by Larisa Lyahotska
Copyright © 2019
УДК 378.046-021.68:37.014.6
Рецензенти:
Карташова Л. А., доктор педагогічних наук, професор, заступник директора з дистанційного навчання [Центральний інститут післядипломної освіти ДВНЗ «Університет менеджменту освіти» Національної академії педагогічних наук України]
Регейло І. Ю., доктор педагогічних наук, старший науковий співробітник, начальник науково-організаційного відділу [Національна академія педагогічних наук України]
Стрижак О. Є., доктор технічних наук, головний науковий співробітник відділу онтологічних систем та прикладної алгебраїчної комбінатоики [Інститут телекомунікацій і глобального інформаційного простору Національної академії наук України]
Схвалено і рекомендовано до друку вченою радою
Центрального інституту післядипломної освіти
Університету менеджменту освіти НАПН України (протокол № 3 від «11» червня 2019 р.)
© ДВНЗ «УМО» НАПН України, 2019
Технологія змішаного навчання в системі відкритої післядипломної освіти: підручник /за заг. ред. В. В. Олійника, ред. кол.: С. П. Касьян, Л. Л. Ляхоцька,
Л. В. Бондаренко; ДВНЗ «Ун-т менедж. освіти». – Київ, 2019 – 196 с.
Підручник є результатом другого етапу колективної науково-дослідної роботи на тему: «Теоретичні та методичні основи впровадження технологій змішаного навчання в систему відкритої післядипломної освіти» РК № 0117U002382 (2017–2019 рр.). У навчальному виданні систематизовано викладено навчальні модулі підвищення кваліфікації, що відповідає освітньо-професійній програмі підвищення кваліфікації керівників, науково-педагогічних і педагогічних працівників з дистанційного навчання та інформаційно-комунікаційних технологій, яка базується на компетентнісному підході, поділяє філософію визначення вимог до фахівця, покладену в основу Болонського процесу та в міжнародному Проекті Європейської Комісії «Гармонізація освітніх структур в Європі» (Tuning Educational Structures in Europe, TUNING).
Авторами розкрито аспекти інноваційної технології змішаного навчання: теоретичний (від генезису до дидактики), інституційний, управлінсько-технологічний і педагогічний; розроблено рекомендації щодо технологій організації змішаного навчання в закладах післядипломної освіти; запропоновано моделі змішаного навчання в системі відкритої післядипломної освіти взагалі, на курсах підвищення кваліфікації зокрема. Підручник побудовано на діяльнісній основі: до нього увійшли блоки самоперевірки, творчі питання та практичні завдання.
ЗМІСТ
РОЗДІЛ І. ТЕХНОЛОГІЯ ЗМІШАНОГО НАВЧАННЯ: ТЕОРЕТИЧНИЙ АСПЕКТ 9
1.1. Генезис змішаного навчання. 9
1.2. Технологія змішаного навчання у педагогічній теорії і практиці 18
1.3. Дидактика змішаного навчання. 23
Питання та завдання для самоконтролю. 37
Список рекомендованої літератури до розділу 1. 38
Практична робота № 2 «Використання інтелектуальних карт в освітньому процесі» ………………………………………………………………………… 41
Практична робота № 3 «Використання соціальних закладок у змішаному навчанні»…………. 44
ВІППО – Волинській інститут післядипломної педагогічної освіти
ВПО – відкрита післядипломна освіта
ДВНЗ «УМО» – Державний вищий навчальний заклад «Університет менеджменту освіти»
ДН – дистанційне навчання
ДФЗО – дистанційна форма здобуття освіти
ЗЗСО – заклади загальної середньої освіти
ЗН – змішане навчання
ЗО – здобувач освіти
ЗПО – заклади післядипломної освіти
ІКТ – інформаційно-комунікаційні технології
ІС – інформаційне суспільство
НАПН України – Національна академія педагогічних наук України
НДР – науково-дослідна робота
ПО – післядипломна освіта
ТЗН – технологія змішаного навчання
ЦІПО – Центральний інститут післядипломної освіти
передмова
Демократизація та гуманітаризація всіх сфер життя нашого суспільства передбачає зростання вимог до професіоналізму і компетентності кадрів. У таких умовах забезпечення необхідного рівня професійної та особистісної компетентності керівних і педагогічних кадрів освіти є одним із основних завдань системи професійної освіти, зокрема, підвищення кваліфікації.
В умовах дії нового Закону України «Про освіту» (2017 р.) та вимог концепції Нової української школи сучасна система ПО здатна реагувати на цивілізаційно-історичні, соціально-технологічні та освітні імперативи ХХІ століття.
Вона орієнтована на ринок освітніх послуг, створює гнучке конкурентне освітнє середовище з домінуванням варіативних освітньо-професійних програм підвищення кваліфікації, перевагою інтерактивних, проектних та медійних технологій навчання, інноваційних форм і методів на засадах компетентнісного підходу, з урахуванням мотиваційних особливостей, індивідуальних запитів і потреб слухачів на кожному етапі професіоналізації.
Для досягнення поставленої мети науково-педагогічні працівники кафедри відкритих освітніх систем та інформаційно-комунікаційних технологій ЦІПО у складі тимчасового творчого колективу на другому етапі НДР спрямували свою діяльність на інноваційну складову дослідження – розроблення технології змішаного навчання в процесі підвищення кваліфікації керівних і педагогічних кадрів закладів освіти з використанням хмаро орієнтованого середовища Microsoft Office 365. Очікуваний соціальний ефект дослідження – підвищення ефективності підготовки керівних, педагогічних і науково-педагогічних кадрів, професійних фахівців для забезпечення більш вищого рівня відкритого доступу до якісної освіти.
