Рекомендації щодо використання посібника:
- Метою даного посібника є формування у дітей старшого дошкільного віку елементарних уявлень про час. А саме: учити розуміти календарні міри часу (тиждень, місяць, рік): у тижні — 7 діб, у місяці — 4 тижні, 12 місяців складають 1 рік, у році — 4 сезони, в кожному — по 3 місяці. Вправляти дітей у вивченні назв місяців, їх послідовності, характерних ознак кожного, розумінні сезонних змін — рання-пізня весна, рання-пізня осінь, середина літа, зима; розумінні та використанні поняття міжсезоння. Учити орієнтуватися у часі за допомогою годинника. Формувати і розвивати у дітей відчуття часу при виконанні різних завдань, доручень, побутових процесів. Учити встановлювати причинно-часові залежності ритмічних природних явищ, між різними явищами в природному та соціальному довкіллі.
- Використовувати посібник можуть вихователі ЗДО, сімейні педагоги, батьки та родичі дитини.
- Щоб дитина засвоїла цю тему необхідно допомогти їй виконати послідовно всі завдання.
- Батьки чи вихователі, що використовують даний посібник не виконують за дитину завдання, а чітко їх пояснюють, ставлять навідні запитання і заохочують дітей до виконання завдання.
Зміст:
- Тема № 1. “Доба”
- Тема № 2. “В гостях у Тижня”
- Тема №3. “Пори року”
- Тема №4. “12 місяців”
- Тема №5. “Рік”
Для роботи з дітьми зображення виводиться на екран чи SMART-дошку. Якщо навсести курсор на зображення, ви побачите спеціальні позначки, кожна позначка має якийсь вмонтований елемент (відео чи текст).
Ви можете використовувати неодноразово, залежно від мети, кожного разу демонструючи той чи інший елемент.
Тема № 1. “Доба”
Мета: закріпити поняття: «день», «ніч», «вечір», «ранок». Використовувати в мовленні словосполучення: «доброго ранку», «добрий день», «добрий вечір», «на добраніч». Розвивати мислення, вміння зосереджуватися на виконанні завдань. Виховувати уважність.
Завдання 1. Запропонуйте дитині послухати історію (дорослий читає) та дати відповідь на запитання:
- Хто головні герої?
- Про що ця історія?
- Що зробила ніч?
- Хто допоміг врятувати сонце? Як?
Завдання 2. Дорослий пропонує дитині переглянути відео та з’ясувати, чому відбувається зміна дня і ночі?
Для уточнення деталей та обговорення з дитиною незрозумілих або складних фрагментів зупиняйте відео на потрібному місці, переконайтеся, що малюк зацікавлений і уважно слухає.
Завдання 3. Для закріплення знань про частини доби дорослий мотивує дитину пограти в гру:
Тема №2: В гостях у Тижня
Мета:
Закріпити з дітьми знання про послідовність днів тижня, поняття «вчора», «сьогодні», «завтра». Вчити використовувати в іграх моделі тижня. Розвивати мислення, вміння зосереджуватися на виконанні завдань. Виховувати уважність.
Завдання 1. Запропонуйте дошкільнику подивитись мультик та запам’ятати назви днів тижня. Зупиняючи відео на необхідних моментах, повторюйте назви разом з дитиною, уточніть що в кожного дня є свої “сусіди”, назвіть їх:
Завдання 2. Щоб увімкнути перейдіть за посиланням, запропонуйте дитині подивись мультик і виконати завдання до нього:
Завдання 3. Для закріплення вивчення нових слів повторіть їх ще раз разом з дитиною: “Хмаринка слів”
Тема №3: Пори року
Мета:
Вчити помічати ознаки кожної пори року. Формувати вміння аналізувати, узагальнювати, робити висновки з побаченого, почутого.
Розвивати творчі здібності, збагачувати словниковий запас. Пробуджувати у дітей естетичні почуття, розвивати їхні пізнавальні інтереси. Виховувати любов до природи, бажання словами змальовувати красу навколишнього світу.
