В міру розквіту міст і вдосконалення суспільних відносин на зміну романському стилю приходив новий стиль – готичний (від італ Gotico -. Готський, варварський). Назва походить від назви німецького племені готів. У готичному мистецтві сильніше, ніж у романському, відбився вплив більш раціонального сприймання світу. В цьому стилі стали виконуватись в Європі церковні та світські приміщення, скульптура, ілюстровані рукописи, інші твори образотворчого мистецтва. Основним представником і виразником готичного періоду була архітектура. Хоча величезна кількість пам’ятників готики була світськими, готичний стиль обслуговував насамперед церкву – наймогутнішого будівничого в середні віки. Головний феномен мистецтва готики – ансамбль міського собору.
У живописі місце фресок зайняв вітраж (живопис із шматочків скла, а згодом живопис по склу у свинцевій обвідці). Особливо славилася Шартрська майстерня у Франції. У Шартрському соборі в XIII ст. вітражі займали площу 2660 кв. м. Головна їх особливість полягала у тому, що куски скла були невеликого розміру, а свинцева обвідка відігравала роль контурного рисунка, інтенсивною була і кольорова гама основних кольорів (червоного, синього, жовтого) .XIII ст. у Франції слушно вважається золотим віком вітража.
Готика – це період розквіту монументальної скульптури: постаті статичні, стоять точно у фронтальних позах. Поступово скульптура відокремлюється від стіни, набуває округлого об’єму. Але і при скутості поз зберігаються пластичність, стримана велич образів, іноді вони навіть індивідуалізовані (св. Ієронім, св. Георгій, св. Мартін у Шартрському соборі). Рельєф переважно високий – горельєф. Виробляються канони композиції, певні сюжети призначені для певних місць будинку.
З другої половини ХVIІ ст. скульптурні зображення ставали часом взірцем досконалості, захоплення людською красою. Недарма Христа, який благословляє на добрі діла – скульптуру в Ам’єнському соборі – назвали прекрасним Богом.
готика Німеччини
Німецька готика складалася під впливом готики Франції, але мала регіональні особливості. Недобудовані романські споруди добудовують в новому стилі або додають до них лише готичні деталі та елементи, не змінюючи конструктивну базу споруд. Виникає ціла низка споруд романсько-готичних, перехідного стилю, не позбавлених виразності, монументальності і досить відмінних від готичних споруд Франції, Іспанії, Британії.
готика Англії
Готика Англії виникла дуже рано (наприкінці ХІІ ст.) Й існувала до XVI ст. Млявий розвиток міст призвів до того, що готичний собор тут став не міським, а монастирським, оточеним полями і луками. Звідси, очевидно, його «розпластаність» по горизонталі, розтягнутість у ширину, наявність безлічі прибудов. Домінанта собору – величезна вежа на середхресті. Найчистіший зразок ранньої англійської готики – собор у Солсбері.
готика Франції
Готика зародилася в Північній частині Франції (Іль-де-Франс) в середині ХІІ ст. і досягла розквіту в першій половині ХІІІ ст.
Готика розвивалася в країнах, де панувала католицька церква, і під її егідою феодально-церковної основи зберігалися в ідеології і культурі епохи готики. Готичне мистецтво залишалося переважно культовим за призначенням і релігійним за тематикою: воно було співвіднесено з вічністю, з «вищими» ірраціональними силами.
Давайте разом з музикою поринемо в епоху середньовіччя, епоху чудового готичного стилю.
Французький композитор Ерік Льові в молоді роки цікавився історією середньовічного релігійного руху катарів, поширеного в Західній Європі. Це захоплення знайшло віддзеркалення в композиціях музичного проекту Эра, заснованого Еріком в 1997 році. Багато текстів пісень групи, що працює в жанрі нью-ейдж, засновано на філософії катарів.
Published: Feb 15, 2017
Latest Revision: Feb 15, 2017
Ourboox Unique Identifier: OB-248209
Copyright © 2017