багато телевізійних каналів.

7. Служба віддаленого доступу.

Забезпечує доступ клієнта до іншого віддаленого комп’ютера і надає можливості працювати на ньому як на власному. Віддалений доступ – функція, що надає можливість під’єднатися до віддаленого комп’ютера через Інтернет і працювати з його файлами і програмами. Програми-клієнти (TeamViewer, Віддалений робочий стіл Chrome) очікують дозволю від власника віддаленого комп’ютера і генерують пароль для доступу.

Віддалений доступ використовують системні адміністратори для управління системою і усунення поламок, а також фрілансери, компанії аутсорсингу, дистанційного навчання тощо.

16

8. Електронні платіжні системи

Комплекс специфічних апаратних і програмних засобів, що дозволяє проводити електронні розрахунки. Існують різні способи і канали зв’язку для доступу, але поширеним з цих каналів є Інтернет і доступ через комп’ютер або мобільний телефон.

Служб в Інтернеті є багато і їх перелік постійно поповнюється. Для мобільних пристроїв створюються зручні програми-клієнти (application), які вільно чи платно пропонуються в магазинах даної платформи

17

Основні об’єкти Інтернету

М – міжнародний провайдер ЛМ – локальна мережа З – дзеркало
Н – національний провайдер ПС – проксі-сервер Б – брандмауер
Р– регіональний провайдер Ш – шлюз К – комп’ютер
18

Провайдери (Internet Service Provider, ISP)

Інтернет провайдер – це компанія, що є основним технологічним і юридичним посередником між користувачами Інтернет та телекомунікаційним обладнанням, яке необхідне для забезпечення стабільного доступу по різних лініях зв’язку. За територіальною ознакою провайдери є міжнародними, національними і регіональними.

Відповідно до наданих послуг розрізняють категорії:

Провайдери доступу – надають доступ до Інтернету по виділених, комутованих або безпровідних каналах зв’язку. Це оператор зв’язку, що має ліцензію на  послуги зв’язку із наданням каналів зв’язку. Ліцензії провайдерам видаються Національною радою України з питань телебачення та радіомовлення.

19
  • Магістральні провайдери (первинні) мають у власності магістральні канали зв’язку. Вони забезпечують обмін трафіком із зарубіжними вузлами. Зазвичай, продають трафік лише у великих обсягах і надають послуги для інших провайдерів, а не для індивідуальних користувачів.

  • Канальні провайдери (вторинні) орендують канали зв’язку у первинних провайдерів і надають кінцеві послуги для індивідуальних користувачів. Вони прокладають лінію зв’язку від магістралі безпосередньо до клієнта і займаються підтримкою мереж, де курсує основна частина Інтернет трафіку. Підставою для надання послуг є офіційний договір, який укладається між провайдером і абонентом.

20

Хостинг провайдери – розміщують інформацію клієнта на своєму дисковому просторі і надають різноманітні послуги:

  • Віртуальний хостинг. Надання дискового простору на сервері для зберігання і забезпечення роботи сайтів.

  • Хмарний хостинг. Оренда сервера в віртуальному просторі, що створений з кластера фізичних серверів. Одночасне використання ресурсів кількох серверів, можливість регулювати ресурси за потребою і оплата за послуги в залежності від навантаження на сервер.

  • Виділений хостинг. Надання в оренду окремого сервера.

  • Колокація. Розміщення серверів клієнта на площах провайдера.

21

Результат пошуку зображень за запитом загальні відомості про інтернет

22

Результат пошуку зображень за запитом загальні відомості про інтернет

23

Результат пошуку зображень за запитом "самоперевірка"Питання для самоперевірки:

  1. Визначте, що таке Інтернет.
  2. Назвіть основні послуги Інтернет.
  3. Основні об’єкти Інтернету.
  4. Які функції виконує сервіс – провайдер?
  5. Що таке домен?
24
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content