Слідом для художників і поїздів імпресіонізмом захоплюються й музиканти. Музичний імпресіонізм характеризується передачею швидкоплінних вражень, настроїв і почуттів.
Характерними рисами цього стилю в музиці є:
-
відтворення настроїв, які визначають значення символів, різноманіття та складів, що приймаються, свідомості та безпосередності сприйняття світу;
-
фіксація ледь вловимих психологічних станів, викликаних спогляданням зовнішнього світу, зображення випадкових ситуацій, сміливість композиційних рішень;
-
тяжіння до поетичної пейзажної програмності;
-
витончена поетизація старовини, екзотика, інтерес до тембрової і гармонічної барвистості тощо.
Музику імпресіонізму зближує з імпресіонізмом у живописі перш за все прагнення передавати скороминущі, безпосередні враження від явища, півтони, напівтіні барвистості та кольорової гамми, близькість до природи. Не оминули увагою художники і композитори цього напрямку колоритні жанрові замальовки і музичні портрети.
Серед композиторів, які віддали данину імпресіонізму, називають К.А.Дебюссі, М.-Ж. Равеля, а також іспанця М. де Фалья, італійця Дж. Пуччіні, англійців Ф. Деліуса та С. Сотта, росіян М. Мусоргського і раннього І. Стравінського.
Імпресіонізм у музиці першої половини XX ст. дав поштовх до розвитку постімпресіонізму. Серед його представників – французький композитор О. Мессіан. У його творах («Екзотичні птахи», «Перевтілення Господа нашого» та ін.) виражені настрої піднесення духу, тяжіння до позаземного начала, що панує у світовому просторі.
Прагнення зблизитися з новими напрямками у мистецтві, бажання розширити свої зв’язки і знайомства в художньому світі призвели Дебюссі ще наприкінці 1880-х років в салон великого французького поета кінця XIX століття і ідейного вождя символістів – Стефана Малларме. Тут Дебюссі познайомився з письменниками і поетами, чиї твори лягли в основу багатьох його вокальних творів, створених у 1880-1890-і роки. Серед них: «Мандоліна»,«Арієтта», «Бельгійські пейзажі», «Акварелі», «Місячне сяйво» на слова Поля Верлена, «Пісні Білітіс» на слова П’єра Луїса, «П’ять поем» на слова відомого французького поета 1850-1860 років Шарля Бодлера (особливо «Балкон», «Вечорова гармонія») та інші.
У жанровому відношенні імпресіоністи надавали перевагу програмовим мініатюрам, сюїтам. У Дебюссі деякі назви творів перегукуються з тематикою художників: «Естампи» для фортепіано, симфонічні ескізи «Море», ноктюрн «Хмари» для оркестру. Композитор звертався до музичного портрета («Менестрелі», «Дівчина з волоссям кольору льону»), пейзажу («Вітрила», «Тумани», «Сліди на снігу»).
Усне малювання
Поділіться своїми враженнями від прослуханої музики?
Яку картину ви намалювали подумки?
Які кольори обрали?
О.Роден – видатний французький скульптор. Народився в Парижі в сім’ї службовця. Вчився в паризькій Школі декоративних мистецтв. Вже першими творами («Людина зі зламаним носом» (1864); «Бронзовий вік» (1876); «Іоан Хреститель» (1879)) Роден виступив проти застиглості академічної скульптури, надаючи створеним образам життєвих рис, показуючи їх у русі. Цього він досягав новаторськими зображальними засобами – емоційною експресією ліплення, контрастами світла і тіні, що зближувало його з імпресіоністами. Оформлення вхідних дверей паризького Музею декоративних мистецтв, над яким Роден працював багато років, він зробив у вигляді багатофігурної композиції «Брама пекла» на теми «Божественної комедії» Данте. Окремі статуї цієї горельєфної композиції стали видатними самостійними творами («Три тіні», 1880; «Єва»,1881; «Поцілунок», 1886; «Мислитель», 1889).
Протягом 1884 – 1888 років Роден працював над монументальним пам’ятником «Громадяни міста Кале», у якому відтворив героїчну самопожертву шести громадян Кале заради життя мешканців усього міста.
Широко відомий Роден і портретами (пан отець Емар, 1863; скульптор Ж. Далу, 1883; мадам Руссель,1888; Моцарт,1910 та інші), монументальними статуями (В.Гюго, 1886 – 1900; О.Бальзак, 1895), а також алегоричними й символічними творами («Думка»,1886;«Вічний кумир»,1889; «Вічна весна»,1894).
Кращим творам Родена притаманні величність і глибина ідейних задумів, пристрасний драматизм образів. Роден був також чудовим художником. Його творчість вплинула на розвиток скульптури багатьох країн світу.
Склади пазл
Використані джерела:
Література:
- Програма «Мистецтво. 5−9 класи »(авт. Л. Масол, О. Коваленко, Г. Сотська, Г. Кузьменко, Ж. Марчук, О. Константинова, Л. Паньків, І. Гринчук, Н. Новикова, Н. Овіннікова)
- Гайдамака О. В. Мистецтво: підруч. для 9-го кл. загальноосвіт. навч. закладів / О. В. Гайдамака. – Київ: Генеза, 2017. – 168 с. : іл.
Інтернет-ресурси
– URL: https://www.youtube.com/watch?v=Vra-6i–nVs
– URL: https://www.youtube.com/watch?v=-KJCH4G93sw
– URL: https://www.youtube.com/watch?time_continue=15&v=LpKUytL7djw
– URL: https://wordart.com/create
Published: Jan 11, 2019
Latest Revision: Feb 10, 2019
Ourboox Unique Identifier: OB-555212
Copyright © 2019