«Світ книги»
Тип-проєкту : інформаційно-дослідницький, пошуковий.
Учасники проекту: вивчити 4 класу
Питання для дослідження :
-
Що ми знаємо про книгу?
-
Звідки книга прийшла до нас?
-
Як друкується книга?
-
Як берегти книгу?
Мета проєкту : виховання в учнів бережливого ставлення до підручників, науково-популярної та іншої літератури; поваги до праці людей, які їх створюють; відповідальність за правильне та безпечне використання підручників.
Оцінені результати : БЕЗПЕЧНА Відновлення книги ,
повага до праці людей, які створюють їх, читання книг.
Етапі реалізації проекту :
Підготовка, визначення тем, мети проекту.
Планування досліджень.
Виберіть необхідну інформацію з різних джерел.
Творча робота.
Оголошення, оцінка, аналіз та систематизація збірного матеріалу.
Організація роботи в групах
І група «Дослідники»
Виберіть інформацію (тексти, зображення) про історію створення книги (використовуйте енциклопедії). Згрупуйте в окрему послідовність свого матеріалу.
ІІ група «Видавці»
Знайдіть матеріали, які розповідають про дружбу книг, етапи послідовності виготовлення паперу до книги.
ІІІ група «Книголюби»
Перевірити стан підручників у класі. Розробити правила поводження з книгою.
Підібрати вірші, оповідання, загадки, прислів’я про книгу.
Стислий опис проєкту
Дана робота розрахована на учнів початкової ланки за допомогою детального вивчення історичного шляху виникнення книги, процесу її створення та популяризації серед дітей.
Даний проект сприяє розвитку творчої активності учнів, виховує любов, шану, бережливе ставлення до книжок, бажання більше читати.
Представлення результатів роботи в групах
І. «Дослідники»
Учень. Давним-давно на землі не було книжок, бо люди не вмістили їх робити. «Сторінками» найдавніші книжки були камені, стінні печі. Писали на всьому. Далі люди почали писати на мокрій глині, яку потім сушили й випалювали на вогні. Але ці книги були незручними та реальними. З часом навчившись робити книги з тілесної шкіри. Але вони були дуже дорогими. При підготовці однієї такої книги потрібно зробити школу з цілої череди телят.
Люди шукають недорогий матеріал, з якого можна робити книги, щоб вони були дешевими та простими. І таки знали.
Берестяні книги виникли в Київській Русі у ХІ столітті. Використовуємо для письма аж до ХV ct. Вони є унікальними пам’ятками давньоруського листа. Берестяні книги беруть свій початок від берестяних грамотів.
Китайський майстер Цай-Лунь зробив дерев’яну рамку, обплів її тоненькою сіткою з шовкових ніток. Потім довго варіюйте якість рослин, додайте їх у білі глини та клітину. Все варіація вилив на сітку. Вода стекла, а залишився тонкий білий шар. Кількість мас високої сонці, майстер взяв її в руки, це перший лист паперу.
Паперові фабрики, їх тоді називали «паперові млини», з’явилися в Європі, Німеччині, Франції, Італії на ХІІІ ст. На Русь папір завезли італійські купці, які приїжджали у Новгород.
У середині ХV cт. німець Йоганн Гутенберг винайшов книгодрукування. Він почав вилівати з металу окремі літери, з них скласти рядки та сторінки набору, з яких зробив відбиток на папір. За допомогою розбірного шрифту можна створити ще одну сторінку будь-якого тексту. Гутенберг винайшов також друкарський верстат.
Поширенню книгорукуванню в Україні сприяла діяльність Івана Федоровича (Федорова). Визначення перекладу в Москві, він на початку 70-х років ХVІ ст. прибув до Львова. У створенні коштом Львівських міщан друкарні 1574 року, Іван Федоров надрукував «Апостол». Того ж самого року у Львові Федорів випустив перший український друкований підручник для навчання грамоти «Буквар».
Постійно вдосконалювалося друкарське обладнання, яке використовувало якість паперу. Українські друкарі випустили чимало цікавих за змістом та художнім оздобленням книг. Нас оточують скрізь книги. Адже, книга – джерело знань.
ІІ «Видавці»
Учень. Перш ніж шукати до наших рук книга проходить довгий і непростий шлях. Люди, які найрізноманітнішими професійними учасниками беруть участь у їх створенні, байдуже вкладають у цю роботу свою роботу.
Книжку друкують на папері. Потрібно, щоб на фабриках було виготовлено виготовлення виготовлених папірів для друзів.
Праця письменника нелегка. Щоб написати хорошу, цікаву книжку, потрібно багато знати та змінити своє знання, передати іншим людям перегляд казку, вірші, оповідання.
Після того, як автор написав редактора його старанно вичитує. Він виправляє помилки та вносить правки в комп’ютер.
