by Irina
Copyright © 2018
Тема: Географія світового транспорту.
Мета: ознайомити учнів із особливостями транспортної системи світу, її складом, регіональними відмінностями, із значенням транспорту у світовому господарстві, з класифікацією видів транспорту, перевагами і недоліками кожного з них;
– розвивати вміння характеризувати різні види транспорту, визначати його позитивні та негативні сторони, працювати з текстом підручника та картами атласу, аналізувати схеми, працювати в групах, робити висновки;
– виховувати комунікативність, повагу до думки одногрупників.
Тип уроку: комбінований
Завдання уроку:
- 1. Охарактеризувати світову транспортну систему та її типи
- Порівняти основні види транспорту
Хід уроку
- I. Організаційний момент (1 хв)
Привітання
Сьогодні у нас не звичайний урок,
Сьогодні ми зробимо ще один крок,
Тема ця хоч не проста,
Та для вас цікава,
Будуть в ній нові знання,
Буде і забава…
III. Актуалізація опорних знань ( 3 хв)
Отже, тема нашого сьогоднішнього уроку Географія світового транспорту. Тема ця складна і водночас цікава, саме вона пов’язана і тісно переплітається з вашою майбутньою професією.
Після вивчення нового матеріалу ми з вами
Прийом “Проблемне питання”
Чому транспорт називають «кровоносною системою економіки»?
Після вивчення теми уроку – ми відповімо на це питання.
Всі шляхи сполучення, транспортні підприємства і транспортні засоби в сукупності утворюють світову транспортну систему. У світовому транспорті зайнято понад 100 млн людей. Загальна протяжність транспортної мережі світу (без морських та авіатрас) складає 36 млн км. Щорічно всіма видами транспорту перевозиться понад 100 млрд т вантажів і понад 1 трлн пасажирів.
Основними техніко-економічними показниками роботи транспорту є обсяг перевезень, вантажообіг, пасажирообіг, густота транспортної інфраструктури, собівартість перевезень, швидкість, залежність від погодних та сезонних змін, маневреність. Різні види транспорту мають свої переваги та недоліки, тому їх використовують залежно від конкретних умов.
Робота з підручником відкриваємо с.94
Прийом “Словничок”
Транспорт – сукупність засобів, призначених для переміщення людей, вантажів, сигналів та інформації з одного місця в інше.
Вчитель: Транспорт об’єднує територію окремої країни в єдине господарське ціле, а національні господарства – в єдине світове господарство. Без транспорту був би неможливий сам процес сучасного виробництва, для якого необхідні зв’язки щодо постачання сировини і продукції. Не випадково транспорт називають «кровоносною системою економіки», адже він є необхідною умовою її функціонування)
Прийом “Повторимо разом ”
Чому транспорт називають “кровоносною системою” економіки?
Вчитель: Світовий транспорт нині – це понад 42 млн км різних шляхів сполучення (без морських шляхів).
перевезень, вантажообіг, пасажирообіг, густота транспортної інфраструктури, собівартість перевезень, швидкість, залежність від погодних та сезонних змін, маневреність. Різні види транспорту мають свої переваги та недоліки, тому їх використовують залежно від конкретних умов.
Робота з підручником відкриваємо с.94
Прийом “Словничок”
Транспорт – сукупність засобів, призначених для переміщення людей, вантажів, сигналів та інформації з одного місця в інше.
Вчитель: Транспорт об’єднує територію окремої країни в єдине господарське ціле, а національні господарства – в єдине світове господарство. Без транспорту був би неможливий сам процес сучасного виробництва, для якого необхідні зв’язки щодо постачання сировини і продукції. Не випадково транспорт називають «кровоносною системою економіки», адже він є необхідною умовою її функціонування)
Прийом “Повторимо разом ”
Чому транспорт називають “кровоносною системою” економіки?
Вчитель: Світовий транспорт нині – це понад 42 млн км різних шляхів сполучення (без морських шляхів).
Пояснення вчителя
(Складання схеми “Склад транспортної системи”
Світова транспортна система
Всі шляхи сполучення транспортні підприємства транспортні засоби
Вчитель: Транспортні системи не однакові в різних частинах світу. Чому? (Перевага того чи іншого виду транспорту залежить від рівня економічного розвитку регіону та особливостів природних умов)
Розрізняють кілька їх типів.
