Стежинкою емоцій by Ira Oleksiienko - Illustrated by Олексієнко Ірина Анатоліївна  - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Стежинкою емоцій

by

Artwork: Олексієнко Ірина Анатоліївна

Запропонований елекронний посібник містить інтерактивні вправи для використання у корекційно-розвивальній роботі із дітьми старшого дошкільного віку. Головною метою цього посібника Read More
  • Joined Jun 2018
  • Published Books 1
Стежинкою емоцій by Ira Oleksiienko - Illustrated by Олексієнко Ірина Анатоліївна  - Ourboox.com

Запропонований елекронний посібник містить інтерактивні вправи для використання у корекційно-розвивальній роботі із дітьми старшого дошкільного віку.

 

Головною метою цього посібника є допомога для вихователів та батьків не тільки розвивати  дітей, а й цікаво з ними провести час.

Обрані методики та вправи призначені для емоційно-почуттєвого розвитку у дітей старшого дошкільного віку. 

 

3
Зміст
Передмова…………………………………………………………….4
У світі емоцій (перегляд мультфільмів)…………………………5
Діагностика емоційного стану дошкільників………………….13
Тест – опитувальнику дитячо-батьківських стосунків 
(за  А. Варга і В. Століна)…………………………………………13
Тест «Маски» (за Т. Марцинковською)…………………………14
Тест “Тривожність”  (за Р.Темл, М.Доркі, В.Амен)……………15
Колірний тест емоційних станів (М.Люшера)………………….16
Проективна методика “Малюнок сім’ї”…………………………..17
Поради для батьків………………………………………………….19
Ігри, Вправи,завдання………………………………………………27
Література……………………………………………………………..38

 

4

Передмова

На сьогодні актуальним у освітньому просторі є вивчення емоційно – почуттєвого розвитку дітей дошкільного віку. Адже розвиток і виховання підростаючого покоління відіграє важливу роль у нашому житті. Саме тому особлива увага приділяється емоційній сфері дітей дошкільного віку, так як емоції є формою відображення дійсності, своєрідність якого полягає у тому, що вони відображають значення об’єктів для життя людини у формі переживання (приємне – неприємне, задоволення – незадоволення).
Сутністю емоційно-почуттєвого розвитку дітей старшого дошкільного віку є: вираження емоційних форм у соціальній сфері та почуття обов’язку, яке виражається в естетичних, інтелектуальних і моральних почуттях на психологічному і фізичному стані дитини. Діти шостого року життя завзяті у полоні світу емоцій. У цьому віці вони починають засвоювати норми і правила поведінки, встановлюють стосунки з дорослими й однолітками.
Процес розвитку емоцій та почуттів лежить в основі ранньої адаптації, це те, як діти передають свої почуття оточуючим. Щоб маленькі діти могли успішно займатися міжособистісними обмінами та формуванням відносин, які  необхідні для позитивного досвіду, вони повинні навчитися отримувати та передавати  емоційні повідомлення таким чином, щоб вони були вигідні як для себе, так і для інших.
Більшість спеціалістів, які вивчають проблему навчання і виховання дошкільників, наголошують що емоційна сфера сучасних малюків розвинута недостатньо. Батькам важко знайти спільну мову із своїм чадом через те, що емоційний стан дітей нестабільний, і багато залежить від взаємин із близькими та однолітками.
Саме наш посібник допоможе дізнатися емоційний стан вашої дитини, а  токож налагодити його благополуччя. Комплекс ігор, вправ та завдань спрямовані на:
– розширення уявлень дітей про такі емоції як:радість, сум, здивування,страх,образа,заздрість,провинна;
– розвиток уваги до самого себе, своїх емоцій і переживань;
– розвиток уміння адекватно виявити свої почуття розроблено з тією метою, щоб стимулювати дітей до володіння своїми емоціями і почуттями.
5

 У світі емоцій

Перегляньте разом із дитиною мультик про емоції, а також відобразіть їх у формі гри, на своїх обличчях.

https://www.youtube.com/watch?v=zrnVBOtLzxw

6

У світі емоцій

Перегляньте разом із дитиною мультик про емоції, а також відобразіть їх у формі гри, на своїх обличчях.

