Тема: Цикли з лічильником
Мета:
навчальна: навчити учнів створювати циклічні алгоритми в
середовищі Скретч;
розвиваюча: розсвіту інформаційної культури, логічне мислення,
пам »ять; формувати вміння узагальнювати, міркувати;
виховна: виховувати інформаційну культуру учнів, уважність,
акуратність, дисциплінальність.
Обладнання: комп’ютери кабінету з виходом в мережу Інтернет,
мультимедійний проектор, до підручника “НОРМАЦІЯ 5 КЛАС” Морзе Н.В. та ін,.
Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу.
Підручник Інформатика 5 клас
ХІД УРОКУ
І. Організація класу до уроку
1) Привітність з класом.
2) Повідомлення теми і мети уроку.
ІІ Актуалізація опорних знань учнів.
III. Вивчення нового матеріалу.
IV. Формування практичних умінь та навичок
V. Підсумок уроку.
VІ. Домашнє завдання
Кількість повторень у циклічних алгоритмах може бути або заздалегідь відомою, або ні, тому розрізняють:
– повторення з визначеною кількістю повторень;
– повторення з невідомою кількістю повторень.
Якщо кількість повторень заздалегідь не відомо, то для припинення циклу задано певну умову, яка забезпечує завершення виконання повторюваних команд.
Кількість повторень у циклічних алгоритмах з визначеною кількістю повторень визначають за допомогою лічильника циклу .
Команди з певним числом повторень будуть повторюватися до досягнення потрібної кількості повторень.
Наприклад, алгоритм побудови квадрата, у якому 4 рази потрібно повторювати дії:
↓ «намалювати сторону»;
■ «повернути за годинниковою стрілкою на 90 *».
Можна подати графічно.
Для створення циклічних алгоритмів з визначеною кількістю повторень у
середовища Скритч використовують команду Повторити К , де параметр К.
вказує на кількість повторень у тілі циклу.
Наприклад, розглянемо алгоритм, за яким виконавець Танцюрист змінює зовнішній вигляд 4 рази з інтервалом 1 секунду:
Такий алгоритм можна подати графічно.
Даний алгоритм у середовищі Скретч матиме такий вигляд.
Виконав наведений алгоритм, що містить цикл. Рудий кіт намалює орнамент.
Тіло циклу запропонованої алгоритмі містить команду, що малює квадрат і поворот виконавця на кут 600. Повторюється це тіло циклу 6 разів. Тому отриманий орнамент складається з шести квадратів, кожний наступний з яких повернений по відношенню до попереднього на кут 600.
Звертаємо вашу увагу, що в тілі циклу алгоритму малювання орнаменту дві команди повторюються 4 разипоспіль.
Тому цей алгоритм можна записати коротше, використовуючи в тілі, циклу ще одну команду циклу.
Цикл Повторити 6 називається зовнішнім, а цикл Повторити 4 — внутрішній, або вкладеним. Кожне наступне виконання зовнішнього циклу буде відбуватися лише після того, як завершиться чергове виконання внутрішнього.
Якщо змінити кількість повторень тіла циклу, наприклад на 20, то й кут у команді зовнішнього циклу потрібно змінити на 180. У цьому разі Рудий кіт намалює інший орнамент.
Команду циклу з лічильником можна використовувати для циклічного зміни кольору малювання. У Scratch кожному кольору олівця відповідає певний номер, код цього кольору. В алгоритмі, перед командою циклу розміщена команда, яка задає початковий колір олівці. Під час виконання команди тіла наведеного циклу кожного разу код кольору олівця збільшується на 30.
Надедемо ще приклад алгоритму з циклом, виконавши який, Рудий кіт намалює коло.
Увага! Під час роботи з комп’ютером дотримуйтеся правил безпеки та санітарно-гігієнічних норм. (Інструктаж з правил техніки безпеки)
Завдання 1. Квадрат
Зміни проект, у якому виконавець малює квадрат, так, щоб замість 20 команд використати тільки 9, і при цьому дії виконавця не змінилися.
Додаткові матеріали для уроку розміщені в папці D:/5 клас/Текстові документи
Завдання на с. 161 підручника
Завдання 2. Фанфари
Зміни проект Фанфари так, щоб мелодію виконували духові інструменти, а в алгоритмі було використано найменшу кількість команд.
Додаткові матеріали для уроку розміщені в папці D:/5 клас/Текстові документи
Завдання на с. 161 підручника
Завдання 3. Світлофор
Сплануй, склади програму для спланованих подій та реалізуй у середовищі Скретч проект Світлофор, у якому червоний колір блиматиме тричі з інтервалом 0,5 с. Після чого він погасне й загориться зелене світло світлофора. Обери команди із запропонованих на малюнку 236, які можна використати у програмі даного проекту.
Додаткові матеріали для уроку розміщені в папці D:/5 клас/Текстові документи
Завдання на с. 162 підручника
Обговорюємо
-
Які ситуації у вашому повсякденному житті можна описати за допомогою циклів з лічильником?
-
Яку структуру повторення можна створити за допомогою команди Повторити ?
-
Чи можна достроково зупинити виконання команди Повторити ?
-
Чим відрізняється команда повторення Завжди від команди Повторити ?
-
Які команди використовують в алгоритмах малювання в середовищі Скретч ?
Рефлексія
-
Що нового сьогодні дізналися?
-
Чого навчилися?
-
Що сподобалось на уроці, а що ні?
-
Чи виникали труднощі?
Published: Apr 16, 2018
Latest Revision: Apr 18, 2018
Ourboox Unique Identifier: OB-462458
Copyright © 2018