by Liudmyla
Copyright © 2020
Звістки про життя Есхіла відомі головним чином з життєпису, що міститься у складі рукопису його трагедій XI ст. Згідно цих даних, Есхіл народився в 525 до н.е. в сусідньому з Афінами містечку Елевсині, його батьком був Евфоріон, що належав до стародавньої афінської аристократії. Есхіл воював з персами у Марафонській битві (490 до н. е., цей факт із гордістю відзначається у його епітафії), де загинув його брат Кинагир, брав участь також у битві при Саламіні (480 до н. е.) і, ймовірно, при Платеях (479 до н. е.).
В епітафії, написаній самому собі і після смерті викарбувати на могильній плиті у далекій Сицилії, він навіть не згадує про свою славу трагічного поета:
“Тут Есхіла Афінського, Евферіонова сина, Геї плодюча земля тіло його прийняла…”
Вперше Есхіл взяв участь у змаганні трагіків бл. 500 до н.е., під час першої Олімпіади, але перший приз йому вдалося здобути тільки в 484 до н. е., коли йому виповнилось сорок один рік. У 472 р. до н.е. одержав першу нагороду за трилогію, що включала “Персів”, у 467 – перемогла фіванська тетралогія; у 463 – тетралогія про Данаїд, у 458 – шедевр “Орестея”, єдина грецька трилогія, що дійшла до нас. Есхіл здобував перше місце щонайменше 13 разів і 15 посмертно (що було можливо лише тому, що як виняток його п’єси були допущені до повторних постановок).
Есхіл кілька разів (471-469) їздив на Сицилію і ставив там свої драми, а також склав трагедію “Етнянки” на честь заснування Етни тираном Гієроном, тодішнім правителем Сіракуз. Переказ про те, начебто в 468 до н.е. Есхіл залишив Афіни, тому що його обурив успіх молодшого суперника Софокла, очевидно недостовірний, бо у 467 до н.е. Есхіл уже знову в Афінах на постановці своєї трагедії “Семеро проти Фів”. Після 458 до н. е. Есхіл знову поїхав до Сицилії, де помер у м. Гелі в 456 до н.е.
Есхіла недарма називають «батьком трагедії», адже саме він ввів і другого актора, і маски, і більше дії. Учені вважають, що Есхіл написав близько 80 п’єс, однак до наших днів дійшло лише сім із них та деякі уривки. Серед найбільш відомих творів драматурга можна назвати такі трагедії, як «Перси», «Семеро проти Фів», «Благаючі», трилогію «Орестея» («Агамемнон», «Хоефори», «Евменіди») та інші. Найбільш відомою з усіх творів Есхіла стала його трагедія «Прометей закутий», яка й сьогодні користується великою популярністю.
Як і завжди в античності, з іменем поета пов’язано багато легенд, які виникли значно пізніше. Одна з них, наприклад, оповідала, що поетичний хист з’явився в Есхіла після того, як уві сні бог Діоніс наказав йому писати трагедії. Поетичну діяльність він розпочав після 20 років, але його виступи на драматичних змаганнях спочатку виявилися невдалими.
Про смерть Есхіла також існує легенда. Оракулом було сповіщено, що він загине від небесного удару. Боячись, щоб у місті щось не впало йому на голову, поет почав писати свої твори в полі. Одного разу пролітав орел, тримаючи в пазурах черепаху і шукаючи скелю, об яку можна було розбити панцир жертви. Побачивши лису голову поета і прийнявши її за блискучу скелю, орел випустив черепаху…
Published: Jan 20, 2020
Latest Revision: Feb 12, 2020
Ourboox Unique Identifier: OB-717424
Copyright © 2020