 

https://www.youtube.com/watch?v=AxZgG1h8g_4

8
Стежинкою емоцій by Ira Oleksiienko - Illustrated by Олексієнко Ірина Анатоліївна  - Ourboox.com

 

У світі емоцій

Перегляньте разом із дитиною мультик про емоції, а також відобразіть їх у формі гри, на своїх обличчях

https://www.youtube.com/watch?v=FMLjEK5ID38

10
Стежинкою емоцій by Ira Oleksiienko - Illustrated by Олексієнко Ірина Анатоліївна  - Ourboox.com

Подивіться на обличчя  і визначте, яка це емоція? Натисніть на колобка, який має таку саму емоцію. 

 

https://learningapps.org/2022949 

12
Стежинкою емоцій by Ira Oleksiienko - Illustrated by Олексієнко Ірина Анатоліївна  - Ourboox.com

Діагностика емоційного стану дошкільників

Тест – опитувальнику дитячо-батьківських стосунків за  А. Варга і В. Століна

 

   Цей тест складається із 5 шкал:”Прийняття – відкидання”,”Кооперація”,”Симбіоз”, “Авторитарна гіперсоціалізація”, “Маленький невдаха”. Далі йде ряд запитань для батьків, вони повинні відповісти вірно відповіддю “так” чи “ні”. Вкінці тесну йде інтерпритація результатів.

 

http://stud.com.ua/17606/psihologiya/test_opituvalnik_batkivskogo_stavlennya

 

14

Тест «Маски» (за Т. Марцинковською)

 

    Дітям пропонується подивись на ці обличчя. Задаються заапитання:”Як ти вважаєш, яке обличчя у тебе буває найчастіше, коли ти бачиш дітей своєї групи?” (Перед дитиною викладають чотири маски, після чого вона обирає одну з них.) “На кого з дітей ти зазвичай дивишся ось так?” (Це запитання ставиться дитині щоразу, коли по черзі показуються їй кожна із масок.). Є обличч як для хлопчикі, так і для дівчаток, після отриманих відповдей, йде інтерпритація.

http://pilipenkoalinaemotion.blogspot.com/2016/12/blog-post_51.html

15

 

Тест “Тривожність”  (за Р.Темл, М.Доркі, В.Амен)

 

   Методика виявляє рівень тривожності дитини. Тест складається з 14 малюнків, кожний з яких відображає певну типову ситуацію для життя дошкільника. Кожен з описаних малюнків виконаний у двох варіантах: для хлопчиків (на малюнку зображений хлопчик) і для дівчаток (на малюнку представлена дівчинка). У процесі тестування досліджувані ідентифікували себе з дитиною тієї ж статі, що і вони. Особа цієї дитини не промальовано повністю, даний лише загальний контур його голови. Пропоновані малюнки зображують типові життєві ситуації, з якими стикаються діти – дошкільники і які можуть викликати у них підвищену тривожність.

 

http://psychic.at.ua/publ/psikhodiagnostyka/diagnostika_temparamentu_i_kharakteru/metodika_viberi_potribne_oblichchja/13-1-0-65

16

 

 Колірний тест емоційних станів (М.Люшера)

   Методика складається із 8 різних кольорів (синій, жовтий, зелений, червоний, фіолетовий, коричневий, сірий, чорний). Дітям ставляться запитання наприклад “Який в тебе настрій під час заняття?” і дитина повинна обрати картку за тим кольором,зяким в неї йде асоціація. Таким чином, йде збір відповідей, а потім інтерпритація.

 

https://dytpsyholog.com/2015/04/04/%D1%96%D0%BD%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BF%D1%80%D0%B5%D1%82%D0%B0%D1%86%D1%96%D1%8F-%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%BA%D0%B8-%D1%82%D0%B5%D1%81%D1%82-%D0%BB%D1%8E%D1%88%D0%B5%D1%80%D0%B0/

17

 Проективна методика “Малюнок сім’ї”

 

   Тест призначений для виявлення особливостей внутрішньо-сімейних відносин. Дітям пропонується намалювати свою сім’ю. Не слід давати які-небудь вказівки чи уточнення. На запитання, які може поставити дитина, типу “Кого треба малювати, а кого не треба?”, “Треба намалювати всіх?”, “А дідуся малювати треба?” і т.д., відповідати слід ухильно, наприклад: “Малюй так, як тобі хочеться”. Дитині дають, набір кольорових олівців, гумку і стандартний чистий аркуш паперу формату А4. Використання будь-яких додаткових інструментів виключається. При опитуванні було з’ясувано сенс намальованого дитиною почуття – почуття до окремих членів родини. далі йде інтерпритація.