Завдання 1.
Вихователь / батьки пропонує дитині переглянути відео та з’ясувати, чому чому змінюються пори року?
Для уточнення деталей та обговорення з дитиною незрозумілих або складних фрагментів зупиняйте відео на потрібному місці. Ставте дитині навідні запитання, закцікавлюйте.
Завдання 2. Використовуючи флеш-карти допоможіть дитині запам’ятати назви пір року, їх послідовність:
Завдання 3. Для закріплення знань про послідовність сезонів увімкніть гру, нехай малюк пограє, не сваріть за неправильну відповідь, хваліть, коли в нього є позитивний результат, запитайте чому він саме так виконав це завдання:
Тема №4: 12 місяців
Мета:
Вчити називати і розрізняти місяці кожної пори року. Формувати вміння аналізувати, узагальнювати, робити висновки з побаченого, почутого.
Розвивати творчі здібності, збагачувати словниковий запас. Пробуджувати у дітей естетичні почуття, розвивати їхні пізнавальні інтереси. Виховувати любов до природи, бажання словами змальовувати красу навколишнього світу.
Завдання 1. Увімкніть дитині фрагмент аудіоказки (перед цим переконайтесь, що дитина знає цю казку, напередодні можна прочитати їй всю казку) та проведіть бесіду:
- Про що просила Марушка 12 місяців, коли прийшла другий раз до багаття.
- З ким вела розмову дівчинка біля багаття?
- Яка пора року була в той час?
- Хто з братів найстаршим був?
- Як допомогли 12 місяців дівчині?
Завдання 2. Щоб перейти до завдання – відкрийте посилання “Який місяць зайвий?”
Завдання 3. Для закріплення знань запропонуйте дитині пограти у гру:
Тема №5: Рік
Мета:
Узагальнення знань про частини доби, дні тижня, пори року, місяці. Формувати вміння аналізувати, узагальнювати, робити висновки з побаченого, почутого.
Розвивати творчі здібності, збагачувати словниковий запас. Пробуджувати у дітей естетичні почуття, розвивати їхні пізнавальні інтереси. Виховувати любов до природи, бажання словами змальовувати красу навколишнього світу.
Завдання 1. Подивіться відео разом з дитиною, допоможіть малюку вивчти вірша на пам’ять, обговоріть сюжет:
Завдання 2. Прочитайте дитині оповідання Т. Кінька “Як 12 місяців Новий рік виряджали”, нехай дошкільник дасть відповіді на запитання:
- Назви головних героїв. Як гадаєш, чому місяці мають такі назви?
- Як люди міряли час раніше? Як тепер?
- Про які календарі згадували у творі?
Ступив Новий рік на Землю, а його дванадцятеро братів хлібом-сіллю зустрічають.
— Знаю вас, — каже. — ви — дванадцять братів, дванадцять місяців. Який у вас клопіт?
— А ти вислухай, — одказують.— Колись люди міряли час од літа до літа, од зими до зими. Ще й понині кажуть не «скільки років», а «скільки літ, скільки зим». Вони й гадки не мали ні про місяці, ні про роки, ні про осені, ні про весни. Знали тільки тепло й холод. А почали скотарством займатися, землю орати — по-іншому до всього придивлятися стали. Пішов сік у беріз під корою — то вже білокорий березень настав. З’явилися квіточки — квітень. Трава на випасах зазеленіла — пора травня прийшла, комашня-черва з’явилася — червень на порі, липа зацвіла — липень на дворі…
Всі місяці ручкалися з Новим роком, а липень докинув:
— Або ще й кивнем мене називають, — всміхається, а сам гарний, стрункий, з липовим цвітом і бджолами на капелюсі. Далі несподівано заіржав і нараз конем став. Головою киває, гривою, хвостом метляє. Коні цієї пори неспокійні — ґедзів одганяють. Кресонув копитом — і знову на легіня перекинувся.
