Зміст
-
Вступ
-
Тлумачний словник понять
-
Особливості розвитку творчих здібностей першокласників
-
Важливо знати! Педагогу на допомогу!
-
Поради батькам, учителям, вихователям ГПД та шкільним психологам щодо використання посібника.
-
Вправи на розвиток творчих здібностей першокласників:
Вправи на розвиток уяви;
Вправи на розвиток фантазії;
Вправи на розвиток образотворчих вмінь та навичок;
Вправи на творче мислення.
-
Фантазуйте та творіть : корисні посилання
ВСТУП
У наш час батьки все більше уваги приділять інтелектуальному розвитку дитини, забуваючи про розвиток творчих здібностей, креативність. Ми живемо в епоху стрімкого розвитку технологій, які вимагають від кожного з нас особливої концентрації уваги, гнучкості мислення і швидкої адаптації до умов мінливого соціуму. Сучасне суспільство потребує таких громадян, які здатні приймати нестандартні рішення й креативно підходити до розв’язання різних проблем. Тому розвиток творчих здібностей є одним з найважливіших завдань сучасної школи.
Тлумачний словник понять
- Творчість – це розумова й практична діяльність, результатом якої є створення оригінальних, неповторних цінностей, виявлення нових фактів, властивостей, закономірностей, а також методів дослідження і перетворення матеріального світу або духовної культури; якщо ж цінності, факти, закономірності нові лише для його автора, то новизна суб’єктивна і не має суспільного значення (за А.Н. Лук).
- Творчі здібності —певні індивідуально-психологічні особливості, що відрізняють одну людину від іншої, які не зводяться до наявного вже у людини запасу навичок і знань, але й обумовлюють легкість і швидкість їх набуття (за Б.М. Теплов ).
- Креативність – це творчі здібності людини, що відрізняються можливістю бачити, визначати та вирішувати проблеми, приймати і створювати нові ідеї, відмінні від звичних більшості. Креативність розвиває гнучкість розуму і сприяє ефективному поведінці буквально у всіх сферах життя.
- Творче або креативне мислення — це нестандартний, оригінальний тип мислення, здатний привести до несподіваних рішень чи нових відкриттів.
- Фантазія – повністю вигадана, представлена ситуація, яка не має з реальністю нічого спільного. Яскравий приклад фантазій – феї, гноми, єдинороги.
- Уява – додаток реального сценарію, його розвиток і логічне завершення. Це дійсні образи, якими дитина управляє. Малюк може уявити, як блискуче він виступить на змаганнях або відповість на уроці, як це порадує батьків та як в майбутньому він стане знаменитим спортсменом або вченим.
Особливості розвитку творчих здібностей першокласників
Протягом молодшого шкільного віку йде розвиток творчої уяви, цьому сприяють різні ігри, несподівані асоціації, яскравість і конкретність образів і вражень.
Розвиток уяви дітей 6-7 років значно перевершує їх інтелектуальний розвиток, оскільки вона починає формуватися набагато раніше, ніж мислення. Уява дитини наповнена безліччю образів, нові образи виникають досить легко, навіть при мінімальному зовнішньому стимулюванні.
6-7 років – розвиток творчого ставлення до світу як потреби в його перетворенні, умінь створювати і вирішувати творчі завдання, синтезуючи з цією метою різноманітні засоби; розвиток здатності творчо перетворювати середовище; збагачення естетичних уявлень.
7-8 років: молодший шкільний вік характеризується тим, що в цей час починається серйозна творча діяльність – образотворча, музична, театральна, і в кожній області дитина повинна вміти себе проявляти, хоча домінувати буде якась одна діяльність, до якої у дитини є природні задатки.
Якщо дитина починає фантазувати, жити у власному вигаданому світі, може інколи брехати, то батьки мають не лаяти і карати, а спрямувати творчі здібності дитини у потрібне русло.
Важливо знати!
Педагогу на допомогу:
- О.Л.Музика “Ціннісна свідомість і розвиток обдарованості”; “Розвиток здібностей та обдарованості в процесі вікового розвитку особистості.”
- В.О. Моляко, О.Л. Музика. “Здібності, творчість, обдарованість: теорія, методика, результати досліджень.”
- Едвард де Боно “Шість капелюхів мислення”
- Наталі Ратковські “Професія – ілюстратор. Вчимося мислити творчо.”
- Джанні Родарі “Граматика фантазії”
- Джулія Кемерон, Емма Лайвлі “Художник є в кожному. Як виховати творчість в дітях.”
- Майкл Мікалко “Злом креативу. Як побачити те, що не бачать інші.”; “Ігри для розуму. Тренінг креативного мислення.”