https://dytpsyholog.com/2015/02/05/%D1%96%D0%BD%D1%2%D0%B5%D1%80%D0%BF%D1%80%D0%B5%D1%82%D0%B0%D1%86%D1%96%D1%8F-%D0%B4%D0%BE-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D0%BE%D1%97-%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%BE%D0%B4%D0%B8/

18
Стежинкою емоцій by Ira Oleksiienko - Illustrated by Олексієнко Ірина Анатоліївна  - Ourboox.com

 Поради для батьків

   Дошкільне дитинство – особливий період в розвитку дитини, коли розвиваються загальні здібності, необхідні кожній людині в будь-якому виді діяльності.

   Зараз діти стали менш чутливими до почуттів інших, вони не завжди можуть зрозуміти їх, не можуть висловити й усвідомити свій внутрішній стан і свій настрій, і часто виявляють його в різкій формі. Звідси і виникають труднощі в стосунках з однолітками та дорослими. Також збідніла емоційна сфера є причиною затримки розвитку інтелектуальної сфери. Діти менше цікавляться чимось новим, в їхніх іграх відсутня творчість, а деякі зовсім не вміють гратись.

    Емоції відіграють важливу роль в житті дитини. Виявляючись у поведінці, вони інформують дорослого про те, що дитині подобається, що дратує. По мірі того, як дитина росте, її емоційний світ стає різноманітнішим і багатшим.  В дітей старшого дошкільного віку почуття панують над всіма їх сторонами життя. Дитина 6 років може бути стриманою і приховати страх, агресію, сльози. Але лише тоді, коли це дуже потрібно.

   Процес розпізнавання і передачі емоцій є складним і потребує від дитини певних знань, певного рівня розвитку. Діти звертають увагу головним чином на вираз обличчя, не помічаючи пантоміміку (жести, постава). Старші дошкільники мають ще недостатні уявлення про емоційні стани людини і їх прояви.

20

Поради для батьків

Приймайте негативні емоції своєї дитини, не намагаючись їх виправити

 

   Коли у вас невдалий день і ви скаржитеся про це своєму партнеру, ви ж не хочете почути у відповідь якісь настанови? Ви просто виражаєте свої почуття і хочете бути почутими. З дітьми все точно так само. Якщо ваша дитина ридає через низьку оцінку, не кажіть: «Терпіти не можу цього вчителя, піду поговорю з ним». Скажіть краще: «Не можу бачити тебе таким засмученими. Що збираєшся робити? Що б ти зробив по-іншому наступного разу?» Ми не повинні привчати дітей до думки, що батьки вирішать всі їх проблеми. Включаючи режим гіперопіки, ми тим самим робимо ведмежу послугу нашим дітям, перетворюючи їх у безпорадних і несамостійних людей. Ви повинні звикнути з думкою, що вам доведеться спостерігати за тим, як ваша дитина бореться з труднощами. Якщо ви втрутилися, то тим самим покажете дитині, що вона не в змозі впоратися з проблемою і своїми емоціями. Так, бачити своїх дітей засмученими нелегко, але вміння справлятися з негативом — дуже цінний навик, який виробляється на практиці. Так що ось вам моя порада, батьки: залишіться в стороні і дозвольте дитині самій впоратися зі своїми почуттями.

21

Поради для батьків

Не ставитеся до своїх дітей як до «кришталевих», бо вони такими і виростуть

 

   Говоріть зі своїми дітьми про їхні сильні сторони, а не слабкості: «Я знаю, це важко зізнатися твоєму другові в тому, що ти засмучений через те, що сталося, але я впевнена, що ти зможеш зробити це». Дозволяйте своїм дітям робити ці невеликі кроки в управлінні своїми емоціями, щоб, коли вони подорослішають, вони змогли впоратися з будь-якими переживаннями. Ви знаєте, що якщо курка розіб’є яєчну шкаралупу, намагаючись допомогти курчаті вилізти назовні з яйця, воно загине? Те ж саме відбувається, якщо ми будемо ростити наших дітей в тепличних умовах.

