by Semyhalenko Bohdan
Copyright © 2019
Програмне забезпечення та інформаційна безпека
- Joined Nov 2019
- Published Books 2
Copyright © 2019
Програмне забезпечення та інформаційна безпека
Класифікація програмного забезпечення. Операційні системи, їхні різновиди. Драйвери.
Ліцензії на програмне забезпечення, їх типи.
Поняття інсталяції та деінсталяції програмного забезпечення.
Стиснення та архівування даних. Види стиснення даних. Архіватори. Типи архівних файлів. Резервне копіювання даних. Операції над архівами.
Шкідливе програмне забезпечення та боротьба з ним. Основні дії для захисту персональних комп’ютерів від шкідливого програмного забезпечення. Антивірусні та антишпигунські програми, налаштування їхніх основних параметрів.
Інформаційна безпека |
Прочитавши дану книгу, ти навчишся:
Називати типи програмного забезпечення; пояснювати відмінності між ними та наводити приклади.
Класифікувати операційні системи; пояснювати призначення драйверів.
Пояснювати поняття сумісності програмного забезпечення.
Називати різні типи ліцензій на програмне забезпечення, пояснювати відмінності між ними.
Пояснювати принципи стиснення даних.
Називати типи файлів архівів.
Називати основні типи шкідливих програм та пояснювати принцип їх дії.
Розуміти принципи і знати методи захисту від інформаційних загроз.
Типи програмного забезпечення та відмінності між ними
Програмне забезпечення — це загальний термін для різних видів програм, що використовуються для роботи з комп’ютерами та пов’язаними з ними пристроями. Програми дають можливість взаємодіяти людині з комп’ютером, забезпечують його зручність і функціональність.
Класифікація програмного забезпечення
Комп’ютер складається з двох рівних за значенням компонентів — апаратного і програмного забезпечення. Програмне забезпечення, на відміну від апаратного, можна вважати змінною частиною комп’ютера. ПЗ поділяють на:
- Системне:
- базовий рівень (firmware) — драйвери
- операційні системи (ОС) — набір програм, які забезпечують взаємодію інших програм з базовими програмами та апаратними засобами
- службовий рівень — програми в складі ОС
- Прикладне — забезпечує виконання конкретних завдань на комп’ютері: захисту від вірусів, наукових, розважальних та інших. Наприклад текстові та графічні редактори, диспетчери файлів, WEB редактори, архіватори даних, WEB браузери.
- Інструментальне / сервісне (системи програмування) — ПЗ, призначене для використання в ході створення архітектури, розробки, оновлення та інсталяції програм. Прикладом є середовища розробки.
Додатково виділяють утиліти та аплети. Утиліти — невеликі корисні програми з обмеженими функціями. Деякі утиліти поставляються з операційними системами. Як і програми, утиліти, як правило, встановлюються окремо і можуть використовуватися незалежно від решти операційної системи. Аплети іноді поставляються з операційною системою як допоміжні застосунки. Вони також можуть бути створені незалежно, у процесі використання Java або інших мов програмування.
Інформаційна безпека
Інформаційна безпека – стан захищеності потреб особи, суспільства та держави в інформації незалежно від внутрішніх і зовнішніх загроз. Щодо національних інтересів інформаційна безпека означає такий стан захищеності інформаційних ресурсів особи, суспільства й держави, який забезпечує реалізацію та прогресивний розвиток життєво важливих для них інтересів. Щодо можливих негативних впливів різних видів інформаційної безпеки – це захищеність інформації та підтримуючої інфраструктури від випадкових чи навмисних природних або штучних впливів, які можуть заподіяти шкоду їхнім власникам або користувачам. Інформаційна безпека також означає рівень захищеності інформаційного середовища суспільства, який забезпечує його формування, використання та розвиток в інтересах громадян, організацій, держави і нейтралізації негативних наслідків інформатизації суспільства.
Проблема інформаційної безпеки розглядається у трьох основних аспектах:
- захист інформації,
- контроль за національним інформаційним простором,
- достатнє інформаційне забезпечення державних і недержавних органів, громадських, приватних організацій.
Захист інформації передбачає систему заходів, спрямованих на недопущення несанкціонованого доступу до інформації, несанкціонованої її модифікації, втрати, знищення, порушення цілісності тощо, а контроль за національним інформаційним простором – заходи щодо мінімізації збитків від здійснення як іноземними державами, так і внутрішніми організаціями підривних психологічних операцій. Рівень достатності інформаційного забезпечення державних органів та недержавних організацій і фірм визначають, виходячи з їхніх потреб в інформації для прийняття рішень у кожному конкретному випадку. Рівень захисту визначають для кожного певного виду інформації окремо.
Published: Nov 29, 2019
Latest Revision: Nov 29, 2019
Ourboox Unique Identifier: OB-691718
Copyright © 2019