Поради батькам, учителям, вихователям ГПД та шкільним психологам щодо використання посібника
Даний посібник розрахований на учнів 1-го класу, а також для їх батьків, учителів та вихователів ГПД, шкільних психологів. Він допоможе розвинути творчі здібності дитини, її уяву, фантазію, творче мислення, розкриє творчий потенціал дитини. Посібник можна використовувати як під час уроків, позаурочної діяльності, так і вдома. Рушаймо! Вперед!
Як користуватися посібником?
1.Перегортайте сторінки за допомогою кнопок керування, які розташовані вгорі.
2.Відкривайте завдання, натискаючи на посилання.
3.Перед виконанням завдань уважно прочитайте інструкцію до них.
Вправи на розвиток уяви
-
Гра «У зачарованому замку»
-
Вправа «Театр»
-
Вправа «Складання зображень об’єктів»
-
“Вгадай, на що схожа хмаринка”
-
“Погляд у майбутнє”
Гра «У зачарованому замку»
(автор Наталі Ратковські)
Ця гра спрямована на розвиток уяви, вміння бачити світ у живих образах. За допомогою цієї гри дитина навчиться передавати особливості “характеру” предметів, які могли б бути.
Можна нагадати дітям казку про Красуню і Чудовисько. Зауважте, що в замку Чудовиська всі предмети були “живими”: вміли розмовляти, ходити, співати. Ви можете нагадати дітям, що ці предмети були реальними людьми, яких зачарували, а потім поставити питання учням: чи можуть розмовляти звичайні речі насправді. Запропонуйте учням: «Давайте станемо добрими чарівниками та спробуємо оживити предмети».
На наступній сторінці представлені зображення предметів
(завантажити їх можна за посиланням:
https://drive.google.com/file/d/12R7El2vSv4dfMLo7UvwOv23VX7MZ92iX/view?usp=sharing). Роздрукуйте зображення предметів та запропонуйте дітям домалювати до них очі, руки, ноги, обличчя, тобто оживити їх.
Потім порадьте дітям створити колаж, в яких ці речі будуть взаємодіяти один з одним.
Вправа «Театр»
Запропонуйте дитині уявити, що вона перетворилася в:
-
тигра, який пробирається джунглями
-
робота
-
орла, що літає в небі над скелями
-
принцесу
-
інопланетянина
-
киплячу каструлю
-
авторучку, в якій закінчилися чорнила
Потім запропонуйте дітям втілити персонаж за допомогою пантоміми.
Вправа «Складання зображень об’єктів»
Запропонуйте дитині, використовуючи геометричні фігури, викласти обличчя людини; фігурки хлопчика і дівчинки; казкового будиночка; різних тварин; дерев тощо. А потім допоможіть їй створити за допомогою геометричних фігур певний сюжет.
Завантажити зображення на наступній сторінці можна за посиланням:
https://drive.google.com/file/d/1jV_bkIadcIVsOALcWhcVJb4NmOfGCRj0/view?usp=sharing
“Вгадай, на що схожа хмаринка”
(автор Едвард де Боно)
Запропонуйте дитині подивитися на хмаринки і подумати, на що вони схожі. Можливо, це буде собачка або кішечка, а може, жираф з довгою шиєю. Тільки важливо пам’ятати, що і ви повинні брати активну участь у цій грі. Фантазуйте разом з малюком. А потім можна зробити і власну колекцію “живих” хмаринок, фотографуючи їх разом з дитиною.
Завантажити зображення на наступних сторінках можна за посиланням:
https://drive.google.com/file/d/1i2RUNS1encVEBDRGW0cZfVCGWaSpVqea/view?usp=sharing
“Погляд у майбутнє”
Запропонуйте дитині уявити місто майбутнього: як буде виглядати транспорт, житлові будинки та інші споруди, вбрання і зовнішній вигляд людей, іграшки, дороги тощо. Нехай дитина зобразить це у вигляді малюнка або складе історію, використовуючи відео, яке їй допоможуть зробити дорослі.
Також запропонуйте дитині уявити:
-
іншу планету;
-
космічних звірів;
-
людей з інших планет;
-
нові гаджети.
Відео-проект можна зробити за допомогою таких сервісів та програм:
- Windows Movie Maker
- Pinnacle VideoSpin
- XMedia Recode
- Movavi
- Clipchamp Create
Вправи на розвиток фантазії
-
Вправа «Перетворення предметів»
-
“Що було б, якби…?”
-
“Фантазер”
-
“Мистецтвознавець”
Вправа «Перетворення предметів»
Запропонуйте дитині пофантазувати та придумати зламаним речам, або речам, які втратили своє побутове призначення, нове застосування. Наприклад, зламаний стілець, підгорілий чайник, перегоріла лампочка, футляр для окулярів, зігнута виделка, протерті шкарпетки.