— А ви — серпень?..— мовив Новий рік. Женця по брилю і серпу знати.
То так, — осміхнувся серпень.— Тільки я тепер на комбайні жнивую. Нас неважко пізнати: за кожного його вбрання й зріст говорять. Осінні—в багряних плащах, зимові — сиві; грудень — землю студить, кри жані мости будує, січень — з батіжком, а лютий місяць — норовом крутий…
— Може, через те й лютий, що від горшка два вершки, — понуро обізвався найменший з-поміж братів.
Познайомилися вони, далі мову ведуть.
Все як є розказують.
— Ділити рік на місяці люди тільки тоді почали, як стали коло землі ходити, орати, сіяти. Що ж їх спонукало ще точніше лік часу вести? А от що. Скажімо, зібрали урожай. А як його так розподілити, щоб до наступного урожаю вистачило? Коли орати? Коли сіяти? Стали люди до всього пильно придивлятися: коли птахи відлітають, коли вертаються, коли хмари дощ носять… Багато вірних прикмет спостерегли. Зрештою, у пригоді їм став Місяць. По ньому й сякий-такий календар злагодили. Міняється Місяць: то росте він, то старіє. А як дванадцять разів Місяць дідом і молодиком побуває, то всі пори року пройдуть, знов рік на коло своє стає. Відтоді й ми, дванадцять місяців, дванадцять братів, по черзі правимо, від Місяця й самі місяцями називаємось.
Та місячний календар виявився неточним. Він кінчався на одинадцять днів раніше за земний рік. «Будемо міряти час по Сонцю», — сказали люди. Сонячний календар виявився куди точнішим. Лік неточностям у ньому пішов уже не на дні, а на години. Але з роками вони накопичувалися, перетворювалися на добу, доба — на тиждень, тиждень — на місяць… Чому ж так? Та тому, що рік — це повний оберт Землі навколо Сонця. А доба — оберт Землі навколо самої себе. Так от, рік на Землі складається з 365 діб і «хвостика» — 5 годин, 48 хвилин і 46 секунд. Куди ж той «хвостик» діти? Адже ні до дня, ні до ночі його не доточиш. Як бути? І так, і сяк мудрували, аж поки домовились раз на чотири роки до найменшого брата, до лютого, додавати день складений з отих «хвостиків». Так виник високосний рік…
Все, здавалося б, добре у тому календарі. Та от біда: місяці в ньому нерівні, числа місяців щороку перестрибують з одного дня тижня на інший, робочих днів то меншає в році, то більшає.
Як бути?
Давно вже вчені люди пропонують навести в календарі раз і назавжди порядок: щось зробити з отим одним, а у високосні роки — двома «зайвими» днями. Звідки ж вони беруться? А ось звідки. Рік — це п’ятдесят два тижні по сім днів та ще один день: 52X7+1=365 діб. Через цей один, а у високосні роки два дні (другий — той, що набігає із щорічних «хвостиків») і кривиться середа на п’ятницю, і бігають дні по тижнях, і котиться календар, наче криве колесо… Чи не можна, бува, щось придумати, аби всі брати порівну правили, аби найменший наш не ображався? Ну, забалакалися ми. Пора тобі й в дорогу, заждалися вже тебе дорослі і малі.
З тим поскидали шапки, вклонилися гостеві дванадцять місяців і провели Новий рік у дорогу.
Завдання 3. Запропонуйте дитині пограти у гру, але перед цим поясніть правила:
Прочитайте дитині завдання, допоможіть їх виконати:
Прочитайте дитині завдання, допоможіть їх виконати:
Вітаю!
Всі завдання успішно виконано!
Для удосконалення посібника пройдіть опитування:
З відгуками та пропозиціями можна звернутися до автора:
Е-mail: [email protected]
Published: Nov 15, 2018
Latest Revision: Jun 10, 2019
Ourboox Unique Identifier: OB-529875
Copyright © 2018