Тема: Педагогічні технології:основні поняття. Інноваційні методи та технології в освіті.
Виконала студентка VI курсу
групи ПВШм-1-16-2.2з
Шляхова Анастасія Василівна
План
1.Поняття педагогічної технології.
2.Визначення педагогічної технології.
3. Інноваційні методи та технології в освіті: поняття, умови, етапи.
4. Інновації у формах, методах і технологіях навчання і виховання.
Мета: допомогти майбутнім учителям зорієнтуватися в концептуальних та теоретичних положеннях педагогічних технологій, сформувати готовність до впровадження сучасних технологій у практику.
Технологія – це сукупність прийомів, застосовуваних у якій-небудь справі, майстерності, мистецтві (тлумачний словник).
Загальпедагогічний (загальнодидактичні) рівень: загальнопедагогічна (загальнодидактичні,загально) технологія характеризує цілісний освітній процес у даному регіоні, навчальному закладі, на певному щаблі навчання. Тут педагогічна технологія синонімічна педагогічній системі: у неї включається сукупність цілей, змісту, засобів і методів навчання, алгоритм діяльності суб’єктів та об’єктів процесу.
Частнометодіческій (предметний) рівень: частнопредметная педагогічна технологія вживається у значенні «приватна методика»,тобто як сукупність методів і засобів для реалізації певного змісту навчання і виховання в рамках одного предмета, класу, вчителя (методика викладання предметів, методика компенсуючого навчання, методика роботи вчителя, вихователя).
Локальний (модульний) рівень: локальна технологія являє собою технологію окремих частин навчально-виховного процесу, вирішення приватних дидактичних і виховних завдань (технологія окремих видів діяльності, формування понять, виховання окремих особистісних якостей, технологія уроку, засвоєння нових знань, технологія повторення і контролю матеріалу, технологія самостійної роботи та ін.).
Поняття інновація:
-
Інновація – це процес упровадження якогось нововведення в практику
-
Інновація – це цілеспрямована зміна , що вносить у визначену соціальну одиницю – організацію, поселення, суспільство, групу – нові, відносно стабільні елементи.
О. Пригожий
Умови впровадження інновацій:
-
соціально-педагогічні (розвиток творчого потенціалу учасників навчально-виховного процесу);
-
організаційно-педагогічні (фінансування інноваційної діяльності закладу);
-
психолого-педагогічні (інформаційно-методичне забезпечення працівників; готовність працівників закладу працювати в інноваційному режимі).
Інновації реалізуються через педагогічні технології !
Інноваційна педагогічна технологія – це сукупність форм, методів, прийомів і засобів навчання, виховання та управління, об’єднаних однією метою.
Інновації у формах, методах і технологіях навчання та виховання:
Дистанційна форма навчання;
Інтерактивні методи навчання;
Діалогові, діагностичні методи навчання;
Альтернативні навчальні технології:
- Розвивальна технологія;
- Модульна технологія;
- Диференційована технологія;
- Ігрова;
- Алгоритмізована;
- Проектна;
- Рейтингова;
- Особистісно-зоорієнтована
МЕТОДИ ДИСТАНЦІЙНОГО НАВЧАННЯ
-
Методи навчання за допомогою взаємодії слухача з освітніми ресурсами при мінімальній участі викладача і студентів (самонавчання).
Для розвитку цих методів характерний мультимедійний підхід, коли за допомогою різноманітних засобів створюються освітні ресурси: друковані, аудіо-, відеоматеріали та навчальні матеріали, що надходять з комп’ютерних мереж.
-
Методи індивідуалізованого викладання і навчання, для яких характерні взаємини одного студента з одним викладачем чи одного студента з іншим студентом (навчання “один до одного”)
Ці методи реалізуються в дистанційній освіті в основному за допомогою таких технологій, як телефон, звичайна та електронна пошти; методи, в основі яких лежить надання студентам навчального матеріалу викладачем чи експертом, при якому студенти не відіграють активної ролі у комунікації (навчання “один до багатьох”). Ці методи, властиві традиційній освітній системі, одержують новий розвиток на базі сучасних інформаційних технологій.
-
Методи, для яких характерна активна взаємодія між всіма учасниками навчального процесу (навчання “багато до багатьох”)
Розвиток цих методів пов’язаний з проведенням навчальних колективних дискусій і конференцій.