Підручник побудовано на діяльнісній основі: до нього внесено блоки самоперевірки, творчі питання та практичні завдання. Спосіб викладу матеріалу у підручнику робить його зручним для використання при будь-якій формі навчання як в аудиторії, так і під час самостійного вивчення.
Зручним для здобувача освіти також є те, що посилання на Інтернет-ресурси наводяться в стислій формі та у вигляді QR-кодів, що допомагає швидко перейти до перегляду матеріалу на використовуваному ґаджеті або зберегти його для подальшого перегляду в зручному місці в зручний час.
Для швидкої актуалізації вивчених понять усі терміни та визначення винесено в окремий глосарій у кінці підручника
Навчальне видання має систематизований виклад навчальних модулів підвищення кваліфікації, що відповідає освітньо-професійній програмі підвищення кваліфікації керівників, науково-педагогічних та педагогічних працівників з дистанційного навчання та інформаційно-комунікаційних технологій, яка базується на компетентнісному підході, поділяє філософію визначення вимог до фахівця, закладену в основу Болонського процесу та в міжнародному Проекті Європейської Комісії «Гармонізація освітніх структур в Європі» (Tuning Educational Structures in Europe, TUNING).
Авторський колектив за змістом:
РОЗДІЛ І. ТЕХНОЛОГІЯ ЗМІШАНОГО НАВЧАННЯ: ТЕОРЕТИЧНИЙ АСПЕКТ: С. В. Антощук, Л. В. Бондаренко, Л. Л. Ляхоцька.
РОЗДІЛ ІІ. ТЕХНОЛОГІЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ЗМІШАНОГО НАВЧАННЯ:
Н. І. Гущина, В. В. Дивак, А. В. Нєлєпова, Л. В. Бондаренко.
РОЗДІЛ ІІІ. АСПЕКТИ ЗМІШАНОГО НАВЧАННЯ: Л. Г. Кондратова,
М. Є. Андрос, Л. В. Бондаренко.
РОЗДІЛ IV. ЗМІШАНЕ НАВЧАННЯ В ОСВІТНЬОМУ ПРОЦЕСІ ЗАКЛАДУ ПІСЛЯДИПЛОМНОЇ ПЕДАГОГІЧНОЇ ОСВІТИ: С. П. Касьян,
В. В. Олійник, Л.В. Бондаренко, Л. Г. Кондратова, М. Є. Андрос, П. С. Олешко, І. Л. Оксенюк.
Авторський колектив бажає освітянам успіхів у навчанні!
Андрос Мирослав Євгенійович – старший викладач кафедри відкритих освітніх систем та інформаційно-комунікаційних технологій Центрального інституту післядипломної освіти ДВНЗ «Університет менеджменту освіти» Національної академії педагогічних наук України. Google Scholar: https://scholar.google.com.ua/citations?user=QEHHkT4AAAAJ&hl=ru, ORCID iD: https://orcid.org/0000-0002-6651-1853.
Антощук Світлана Володимирівна – кандидат педагогічних наук, доцент кафедри відкритих освітніх систем та інформаційно-комунікаційних технологій Центрального інституту післядипломної освіти ДВНЗ «Університет менеджменту освіти» Національної академії педагогічних наук України. Google Scholar: https://scholar.google.com.ua/citations?user=UTXUPmMAAAAJ&hl=uk, ORCID iD: https://orcid.org/0000-0002-2857-5274.
Нєлєпова Альона Володимирівна – кандидат педагогічних наук, докторант Національного університету біоресурсів і природокористування України. Google Scholar: https://scholar.google.com.ua/citations?user=3fw0NcEAAAAJ&hl=ru, ORCID iD: https://orcid.org/0000-0003-2215-8311.
Олійник Віктор Васильович – доктор педагогічних наук, професор, професор кафедри відкритих освітніх систем та інформаційно-комунікаційних технологій Центрального інституту післядипломної освіти ДВНЗ «Університет менеджменту освіти» Національної академії педагогічних наук України. Google Scholar: https://scholar.google.com.ua/citations?user=7HkHHrwAAAAJ&hl=ru.
Олешко Петро Степанович – кандидат історичних наук, доцент, ректор Волинського інституту післядипломної педагогічної освіти.
Оксенюк Ігор Леонідович – методист відділу навчально-методичного забезпечення та дистанційної освіти Волинського інституту післядипломної педагогічної освіти.
Навчальне видання
Мирослав Євгенійович Андрос
Світлана Володимирівна Антощук
Людмила Володимирівна Бондаренко
Наталія Іванівна Гущина
Володимир Валерійович Дивак
Сергій Петрович Касьян
Людмила Григорівна Кондратова
Лариса Леонідівна Ляхоцька
Альона Володимирівна Нєлєпова
Віктор Васильович Олійник
Петро Степанович Олешко
Ігор Леонідович Оксенюк
ТЕХНОЛОГІЯ ЗМІШАНОГО НАВЧАННЯ
В СИСТЕМІ ВІДКРИТОЇ ПІСЛЯДИПЛОМНОЇ ОСВІТИ
Підручник
Published: Nov 20, 2019
Latest Revision: Nov 20, 2019
Ourboox Unique Identifier: OB-688403
Copyright © 2019