by Nazarey
Copyright © 2019
Тернопільський обласний краєзнавчий музей — найдавніший заклад культури області. Нещодавно музей відзначив своє 95-річчя. Колекційні збірки Подільського музею Товариства “Народна школа”, який був урочисто відкритий 13 квітня 1913 р., стали основою нинішнього музею.
Сьогодні експозиції музею розташовані у спеціально спорудженому будинку в центрі Тернополя на площі майже 1800 м2.
Музейна експозиція визнана однією з кращих серед краєзнавчих музеїв України. Сьогодні збірки музею становлять 170 тисяч матеріальних пам’яток. Унікальними серед них є стародруки, старовинна зброя, збірки національного одягу, поштівки, рідкісні фотографії та документи, предмети міського та сільського побуту, філателістична та нумізматична колекція, антикварні речі.
Другий поверх музею відданий чисельній колекції природничих матеріалів, які об’єднані у збірки “Палеонтологія”, “Геологія і мінералогія”, “Зоологія” та “Ботаніка”. До найцікавіших із них належать унікальна колекція комах, чучела рідкісних тварин та птахів. Експозиції відділу природи побудовані здебільшого за допомогою діорам, що відтворюють основні ландшафти та природничі особливості краю.
Третій поверх присвячений відділам стародавньої історії, середніх віків, нового часу. Особливу увагу привертають реконструкція двокамерного наземного житла з поселення трипільської культури, зрубна напівземлянка періоду ранніх слов’ян VI-VIII ст. н. е., макет Тернопільського замку XVI ст., діарама Зборівської битви 1649 р., інтер’єр селянської хати періоду феодалізму, тощо.
Гордістю музею є численні колекції декоративно-ужиткового мистецтва. Це — художня кераміка і тканини, народний одяг і вишивка, художня обробка шкіри і дерева. Унікальну мистецьку вартість мають “борщівські” сорочки, які вражають різноманітною технікою вишивання.
На четвертому поверсі розташований відділ нової та новітньої історії, де висвітлюються події Першої та Другої світових війн. У цьому допомагають фондові збірки “Рідкісні документи”. В основному це документи воїнів Червоної армії: орденські книжки та посвідчення, воєнні квитки, фронтові листи-трикутники.
Тернопільський обласний художній музей засновано 1 травня 1991 р. на базі Картинної галереї, одного з відділів Краєзнавчого музею. Три музейні зали мають постійно-діючу експозицію – „Мистецтво України”, „Зарубіжне мистецтво”, „Меморіальна зала Діонізія Шолдри”.
Зал українського мистецтва поділений на три секції. У першій подано сакральне мистецтво – малярство (Ю.Панькевич, А.Шурма), різьба (Пінзель, А.Осинський) і графіка (А.Гочемський) ХVIII — поч. ХХ ст. Середню секцію займає українське мистецтво другої половини ХІХ – ХХ ст. Його представляють реґіональні школи – київська (К.Трохименко, Т.Яблонська, С.Григор’єв, М.Глущенко, М.Дерегус, Г.Кальченко), львівська (І.Труш, О.Новаківський, Е.Мисько, Д.Крвавич) і закарпатська (Ф.Манайло, А.Коцка). У третій секції розміщені твори мистців, які народилися або працювали на Тернопільщині. Поряд можна ознайомитися із творчими здобутками сучасних художників Тернополя — живописців, графіків, скульпторів.
Музейну експозицію продовжує західноєвропейська графіка, у свій час передана Ермітажем із Санкт-Петербурга. В залі зарубіжного мистецтва окреме місце займає творчість польських живописців (Ф.Лампі, Ю.Меґоффера, Ю.Фалата, Є.Коссака). Виділяються твори світського та релігійного живопису невідомих авторів Австрії, Німеччини, Італії. Експозицію доповнює станкова бронзова і теракотова пластика. У Меморіальному залі Діонізія Шолдри (1925—1995)-мистця і реставратора із Нью-Йорку, уродженця Тернополя, представлені для огляду картини, особисті речі, документи, каталоги виставок, реставраційні інструменти, фотографії відреставрованих ним картин.
У виставковій залі експозиція змінюється 15-20 разів у рік. Традиційними стали виставки: Різдвяна – ікон, Шевченківська, Великодня – писанок і листівок, „Творчість юних” — робіт учнів художніх шкіл Тернопільщини. Крім образотворчого, влаштовуються виставки декоративно-ужиткового мистецтва та фотовиставки.
Це найбільший в Україні історико-меморіальний музей політичних в’язнів. Його відкрито і освячено 14 жовтня 1996 р. Засновниками музею стали обласний краєзнавчий музей, Інститут національного відродження України та обласна організація Спілки політв’язнів і репресованих України.
Матеріали фонду та експозиція музею розміщені у 28 колишніх камерах слідчого ізолятора. Вони передають історію національно-визвольної боротьби на теренах Тернопільщини.
Відділ “Репресії 1939-1941 років” розташований у приміщенні камери №1, де збереглися автентичні двері тих часів. Цікавими є матеріали, які висвітлюють період утворення та діяльності ОУН-УПА на території Тернопільщини, та відділ “Шістдесятники”, який розповідає про репресованих патріотів України, зокрема В. Чорновола та Л. Костенко.
Не може не вражати в експозиції музею макет концтаборів, одяг та предмети побуту політв’язнів та меморіальна кімната С. Бандери з посмертною маскою героя України. А приміщення карцерів та камера смертників справляють шокуючі враження.
Published: Apr 15, 2019
Latest Revision: Apr 15, 2019
Ourboox Unique Identifier: OB-611264
Copyright © 2019