“Що було б, якби…?” (автор Джанні Родарі)
Спробуйте разом з дитиною придумати запитання фантастичного спрямування та відповісти на нього. Наприклад: “Що було б, якби динозавр постукав тобі у двері? Що було б, якби собаки вміли літати? Що було б, якби море чхало? Що було б, якби до вас у гості завітали слони? Що було б, якби всі футболки перетворилися на книги? Що було б, якби Піноккіо був створений не з дерева, а, наприклад, із заліза? А Білосніжка зустріла не сім гномів, а сім велетнів?
«Прищеплюючи смак до вигадки та примножуючи способи вигадування історій, ми допомагаємо дітям проникати в дійсність через вікно, минаючи двері. Раз це цікавіше, значить, – корисніше».
Джанні Родарі,
автор книги «Граматика фантазії»
“Фантазер”
Запропонуйте дитині уважно розглянути частини зображень та подумати, на що кожна з них схожа. Нехай дитина назве кілька варіантів, а потім, домалюючи їх, створить певне зображення.
Завантажити зображення на наступній сторінці можна за посиланням:
https://drive.google.com/file/d/1amxcjUQv1FDK5DWVGKmu1NokjRPmSsuz/view?usp=sharing
“Мистецтвознавець”
(автори: Майкл Михалко, Джулия Кэмерон, Жан Котро)
Ця вправа не тільки допоможе розвинути фантазію дитини, але й познайомить її зі світом прекрасного та картинами відомих художників. Розгляньте з дитиною репродукції картин, представлених у ресурсі за посиланням. Запропонуйте їй придумати назву та опис сюжету картини. На сторінці представлена репродукція картини Пабло Пікассо “Нічна рибалка на Антибах”. Можна використати й інші репродукції відомих картин, виконаних у жанрах абстракціонізму, сюрреалізму, експресіонізму.
Цю та інші репродукції картин до цієї вправи можна завантажити за посиланням:
https://drive.google.com/file/d/1uKWtSlGJMQEBEZzJJmRpAMtdz-9wAZV0/view?usp=sharing
Вправи на розвиток образотворчих вмінь та навичок
-
Вправа “Колір музики”
-
Сайт ThisIsSand
-
Розмальовки Карли Жерар
-
Fox&CrowDrawing
Вправа «Колір музики»
Запропонуйте дітям послухати спокійну музику та придумати “колір музики”, намалювати під її звучання кольорові картинки, плями, образи, явища природи, предмети, все, що в них асоціюється з музикою, яка звучить. Потім діти за допомогою дорослого об’єднують малюнки в один великий колаж.
Сайт ThisIsSand
Справжня арт -терапія, сайт призначений для малювання піском. Процес малювання для дитини є досить простим: достатньо водити мишкою по полотну, натискаючи на ліву кнопку миші, і пісок буде сипатися у вказане місце. Піском можна створювати неймовірні казкові пейзажі. Одинарний клік мишкою дозволить «розсипати» донизу полотна трохи піску, подвійний клік мишкою — і дитина керує нескінченним потоком піску з-під курсора. Змінити колір піску можна в правому верхньому куті. Таке малювання дуже захоплює дитину, заспокоює її та надає можливість відновити сили.
На сайт можна перейти за посиланням: https://thisissand.com/
Розмальовки Карли Жерар
Американська художниця Карла Жерар пише свої картини акриловими фарбами. Через це вони такі яскраві та веселі. Вона з дитячою безпосередністю та щирістю змальовує пейзажі міст, сіл, а також зображує птахів, дерева, квіти та інші рослини. За мотивами творчості художниці були створені серії розмальовок для дітей. Пропонуємо вам сьогодні цікаво провести час разом з малюком та відправитися в захоплюючу подорож розмальовками та картинами художниці. Такий вид діяльності допоможе дитині розвинути фантазію (дібравши колір, дитина зможе звичайний персонаж перетворити на казкового та унікального).
Завантажити розмальовки можна за посиланням:
https://drive.google.com/file/d/1_gEsDwRerQgpL0SO9TLpzSBYyEqKx9XD/view?usp=sharing
Fox&CrowDrawing
Цей сайт надає дитині можливість малювати онлайн пташками, метеликами, квіточками, листочками, лініями або іншими фігурами. При цьому малюнки виходять цікавими, яскравими, абстрактними, різнокольоровими. За допомогою меню діти зможуть змінювати колір пензлика, користуючись представленою палітрою.