Аналіз схеми
“Типи регіональних транспортних систем”
Типи регіональних транспортних систем
Європейський Північноамериканський Азіатський
Євроазійський
західна і центральна США усі країни Азії,
Європа, Японія Канада, Австралія крім Японії країни
Вчитель: (показує на карті регіони розвитку транспортної системи) Наприклад, європейський тип – (західна і центральна Європа, Японія) – характеризується найгустішою в світі транспортною мережею (пасажирські перевезення здійснюються переважно залізничним транспортом, вантажні – автомобільним); північноамериканський – (США, Канада, Австралія) – особливостями розвитку є високий рівень розвитку всіх видів транспорту; євроазіатський (країни СНД, Монголія) – відмінними рисами є недостатній розвиток автошляхів та низька їх якість; азіатський (усі країни Азії, крім Японії) – основну роботу виконує залізниця. На Близькому Сході найрозвиненішим є автомобільний транспорт, у приморських районах Південно-Східної Азії – каботажні перевезення.
Прийом “Роблю висновки”
(Учні роблять висновки)
- Транспорт – сукупність засобів, призначених для переміщення людей, вантажів, сигналів та інформації з одного місця в інше.
- Світова транспортна система включає: всі шляхи сполучення, транспортні підприємства, транспортні засоби
- Виділяють чотири типи регіональних транспортних систем: європейський, північноамериканський, азіатський, євроазійський
Вчитель: От ми і подолали першу частину! Назвіть наступну перешкоду, яку нам необхідно подолати.
- Характеристика основних видів транспорту
Бесіда
- Чи всі види транспорту однакові?
- Яка між ними різниця?
Прийом “Пригадай”
З вивченого курсу 9 класу «Соціально-економічна географія України» пригадайте, які виділяють види транспорту?
Доповнити схему (колективне доповнення схеми)
Види транспорту
? ? ? ? ? ?
Робота зі схемою “Класифікація видів транспорту”
Уважно розгляньте схему, і дайте відповідь на питання:
1) Як класифікують види транспорту за видами роботи?
2) Як класифікують види транспорту за видами використання можливостей навколишнього середовища?
3) Як класифікують види транспорту за видами використання засобів пересування?
- Прослухайте повідомлення учнів про розвиток різних видів транспорту, законспектуйте головне у вигляді розгорнутого плану.
Залізничний транспорт
Залізничний транспорт виник у першій половині XIX ст. у зв’язку з розвитком великої промисловості, зокрема кам’я¬новугільної і металургійної.
Довжина сучасних залізниць світу становить приблизно 1,3 млн км. Більше половини експлуатаційної довжини припадає на розви¬нені країни і лише 1/5 — на ті, які розвиваються. Найбільш висока щільність доріг у Німеччині, Бельґії, Швейцарії: 4-18 км/100 км2. У багатьох країнах цей показник не перевищує 0,1-0,5 км/100 км2. Є країни, які не мають залізниць: Кіпр, Лаос, Ніґер, Чад, Бурунді, Ісландія тощо.
Показники рівня технічної оснащеності найвищі у США та За¬хідній Європі: там більша частина доріг укладена рейками важкого типу. На станціях широко застосовуються централізація управлін¬ня та автоблокування, радіотелефони та телебачення. Рухомий склад — з потужних локомотивів та вагонів великої вантажності, пасажирських вагонів високої комфортності. На дорогах США та Західної Європи, Японії діють магістралі зі збільшеною швидкістю руху. У 1964 р. в Японії почали функціонувати швидкісні поїзди («шинксансен» — куля-поїзд), які розвивають швидкість 210 км/год. Згодом швидкісні залізниці були споруджені
у Фран¬ції, а наприкінці XX ст. — у Німеччині. У світі з’явилися комута¬торні поїзди, швидкотранзитні легкорейкові системи, потяги, що приводяться в рух стисненим повітрям тощо.
Нині у більшості європейських країн довжина залізничної ме¬режі скорочується. Це зумовлено конкуренцією автомобільного транспорту, який здатний виконувати перевезення за принципом «від дверей — до дверей». У великих за площею країнах, які осво¬юють свої території, багаті на природні ресурси, довжина залізнич¬ної мережі збільшується, зокрема у Китаї, Росії, Індії, Канаді. Ки¬тай щороку будує 1 тис. км залізниць.
Автомобільний транспорт
У світі налічується понад 600 млн автомобілів і щороку ця циф¬ра збільшується. Близько 80 % їх кількості зосереджено у США, Японії та Західній Європі. 50 % жителів цих країн мають автомобі¬лі. У країнах, що розвиваються, цей показник в середньому стано¬вить 1 %. Навіть у таких відносно розвинених країнах, як Мексика і Бразілія, він не перевищує 6 %.
У розрахунку на 1000 жителів найбільша кількість автомобі¬лів припадає на США, ФРН, Нову Зеландію, Канаду, Австралію, Швейцарію, Швецію, Італію, Францію. Сучасний автомобільний транспорт постійно технічно переоснащується і вдосконалюється, у результаті чого з’являються потужніші, швидкісніші, ком- фортабельніші й ефективніші автомобілі.