Художник малює перед до тексту. Він потребує знання та розуміння змісту літературного твору. Ілюстрації допомагають читачам глибше ввійти у зміст твору, яскраво уявити образи його героїв, інколи фотограф робить фотографії та їх щільність розміщення у книжках. Тут рукопис письменника та художник видавничі редактори та коректори підготують, щоб передати на книжкову фабрику.
У нашій країні є багато спеціалізованих видавництв, у тому числі такі, які випускають лише дитячу літературу. Таким чином широко відомий на Україні є видавництво «Веселка» в Києві.
Підготовленим видавництвом рукопис надходить у складний цех. Тут на найсучасніших фотоскладальних автоматах оператор підходить фотонабір, зображення зображення рукописного тексту на фотоплівці.
Фотоскладальні автомати автоматично починають замінювати ручний та рядовий набір.
Сучасна техніка прийшла на допомогу людям та при підготовці кольорових зображень. Оператор працює на одному з найчастіше електронних автоматів.
Ретушер перевіряє якість встановленого зображення і, якщо це потрібно, робить необхідне виправлення.
Щоб надрукувати книжку, потрібно підготувати папір. На книжкові фабрики папір надходить, як правило, у величезних рулонах. Робітник на спеціальній машині розрізає папір па аркуші певного формату.
У друкарському цеху розміщено цілий ряд багатосекційних друкарських машин. У ньому закладають підготовлені папіри та спеціальні поліграфічні фарби, на кожній секції закріплюють металеві пластини із нанесеними на них відповідними текстами та зображеннями. Внаслідок складного технологічного процесу, що відбувається в друкарській машині, друкар через кілька секунд після введення в дію кольорового зображення.
У брошурувально-політурному цеху на одній з його дільниць віддруковані аркуші згинають у такій послідовності, щоб сторінки книги були розташовані у відповідності з нумерацією. Цю роботу використовують машини, які називаються фальцювальними.
Сфальцьовані аркуші потрібно вибрати у вітчизняній послідовності. Цю роботу виконує аркушепідбиральна машина. Вона має спеціальний контрольний устрій, який намагається допомогти тим, що всі аркуші подаються вчасно.
Щоб аркуші не розсипались і не загубились, їх потрібно один з одного скрипти. На цих машинах підібрані сфальцьовані аркуші однієї книжки, що зшивають та відрегулюють книжковий блок.
Для більш міцного скріплення книжки коренець блоку змащують клеєм і просушують. Готовий блок обрізають з трьох боків, щоб всі сторінки книжки мали одне поле поля та розміри.
Коли книжковий блок готовий, його вставляють у видалегідь підготовлену політурку та закріплюють. Ось уже книжка і готова, її перевіряють, упаковують, і віддають па книжкові склади, а звідти – у книжкові магазини.
З книжки ми можемо дізнатися про все, що нас цікавить: про тварин, машину, історію чи науку.
ІІІ «Книголюби»
П.Воронько «В мене є книжок
багато – і новенькі, і старі ».
В мене є книжок багато –
І новенькі, і старі.
Я піду до школи з татом,
Всі книжки віддам сестрі,
Хай вона сама читає
Про Лисичку й Журавля,
Хай вона тепер дізнається
Як багато знаю я.
О.Пархоменко «Як краплин у Дніпрі…»
Як краплин у Дніпрі,
Як зірок угорі,
Як листі на гіллі –
Стільки книг на землі!
Є легкі і важкі.
На поліцях, у століттях –
Наші друзі книжки.
Прислів’я, приказки
Книга вчити, як на світі жити.
Читання – ось краще навчання.
Мудрим ніхто не вродився, а навчився.
Знання – сонце, книга – вікно
Про кни загадки гу
Не дерево, а з листям,
Не людина, а говори.
Бачить – не бачити,
Чути – не чує.
Мовчки говорити,
Дуже мудрує.
Не сорочка, а зшита,
Не кущ, а з листочками,
Не чоловік, а говори.
Дерево – не дерево, а листки має;
Той буде мудрим, хто їх добре знає.
Правила поводження з книгою
Не можна перейти до книжки та загинути сторінки.
Перед тим, як брати книгу, мийте руки.
Не поєднуйте читання із використанням їжі.
Не можна читати книгу на сонці.
Книжки люблять дбайливе ставлення та охайність.
Перегляньте сторінку, тримайте її за верхнім краєм. Робіть це без поспіху.
Читаючи книгу, користуючись спеціальною закладкою. Не використовуйте для цього олівці чи ручки.
https://www.youtube.com/watch?v=lcluayyM3a0
Published: Feb 8, 2020
Latest Revision: Feb 11, 2021
Ourboox Unique Identifier: OB-729318
Copyright © 2020