На сайт можна перейти за посиланням: http://www.foxcrow.com/draw.html
Вправи на творче мислення
-
Вправа «Оживіть слова»
-
“Десять плюс десять”
-
Вправа «Велика літера»
-
“Голос з мультфільму”
-
Загадкові друдли
Вправа «Оживіть слова» (автор Джанні Родарі)
Загадайте дітям два протилежні та зовсім непов’язані між собою слова. Наприклад, «праска» і «кавун». А тепер починаймо виокремлювати з цих слів якомога більше цікавинок та поєднань – для початку їх можна використати в словосполученні, а потім із отриманих пар скласти цілі історії або навіть вірші (і зовсім неважливо, якщо вони будуть трішки дивними та неправдоподібними).
-
собака та машина;
-
ложка та жирафа;
-
сонце та каструля;
-
дракон та картопля;
-
єдинорог і виделка.
“Десять плюс десять”
Запропонуйте дітям обрати будь-який іменник і написати у стовпчик 10 прикметників, які можуть його описати. Наприклад, капелюх — великий, зелений, теплий, модний, гарний тощо. Це загалом досить легко й весело. А тепер спробуйте знайти 10 прикметників, які цьому іменнику не підходять. Це не просто, як може здатися на перший погляд. Той же капелюх не може бути, скажімо, кислий. Намагайтеся добирати прикметники, які характеризують предмет з різних сторін (якщо ви один раз написали «жовтий», можете вважати, що з колірною гамою ви справились).
Приклад: сміх може бути веселий, заливчастий, глузливий, голосний, страшний, нервовий, крижаний, марний, безглуздий, дзвінкий. При цьому ні за яких умов, сміх не може бути розкришений, оранжевий, пластиковий, риб’ячий, поранений тощо.
Вправа «Велика літера»
Щоб стимулювати появу творчих ідей, потрібно навчитися відшукувати асоціації в звичайному потоці думок. Цю вправу можна виконувати в будь-якому місці, в будь-який час із будь-якої буквою!
Почнемо з букви Ж. Протягом трьох хвилин попросіть дитину сказати якомога більше слів, що починаються з букви Ж. Повторіть цю вправу з іншими буквами алфавіту.
“Голос з мультфільму” (авторська вправа)
Ця вправа спрямована на розвиток фантазії, на креативність, а також на розвиток творчого мислення.
Завдання просте: дитині потрібно озвучити фрагмент мультфільму самостійно або разом з дорослим. Для цього попередньо слід “нарізати” фрагменти з різних мультфільмів та прибрати звук з відео. Діти переглядають відео, потім імпровізують, намагаючись озвучити новий мультфільм відповідно до сюжетної лінії. Нехай дитина не переймається, якщо спочатку не виходить або речення спочатку будуть не пов’язані між собою. Така діяльність сприяє не тільки розвитку мовлення, творчого мислення, креативності, але й допоможе дітям весело та цікаво провести час.
Завантажити відео для озвучування можна за посиланням:
https://drive.google.com/file/d/1d0FhJrma-owZqSfxue1mDfenYLmaunrb/view?usp=sharing
Загадкові друдли
(автори: Роджер Прайс, Леонард Стерн)
Друдл (або англійською droodles) – це цікавий винахід американського автора-гумориста Роджера Прайса і креативного продюсера Леонарда Стерна, запропонований ними в 1950-х роках.
Суть винаходу полягає в тому, що дитині пропонується описати картинку, яка має множинні значення. Картинка Друдла є чимось на зразок каракулей.
Завдання звучить так: Що зображено на цьому малюнку? Вкажи максимальну кількість можливих варіантів.
Завантажити друдли можна за посиланням:
https://drive.google.com/file/d/13NgHrul1s0qfnbYZXgZz9hhhw5uDat3T/view?usp=sharing
Фантазуйте та творіть: корисні посилання
Онлайн-ігри для розвитку вашої дитини за посиланням: https://brainapps.ru/allgames
Творчі онлайн-ігри за посиланням: https://4brain.ru/tvorcheskoe-myshlenie/igry.php
Програми для планшетів та смартфонів для розвитку дитячої творчості за посиланням: https://bokmal.com.ua/media-world/gamereviews/kids-art-digital/
Ось і завершилась наша подорож до країни Творчості!
Сподіваюсь Ви і надалі продовжите розвивати творчі здібності вашої дитини!
Бажаю успіхів!
Впевнена, що у Вас все вийде!
А якщо виникнуть запитання або захочете залишити відгук –
Не соромтеся!
Пишіть на електронну адресу:
[email protected]
Published: May 12, 2018
Latest Revision: May 12, 2018
Ourboox Unique Identifier: OB-476413
Copyright © 2018