Необхідною умовою розвитку автотранспорту є сучасні авто¬шляхи. Нині загальна довжина світових автомобільних доріг з твердим покриттям становить понад 20 млн км, найгустіша їх ме¬режа у Західній Європі. Найрозвиненішу мережу автошляхів ма¬ють ті країни, де розміщена значна частина автопарку світу: США, Західна Європа, Японія, Канада. Там споруджуються автобани — багатосмужні магістралі з високою пропускною здатністю.
Трубопровідний транспорт
Трубопровідний транспорт, як і залізничний, з’явився у XIX ст., його появі сприяв розвиток нафтової промисловості. Призначений здебільшого для транспортування газу (газопровід магістральний), нафти (нафтопровід), твердих матеріалів (гідравлічний і пневма¬тичний). Зараз у світі нараховується більше 13 млн км трубопрово¬дів, і щороку ця цифра зростає.
Найбільш потужний розвиток трубопровідний транспорт одер¬жав у нафто- й газодобувних країнах і країнах-споживачах нафти, нафтопродуктів та газу — США, Росії, Канаді, Китаї, ФРН, Фран¬ції, Італії, Саудівській Аравії, Мексиці.
У Західній Європі напрямок нафтопроводів — від портів до ве¬ликих промислових центрів, наприклад: Гавр — Париж, Кадіс — Сараґоса, Марсель — Кельн та ін. У країнах Близького Сходу та
Північної Африки напрямок нафтопроводів — від родовищ до пор¬тових міст.
Газопроводи експлуатуються переважно в країнах Європи та Північної Америки. Більше половини газопроводів світу зосере¬джено у США. Магістральні газопроводи є підземні, надземні, під¬водні. Тиск транспортного газу — до 75 атмосфер — підтримується газокомпресорними станціями, діаметр труб досягає 1420 мм.
Водний транспорт
Морський транспорт здійснює перевезення вантажів і пасажи¬рів океанами, морями і морськими каналами.
Людство з давніх-давен використовувало вітрильники. Нині на кораблях використовують дизельні, ядерні, теплові двигуни. Най- інтенсивніші вантажопотоки йдуть через Атлантичний океан, на другому місці — Тихий, на третьому — Індійський океан. Велике значення для розвитку морського транспорту мають Суецький і Па¬намський канали.
Морський транспорт служить переважно для зовнішньоеконо¬мічних зв’язків. Лише у деяких країнах, таких як Росія, США, Ки¬тай, Канада, Туреччина, Франція, він здійснює міжрайонні вну¬трішні перевезення. Цей транспорт перевозить понад 70 % зовніш¬ньоторговельних вантажів, завдяки своїй дешевизні.
Морський флот зосереджений у десятьох найбільших суднов¬ласницьких країнах світу: США, Великобританії, Японії, Німеч¬чині, Франції, Італії, Ліберії, Панамі, Греції, Норвеґії. На їхню частку припадає 70 % тоннажу світового флоту. До числа великих власників флоту належать також Швеція, Іспанія, Кіпр, Сінґапур, Індія, Данія, Нідерланди, Росія, Китай, Польща, Естонія, Болга¬рія, В’єтнам тощо.
Судноплавні компанії багатьох країн реєструють свої судна під «зручним», або «підставним», прапором. Тому до великих суднов¬ласницьких країн належать Панама, Греція, Ліберія, Сінґапур, Кіпр. У цих країнах податки на прибуток у кілька разів нижчі, ніж у США, Німеччині, Японії, заробітна платня моряків значно мен¬ша, їхні права погано захищені, технічному стану суден
Повітряний транспорт
Основне призначення повітряного транспорту — швидкісне пе¬ревезення пасажирів, пошти, вантажів і багажу.
Активний розвиток авіатранспорту спостерігається в економіч¬но розвинених країнах. Найбільші міжнародні авіакомпанії сполу¬чають Північну та Південну Америку з Європою, західноєвропей¬ські країни — з Азією та Африкою, Південну та Південно-Східну Азію — з Австралією.
На відміну від залізничного транспорту, де власником у більшості країн виступає держава, в авіатранспорті значна частка отводиться приватним компаніям. У США майже весь авіатранспорт перебуває в руках приватних компаній, а у Великобританії, Франції, Нідерлан¬дах, ПА, Австралії, Канаді він цілком або частково одержавлений.
Протяжність повітряних шляхів світу становить близько 8 млн км. Нині у країнах світу функціонує близько 600 міжнародних ае¬ропортів. Окремі аеропорти справді велетенські (щодня обслугову¬ють понад 1000 літаків). Аеропорти є великими підприємствами, на яких працюють тисячі людей.
