by Polina
Copyright © 2018
Филипопол. Или наречен Евмолпия, Филипополис, Пулпудева, Пълдин, Филибе, Пловдив. Това са само някои от прочутите имена на града. Животът по тези територии не е спирал, започнал още отпреди 8000 години той продължава и до днес. Филипопол е сред шестте най-стари градове в света по непрекъснатост на обитаване. Животът тук започва още от мистичните траки, минава през времето на Филип II Македонски, през римския период на града, през завладяванията от българите и така до днешен Пловдив. През I-IV век, когато го завладели римляните той се превърнал в най-големият, аристократичен и великолепен търговски център в древна Тракия. Хронистите го оприличавали, като раят на земята.
Агуста Траяна е основан от император Траян (98-117), откъдето произлиза и името му. Със своята архитектура запазила се и до днес буди огромно възхищение у посетителите, идващи да го разгледат ежедневно. Открити са различни артефакти от неговото време, но най-голяма гордост за археолозите е форумният комплекс, разположен до западната порта на града. Той предизвиква възхищение дори и в днешните майстори със своята прецизна изработка, с която е строен и украсен.Уникален елемент от него е амфитеатрално изграденият театрон, разполагал с 10 амфитеатрални каменни седалки за зрителите, които наблюдавали тържества, събрания, шествия, гладиаторски борби и други представления.
В него има запазен площад с императорска конна статуя в центъра. Северно от театрона се е намирало най-ранното обществено просветно учебно заведение, като е било част от обществен духовен и спортен комплекс съдържал повече от десет зали. Днес е изградена трибуна до античния форум и той се използва за театрални и фестивални прояви, които карат посетителите да се върнат назад във времето и да си представят, че се намират в римската епоха.
Диоклецианополис – наречен е с това име в чест на основателя си император Диоклециан (284 – 305 г.). Намира се под Хисаря. Възникнал през I век, той бил важен административен и икономически център. Той бил трети по големина и отдалече се прочул със своите минерални извори, които го превърнали в курортен център още в древността. Посещавали го императори и знатни особи. Затова и го наричат градът на императорите. Той бил и важен духовен център по времето на християнския период с огромна катедрала, която побирала много вярващи. Любопитна легенда има и за древните римляни, които населявали града. Тя казва, че те отлично познавали лечебната сила на минералните води и край тях строили освен терми, светилища на своите многобройни богове-лечители в езическия период. Вярвали, че ще им донесат съвършенството в живота, ще бъдат здрави и силни и затова те правили различни ритуали в тяхна чест. Богът, който им носил съвършенство се казвал Телесфор. Негови статуи се срещат само по българските земи. Интересен факт е, че от проучения период на римския град има малко свидетелства за заболели от тежки болести.
Одесос е град, създаден през 6 век пр.н.е. (около 570 г. пр.н.е.) от милетски колонисти, близо до старо тракийско селище, сегашна Варна.Един от почитаните богове в това селище е тракийският бог Дарзалас. Счита се, че градът е имал и храмове на Аполон и Дионис. През следващите години и векове крепостта е под властта на много завоеватели, включително Александър Македонски, но не пада поради обсадата, а става автономна част от империята на гръцкия завоевател със споразумение. Градът остава македонско владение до смъртта на Лизимах през 281 пр.н.е., след което възстановява независимостта си.
Сторгозия
Останките от крепостта Сторгозия се намират в парк “Кайлъка” край Плевен, където е имало селища от бронзовата и желязната епоха.
Тя била изградена в късната античност ІV – VІ в. от римляните на площ от 31 дка. Крепостните зидове са дебели 2 метра, облицовани с ломени камъни, споени с бял хоросан. В крепостта са открити редица помещения с битово и административно предназначение, в източната част е разположена раннохристиянска базилика. По размери базиликата е втората по големина след царската базилика в Плиска. По форма тя е трикорабна, триабсидна с голям притвор от запад.
Пауталия (Кюстендил). Античен град, административен, стопански център и културен център на Горнострумската област през римско време. Градската си уредба Пауталия получава при император Траян. Засега най-рано датираният надпис е от 135 г. Името си Пауталия запазва до към 600 г. Надписът от 135 г. е свързан с постройката на базилика под надзора на трима епимелети (уредник по зрелищните игри). Официален език старогръцкия. Археологическите разкопки опровергават схващането, че градът е укрепен по времето на император Каракала.
Published: Mar 13, 2018
Latest Revision: Mar 13, 2018
Ourboox Unique Identifier: OB-446526
Copyright © 2018