by Фрідріх Август Фребель
Copyright © 2019
Фрідріх Фребель народився в сім’ї пастора в Обервейсбахе, невеликому селі князівства Шварцбург -Рудольштадт 21 квітня 1782.
В 1797 він вступив у вчення до лісничого в Нейгауза.
З 1799 він слухав у Йенському університеті лекції з природничих наук і математики, але через два роки був змушений, внаслідок нестачі коштів, покинути університет.
В 1805 він відправився в Іверден, щоб особисто ознайомитися з постановкою педагогічної справи в навчальному закладі Песталоцці.
в 1814, Фребель став асистентом професора Вейса при мінералогічному музеї в Берліні, але скоро відмовився від цього місця, відхилив запропоновану йому стокгольмського університетом кафедру і залишив Берлін.
В 1818 Фребель одружився. Його дружина захопилася його ідеями і пожертвувала на їх здійснення весь свій статок.
В 1836 Фребель повернувся в Кейльгау, так як його дружина не переносила суворого клімату в Бургдорфе.
В 1852, будучи присутнім на з’їзді вчителів у Готі, Фребель був предметом захоплених овацій, але його життєві сили були вже підточені, і він помер 17 липня того ж року в Марієнталі, де працював над установою школи для дитячих садівниця.
Основний дидактичний матеріал Фребеля, застосовуваний ним для вільної творчої гри дитини в дитячому саду, відомий у педагогічній практиці під назвою «дарів Фребеля».
Він складається з:
1) 6 кольорових м’ячів, обмотаних шерстю, пофарбованих в кольори веселки (червоний, жовтий, блакитний, помаранчевий, зелений і фіолетовий), які даються дитині ще на першому році його життя;
2) дерев’яних куль, циліндра і куба (отримуваних дитиною до кінця першого року);
3) куба, розділеного на 8 кубиків;
4) куба, розділеного на 8 продовгуватих брусків;
5) куба, розділеного на 27 кубиків, з них 21 цілих, 3 розділені на 6 призм і 3 розділені на 4 частини кожен, всього таким чином 39 геометричних тіл;
6) 27 цеглинок, з них 21 ціла, 3 розділені навпіл і 3 розділені вздовж, всього 33 геометричних тіла (ці предмети даються дитині у віці від 1 до 3 років).
ПЕРША ГРА ДИТИНИ
М’яч, як перша дитяча іграшка, ми відзначаємо ще одне його істотна якість, що складається в тому, що він як заступник і як засіб для демонстрації будь-якого замкнутого в собі і самостійного у своїй внутрішній організації предмета дає лише основну форму і загальний план для спостереження , демонстрації і застосування на практиці всього того, що можна собі уявити як ціле і як таке самостійно застосовувати на практиці, так що і на деяких інших предметах можна демонструвати, як і на м’ячі, багато операцій, наприклад присутність предмета, його зникнення, повернення; шукання, знаходження, добування, схоплювання, обхвативаніе, тримання в руці; катання, їзду, обертання і т. д., хоча і не все.
Наприклад, на інших предметах не можна демонструвати всілякі види руху, які можливо показати на м’ячі, завдяки чому він і виявляється настільки кращою і привабливою іграшкою для дитини. Тому, в видах підвищення міцності засвоєння придбаних знань і розширення кола розвитку дитини, необхідно намагатися, наскільки це можливо і необхідно, демонструвати те, що вже показано за допомогою м’яча, і на інших предметах, наприклад на яблуці, хустці, клубку, ключі, горісі , квітці і т. п., і таким чином, з одного боку, знайомити дитину з самими цими предметами у всіляких їх застосуваннях, а з іншого – демонструвати з їх допомогою інші предмети. Але м’яч повинен при цьому постійно залишатися об’єднуючим, а також роз’яснюють і пояснює, отже, істинним засобом для подання та усвідомлення інших предметів і головною іграшкою, що зв’язує дитини як з його вихователями, так і взагалі з навколишнім світом.
Подальший розвиток дитини і велика складність гри в м’яч
… У міру розвитку сили у дитини і користування м’ячем стає різноманітніше, по крайней мере, вільніше, я сказав би, самостійніше. Так, наприклад, спочатку дитина викочує тільки м’ячик з футляра на стіл і кидає його знову в футляр, а потім вже кидає його знову в футляр з блюдечка, а з футляра знову на блюдечко і катає його кругом у блюдечку (і те, і інше – часто повторювані прояви початкової життя і гри у дитини).