   

22

Поради для батьків

Ви повинні стати прикладом, перш ніж дати урок

 

   Так, це найскладніше. Ви повинні бути для дитини зразком. Щоб навчити дитину дисципліни, ви самі повинні стати дисциплінованими. Батьки часто запитують мене, чи вірю я в тайм-аути? Так, вірю. Але не по відношенню до дітей, а по відношенню до батьків. Прогуляйтеся, перш ніж сказати щось в серцях, а потім пошкодувати про це. Одна моя пацієнтка, дізнавшись, що її син бреше, накричала на нього: «І це після всього, що я для тебе зробила? Та як ти міг! Негідник!» Якби вона взяла невелику паузу на годину або день, вона б змогла донести свою позицію в більш спокійному тоні, без образ. Так що, навчаючи дітей справлятися з почуттями, в першу чергу батькам варто навчитися цьому самим. Та й взагалі, батьківство — це прекрасна можливість стати кращим.

23

Поради для батьків

Розділяйте почуття вашої дитини, а не заперечуйте їх

 

   Фрази типу: «Припини ридати, нічого ж не болить» або «Не бійся, це не такий вже і страшний фільм» не допоможуть дитині позбутися негативних почуттів, зате навчать їх приховувати свої щирі емоції. Ви повинні навчитися розуміти, чути і приймати свою дитину, і говорити їй про це: «Я тебе розумію. Я бачу по твоєму обличчю, що фільм тебе налякав. Я чую тебе».

24

Поради для батьків

Запитуйте себе, що це означає для вас? Не заміщайте  свої потреби потребами дитини

   Часто нездатність допомогти дитині впоратися з почуттям смутку пов’язана з нашим власним дитинством. Коли ви бачите, що ваша дитина роздратована або сумує, запитайте себе: «А що це означає для мене?» Про що вам нагадують сльози вашої дитини? Якщо ви плачете через  те, що вашу дитину виключили зі спортивної команди, можливо, це тому що колись так виключили вас? Використовуйте ці почуття як можливість стати сильніше. Якщо ви зрозумієте, у чому все-таки справа, і ви, і ваша дитина звільнитеся від цього вантажу емоцій.

25

Поради для батьків

Не замінюйте почуття солодощами, подарунками або гаджетами

   Не дозволяйте дітям заміщати і ховати свої почуття, а це саме те, що ви робите, якщо говорите: «Я дам тобі печиво, якщо перестанеш плакати» чи «Можеш пограти на смартфоні, тільки не сумуй». Так, звичайно, на якусь мить це їх заспокоїть, але в довгостроковій перспективі такий підхід має зворотний ефект — ваші діти так і не навчаться справлятися зі своїми почуттями. І тільки уявіть, якщо кожен з нас навчиться керувати своїми емоціями, якщо кожна дитина навчиться регулювати свій емоційний термостат», — у такому суспільстві всі проблеми будуть вирішуватися набагато простіше і м’якше.

   Так що наступного разу, коли я поставлю батькам питання про те, чого вони бажають своїм дітям, я б дуже хотіла, щоб хтось сказав: «Я хочу, щоб моя дитина навчився керувати своїми почуттями». І це, я вам скажу, перший і головний крок до того, щоб виховати щасливих дітей.

26
Стежинкою емоцій by Ira Oleksiienko - Illustrated by Олексієнко Ірина Анатоліївна  - Ourboox.com
Стежинкою емоцій by Ira Oleksiienko - Illustrated by Олексієнко Ірина Анатоліївна  - Ourboox.com

Вправа «Позитивні та негативні почуття»

 

   Завдання: Розкласти смайлики на 2 стопки: з позитивним настроєм – на «плюс», а з негативним – на «мінус». Смайлики треба переміщувати за допомогою комп’ютерної миші. В кінці, аби перевірити правильність виконаного завдання, потрібно натиснути на «галочку», розташовану у правому нижньому куті ігрового поля.

https://learningapps.org/2032862

30

Вправа “Про хлопчика Василька”

 

   Завдання: Розмісти картинки відповіддно до тексту. Дитині пропонується уважно прослухати розповідь про хлопчика Василька, який вперше потрапив до дитячого садочка і обрати картинку, яка ілюструє відповідний настрій хлопця. Спочатку варто переглянути всі картинки у збільшеному вигляді. Кожна картинка збільшується наведенням на неї курсора і натисканням лівої клавіши «мишки»

 

https://learningapps.org/2038169

31

Вправа «Наведи лад»

   Завдання: Знайди для картинки сім’ю. Розклади картинки по відповідним стовпчикам, перетягуючи їх за допомогою комп’ютерної «мишки».

