Складнопідрядними називаються складні речення, частини яких залежні одна від одної і граматично поєднуються підрядними сполучниками. Частини складнопідрядних речень нерівноправні: одна з них підлягає, підпорядковується іншій частині, перебуває в певній залежності від неї. Залежна частина складнопідрядного речення називається підрядною, а та частина, від якої залежить підрядна частина, називається головною
Підрядні означальні речення виконують функцію розгорнутого означення до якогось члена головного речення, вираженого іменником, відповідають на питання який? (у різних відмінках і родах) і приєднуються до головного речення за допомогою сполучних слів який, що, де, куди, звідки, коли та сполучників що, щоб, наче, неначе, ніби, як. Підрядні з’ясувальні речення відповідають на питання всіх відмінків і відносяться до дієслів у головному речені, які означають мовлення, мислення, почуття, приєднуються до головного речення за допомогою сполучників що, як, щоб, ніби, мов, наче та сполучних слів хто, який, чий, котрий, де, куди, коли, як. Підрядні обставинні речення відповідають на питання обставин і поділяються на підрядні речення способу дії, ступеня, порівняльні, місця, часу, причини, мети, умовні і допустові, наслідкові.
Підрядні речення порівняльні відносяться до всього головного речення і пояснюють його зміст, вони відповідають на питання як? як саме? подібно до чого? і приєднуються до головного сполучниками як, мов, наче, немовби.
Підрядні речення місця вказують на місце або напрям дії, про яку йде мова в головному реченні, і залежать від усього головного речення, вони відповідають на питання де? куди? звідки?, приєднуються до головної частини речення сполучними словами де, куди, звідки.
Підрядні речення часу вказують на час дії, про яку йде мова в головному реченні, пояснюють головне речення в цілому, вони відповідають на питання коли? відколи? доки? з якого часу? до якого часу?, приєднуються сполучниками і сполучними словами коли, поки, доки, ледве, скоро, як, як тільки.
Підрядні речення причини вказують на причину, якою зумовлена дія головного речення, й залежать від усієї головної частини, вони відповідають на питання чому? через що? з якої причини? і приєднуються до головної частини сполучниками бо, тому що, від того що, через те що, завдяки тому що, у зв’язку з тим що, оскільки
Підрядні речення мети вказують на мету того, про що йде мова в головному реченні. Вони залежать від усієї головної частини, відповідають на питання для чого? з якою метою? нащо? і приєднуються за допомогою сполучників щоб, для того, щоб, з тим щоб, аби.
Підрядні речення умовні вказують на умову, за якої відбувається чи може відбуватися те, про що йде мова в головній частині, відповідають на питання за якої умови?, приєднуються за допомогою сполучників якщо, коли, коли б, як
Підрядні речення допустові вказують на те, що могло б перешкодити дії у головній частині. Вони відповідають на питання незважаючи на що?, приєднуються до головної частини сполучниками хоч (хоча), дарма що, як не, куди не, незважаючи на те що.
Підрядні речення наслідкові вказують на наслідок того, про що йде мова в головній частині. Вони пояснюють головну частину в цілому, не відповідають на якесь питання і приєднуються сполучником так що.
Однорідна підрядність — це така підрядність, при якій два і більше підрядні речення відносяться до того самого слова в головному реченні або до головного речення в цілому і відповідають на одне й те саме питання. Зазвичай вони приєднуються до головного речення однаковими сполучниками
При неоднорідній підрядності підрядні речення відповідають на різні питання, тому що належать до різних видів підрядних речень або ж відносяться до різних членів того самого головного речення
1 Складнопідрядне речення може мати одне підрядне
речення і…
2 Складнопідрядні речення мають такі види…
3 Установіть відповідність.
Вид підрядного речення | Приклад |
1 обставинне допустове | А У гущині заростей, де повітря стояло непорушно, було жарко. |
2 обставинне мети | Б Мабуть, солов’ї знають, де весна зимує. |
3 з’ясувальне | В А де нема любові і страждання, там не живе, не б’ється і життя. |
4 означальне | Г Щоб прийшло на землю сподіване щастя, треба великої праці. |
Д Я відкриваю світ собі щодня, хоч, може, він стократ уже відкритий. |
4 Які частини має складнопідрядне речення?
1 Складнопідря́дне ре́чення — складне речення, в якому одне просте речення є головним, а інше (підрядне) Складнопідрядні речення можуть мати не одну підрядну частину, а кілька (дві й більше). …
2 Підрядні обставинні
Підрядні з’ясувальні
Підрядні означальні
3 1) Д, 2) Г, 3) Б, 4) А;
4 Головну і залежну)
Published: Jan 30, 2019
Latest Revision: Jan 30, 2019
Ourboox Unique Identifier: OB-565547
Copyright © 2019