Зі 100 найбільших аеропортів світу (пасажирообіг понад 1 млн чол.) половина знаходиться у США: Чікаґо, Нью-Йорк, Вашинґтон, Лос-Анджелес, Сан-Франціско, Майамі, Гонолулу тощо. У країнах Західної Європи найбільшими аеропортами є: Париж, Лондон, Франкфурт-на-Майні, Рим, у Японії — Токіо.
Подальший розвиток повітряного транспорту пов’язаний перш за все з технічним удосконаленням літаків та навігаційного облад¬нання.
«дослідження» (Прийом “Творча лабораторія”)
Робота в групах
(Складання таблиці “Переваги і недоліки різних видів транспорту”)
Вчитель: Кожен вид транспорту має свої переваги і недоліки серед інших. Ваше завдання з’ясувати ці особливості.
1 група – залізничний транспорт, автомобільний транспорт;
2 група – морський, внутрішній водний ( річковий);
3 група – повітряний, трубопровідний.
Час на виконання завдання 2 хвилини
Результати занести до заготовленої таблиці
Після виконання завдання, групи міняються членами групи (по одному), який в свою чергу повинен донести новій групі відомість про переваги і недоліки виду транспорту, над яким працювала його група (1 хв).
Таблиця «Переваги та недоліки різних видів транспорту»
Вид
транспорту |
Переваги | Недоліки |
Залізничний | Мала залежність від природних умов, надійність і регулярність перевезень, відносно невисока собівартість перевезень, висока вантажопідйомність | Обмежена маневреність, відносно невисока швидкість перевезень |
Автомобільний | Висока маневреність, досить висока швидкість перевезень | Досить дорогий, сильно забруднює довкілля, значна залежність від погодних умов, відносно невелика вантажопідйомність |
Морський | Дуже велика пропускна здатність, низька вартість перевезень | Відносно невелика швидкість перевезень, у ряді випадків — сезонність, досить значна залежність від погодних умов |
Внутрішній
водний (річковий) |
Велика вантажопідйомність, низька вартість перевезень | Часто має сезонний характер, не скрізь є умови для його розвитку, мала швидкість перевезень |
Повітряний | Дуже велика швидкість перевезень | Висока собівартість перевезень, дуже значна залежність від погодних умов |
Трубопровід-ний | Дешевизна перевезень, надійність, велика пропускна здатність | Дуже вузька спеціалізація |
Обговорення в режимі он-лайн
Прийом «Пригадай»
- Який вид транспорту займає перше місце за перевезенням пасажирів в Україні?
- Який вид транспорту займає перше місце за перевезенням товарів в Україні?
Але не все так добре. Як ви гадаєте, чи є якісь проблемиу транспортній системі світу?
Головними проблемами світової транспортної системи є:
- нерівномірність розвитку транспортних систем окремих країн та регіонів, що знижує ефективність використання природних, матеріальних та людських ресурсів;
- залежність видів транспорту від природних умов. Однак в епоху НТР актуальність цієї проблеми поступово знижується;
- негативний вплив транспорту на навколишнє середовище.
VII. Узагальнення і систематизація знань, умінь і навичок учнів (3 хв)
Прийом “Цікавий факт” (Повідомлення учнів)
- ) Найдовшою залізницею в світі є Транссибі́рська залізнична магістраль (Трансси́б), Великий Сибірський Шлях (історична назва) — її довжина 9288,2км. Вона проходить через Євразійський континент, що сполучає Європейську частину Росії, її найбільші промислові райони і Москву з її серединними (Сибір) і східними (Далекий Схід) районами.
- Найстрімкіша залізниця – Switzerland Pilatus Railway. Вона піднімається на висоту 2133 метри до вершини гори Pilatus, при цьому кут нахилу шляхів становить 48 градусів.
- Китайський поїзд Maglev (Magnetic Levitation) – найшвидший пасажирський потяг у світі, в дорозі він досягає швидкості понад 400 км / ч.
- Кожен пасажирський авіалайнер у США щорічно отримує як мінімум один удар блискавкою.
- У світі 600 000 000 пасажирських автомобілів – по одному на 11 жителів Землі.
- Перший літальний апарат був створений грецьким філософом, математиком і астрономом Архітом Таренскім в 4 столітті до нашої ери. Він мав форму птахи і міг перелітати на відстань до 200 метрів за допомогою струменя пари
Підведення підсумків уроку (1 хв).
Вчитель: От і пройшли ми з вами не легкий шлях трейсера.
Прийом «Світлофор»”
Прийом «Мікрофон»
- Що я дізнався нового.
- Я думав інакше.
- Що я хотів би дізнатися, розглянути детальніше.
Вчитель
- IX. Інструктаж домашнього завдання ( 1 хв)
Published: Oct 24, 2018
Latest Revision: Oct 24, 2018
Ourboox Unique Identifier: OB-524805
Copyright © 2018