https://learningapps.org/2022888

32
Стежинкою емоцій by Ira Oleksiienko - Illustrated by Олексієнко Ірина Анатоліївна  - Ourboox.com

Гра “Домалюй портрет”

 

   Дана гра прекрасно розвиває уяву. За допомогою неї можна вивчати емоції та почуття, моделюючи різні їх прояви на кожному обличчі. Завдання полягає в тому, щоб намалювати портрет на задану тематику або на вільну тему.

https://dytpsyholog.com/2015/05/27/%D0%B4%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D0%BB%D1%8E%D0%B9-%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%82%D1%80%D0%B5%D1%82/

34

Гра “Каструлька злості”

Разом із дитиною перегляньте гру, поясніть про емоцію злості,та як її позбутися, для прикладу можна взяти каструлю  ніби вона наповнена злостю і її потрібно очистити.

 https://dytpsyholog.com/2015/04/09/%D0%BA%D0%B0%D1%81%D1%82%D1%80%D1%83%D0%BB%D1%8C%D0%BA%D0%B0-%D0%B7%D0%BB%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%96/

35

ГРА «ІНТЕРВ’Ю»

    Ціль: розширити коло зрозумілих для дитини емоцій; розвивати здатність визначати емоції за графічними зображеннями; вчити передавати заданий емоційний стан за допомогою виразних рухів (міміки і пантоміміки).

https://dytpsyholog.com/2015/10/08/%D0%B3%D1%80%D0%B0-%D1%96%D0%BD%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B2%D1%8E-%D0%BD%D0%B0-%D1%80%D0%BE%D0%B7%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%BE%D0%BA-%D0%B7%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%96-%D0%B2/

36

ГРА “ДВА ЧАРІВНИКА”

 

    Спочатку дитині пропонується стати «добрим чарівником», а потім «злим». Спочатку пропонується зобразити міміку доброго і злого чарівників. Потім перерахувати, які добрі і злі чарівництва робить той і інший. Потім придумати, яким чином добрий чарівник знімає чари і «виправляє» погані справи злого.

 

https://dytpsyholog.com/2015/10/20/%D0%B3%D1%80%D0%B0-%D0%B4%D0%B2%D0%B0-%D1%87%D0%B0%D1%80%D1%96%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B0/

37
Стежинкою емоцій by Ira Oleksiienko - Illustrated by Олексієнко Ірина Анатоліївна  - Ourboox.com

 Література

  1. Галинська Н.П. Емоційні прояви дітей старшого дошкільного віку / Н.П. Галинська // Психолог. – 2009. – № 34
  2. Гаркавенко Л. Розмаїтний світ емоцій // Дошкільне виховання. – 2008.-№12.-С.28-29
  3. Даніліна Т.А. У світі дитячих емоцій. – М.: Айрис-пресс, 2007 .- 160 с.
  4. Краснощекова Н. В. Диагностика и развитие личностной сферы детей старшого дошкольного возраста. Тесты. Игры. Упражнения. — Ростов н/Д.: Феникс, 2006.
  5. Монакова Н. И. «Путешествие с Гномом». Развитие эмоциональной сферы дошкольников. — СПб.: Речь, 2008.
  6. Поніманська Т. Дитина в соціумі: робота за освітньою лінією / Т. Поніманська // Дошкільне виховання, 2012. – № 9. – С. 8–11.
  7. Практика сказкотерапии / Под ред. Н. А. Сакович. — СПб.: Речь, 2007.
  8. Славіна Н.С. Вплив особливостей сімейних відносин на емоційну сферу дитини // Наукові записки Інституту психології ім. Г.С. Костюка. АПН України / [за ред. акад. С. Д. Максименка]. – Вип. 27. – К.: Міленіум, 2006.
  9. Теплюк А. А. Особливості емоційного розвитку дітей дошкільного віку //Дошкільне виховання, 2013. – С.180-184.
  10. Терлецька Л. Психологія розвитку духовності засобами психокорекції малюнком. – К.: Главник, 2008 – 144 C., 2 примiрники.
  11. Хухлаева О. В., Хухлаев О. Е., Первушина И. М. Тропинка к своему Я: как сохранить психологическое здорове дошкольников. — М.: Генезис, 2009.
  12. Шингаров Г.Х. Эмоции и чувства как формы отражения действите – льности / Г.Х . Шингаров . – М .: Наука , 1971. – 222 с .
39
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content