Точно так же дитина дуже швидко навчається перекидати маленький м’ячик з однієї руки в іншу, раз він помітить, що він може зі своєї власної руки зробити блюдечко, поглибивши її і як би видовбавши зразок блюдця.
Дитина і особливо маленька дівчинка згодом підлягає тільки тим і займаються, що весь час переливають воду або пересипають пісок з одного якогось вмістилища в інше.
Далі рекомендується наслідувати цієї діяльності дитини, розширюючи її і обставляючи її більш виразно, а саме рекомендується також перекидати м’яч з однієї руки в іншу, але при цьому поперемінно затримувати і ховати його то там, то тут, щоб ясніше підкреслити знаходження його в тій чи іншій руці, а потім знову швидко перекидати його, коли він лежить відкрито то на тій, то на іншій руці.
ДРУГА ГРА ДИТИНИ
Про важливість спостереження присутності і зникнення предмета і застосування його в грі з дитиною говорилося раніше (у відділі про м’яч.)
Попередні матчі знайомили дитини з кубиком в стані спокою Але ще більше задоволення доставить дитині спостереження кубика під час його більш вільного змінного руху.
Найпростіший вид руху – це хитання, і до того ж спочатку знову в першому положенні, при якому виділяються при спостереженні нижня, основна і верхня межі кубика, т. е. коли шнурок, на якому гойдається кубик, прикріплений до серединки однієї з його граней.
Але все те, що вони робили з кубиком, підвішеним за серединку однієї з його граней, або в площинному його положенні можна зробити з ним і тоді, коли він підвішений за один зі своїх ребер, а також і за одну з його вершин. Таким чином, і тут кубик є перед дитиною при постійно змінюється обертальному русі у всіх трьох своїх головних положеннях. Точно так же з ним відтворюються руху катання і гойдання, які вказані по відношенню до м’яча.
ТРЕТЯ ГРА ДИТИНИ
Пояснювальні фігури
Таким чином, при кожному зображенні виявляється безліч різних спостережень і всіляких застосувань і співвідношень, корисних в житті дитини.
Ми повинні обмежитися цими небагатьма вказівками. Досить. Потрібно надати дитині якомога більш повну свободу зображення. Досвід буде давати свої вказівки тільки попутно із зображенням. Втім, керівний грою вихователь може час від часу брати на себе роль спонукає початку, кажучи, наприклад: «А зроби-ка стілець».
Все це мало поки відношення до форм життя, які зображують за допомогою цієї іграшки. Цим зображенням можна було б дати більш підходяще для дитячого розуміння назва форм речових, предметних.
ЧЕТВЕРТА ГРА ДИТИНИ
пояснювальні фігури
Другий огляд ігор або коштів для виховання в дітях прагнення до занять.
Природа в безперервному розвитку життя … може і повинна служити нам прообразом і керівником подібно до того, як ціла, сильний характер людини служить йому в цьому спонукальним стимулом. Адже ми бачимо, що в природі кожна річ у своєму розвитку і формуванні доходить у своєму роді до досконалості. Людина перш за все повинен розвиватися відповідно, в єднанні з природою і в непорушності згоді із загальною життям, так само як і з життєвим єдністю і джерелом життя.
П’ята гра дитини або кубик, двічі рівномірно розділений за всіма наравленіям на маленькі кубики, які в свою чергу діляться навскіс по діагоналі навпіл
П’ятий дар ігор складається з 21 цілого, або нерозділеного, кубика, з 3 розділених навпіл і з 3 розділених на 4 частини по своїм косим або бічних поверхнях кубиків, які всі разом знову утворюють один цілий головний кубик, рівний 3х3х3 = 27 частковим кубиках.
Про вживання цієї гри
Вона починається завжди з ясного огляду всього кубика, як єдиного і з усіх боків рівномірно замкнутого в собі цілого, отже, з ясного уявлення щільно складеного кубика. Це досягається дуже легко тим, що при укладанні кубика в ящик на самий низ в один і той же ряд кладуть кубики в розподілах якогось одного роду. Тому, отже, кубики займуть дно в наступному порядку: ряд нерозділені кубиків, ряд кубиків, розділених навпіл, і ряд кубиків, розділених на чотири частини. Решта 18 цілих кубиків заповнюють інший простір в ящику.
Published: Mar 16, 2019
Latest Revision: Mar 16, 2019
Ourboox Unique Identifier: OB-592460
Copyright © 2019