Інтерактивні методи навчання:
Метод мозкової атаки – це метод розв’язання невідкладних завдань за короткий час. Сутність методу полягає в тому, що необхідно висловити як можна найбільшу кількість ідей за невеликий проміжок часу, обговорити їх та класифікувати. Цей метод використовується для вирішення складних проблем. Метод мозкової атаки можна використовувати в різних видах діяльності: в роботах з малими та великими навчальними групами, командами, індивідуальній роботі.
«Круглий стіл» – метод проведення заняття із слухачами які, як правило, мають досвід роботи, практичний діяльності з питання, що обговорюється. На «круглому столі» слухачі можуть і повинні спробувати обґрунтовано поставити питання по темі обговорення, серйозно аргументувати підходи до їхнього вирішення, а також повідомити про вдалий і невдалий досвід. «Круглий стіл» – це свого роду нарада по обміну досвідом і обговоренню практичного досвіду, досягнень і помилок. В такий спосіб слухачі освоюють зміст теми, її ключові проблеми.
Ситуаційний аналіз полягає в тому, що слухачі, ознайомившись з описом проблеми, самостійно аналізують ситуацію, діагностують проблему й надають свої ідеї й рішення в дискусії з іншими слухачами.
Залежно від характеру висвітлення матеріалу використовуються ситуації-ілюстрації, ситуації-оцінки й ситуації-вправи.
Ситуація-Ілюстрація містить у собі приклад з управлінської практики (як позитивний, так і негативний) і спосіб рішення ситуації.
Ситуація-Оцінка являє собою опис ситуації й можливе вирішення в готовому виді: потрібно тільки оцінити, наскільки воно правомірно й ефективно.
Ситуація-Вправа полягає в тому, що конкретний епізод управлінської діяльності підготовлений так, щоб його рішення вимагало яких-небудь стандартних дій, наприклад розрахунку нормативів, заповнення таблиць, використання юридичних документів і т.д.
Ситуаційний аналіз включає метод аналізу конкретних ситуацій, метод «кейз-стаді», метод «інциденту», розбір ділової кореспонденції («баскет – метод»).
Аналіз конкретних ситуацій – найбільш прийнятний в умовах курсового навчання метод ситуаційного аналізу – традиційний аналіз конкретних, ситуацій, що включає глибоке й детальне дослідження реальної або імітованої ситуації.
Використання методу аналізу конкретних ситуацій дозволяє вирішити наступні навчальні цілі: розвиток аналітичного мислення, застосування аналізу в динаміку;
оволодіння практичних навичок роботи з інформацією: вичленовування, структурування й ранжирування по значимості проблем; вироблення управлінських рішень; освоєння сучасних управлінських і соціально-психологічних технологій; розширення комунікативної компетентності; формування здатності вибору оптимальних варіантів ефективної взаємодії з іншими людьми; стимулювання інновації; підвищення мотивації до навчання теорії проблеми.
Дискусія – активний метод проведення занять, покликаний мобілізувати практичні й теоретичні знання, погляди слухачів на проблему, що розглядається. Дискусія доречна при розгляді спірних питань, але у навчальному процесі може не виникати ситуації спірності трактувань. Із цих причин заздалегідь планувати проведення заняття як дискусію не цілком коректно. Основні передумови використання дискусії в активному навчанні такі: необхідно в складі теми, що досліджується знайти питання, про які слухачі усвідомлено дотримуються істотно різних точок зору. Це може бути зроблене в ході лекцій і інших занять; варто визначити, чи відносяться ці спірні питання до інтересів, що зачіпають багатьох.
Висновок: у будь-якому виді навчальних занять викладачі мусять застосовувати кілька методів навчання в різних комбінаціях. Застосування певних методів навчання залежить від завдання та умов кожного виду занять.
Список використаних джерел:
–Селевко Г.К. Сучасні освітні технології: Навчальний посібник. – М.: Народна освіта, 1998. – C. 14-15;
–Гузєєв В.В. Освітня технологія: від прийому до філософії / М.: Вересень, 1996. – C. 8;
–Кларін М.В. Педагогічна технологія у навчальному процесі. Аналіз зарубіжного досвіду. – М.: Знание, 1989. – 80 с. – (Нове у житті, науці, техніці. Сер. «Педагогіка і психологія»; № 6).
Published: Oct 4, 2017
Latest Revision: Oct 4, 2017
Ourboox Unique Identifier: OB-371365
Copyright © 2017