Северна Америка е третият по големина континент в света и четвъртият по население. Разположен е изцяло в Северното полукълбо.Граничи на север със Северния ледовит океан, на изток с Атлантическия океан, на юг с Южна Америка и Карибско море и на запад с Тихия океан.Северна Америка покрива около 24 709 000 км, което е около 16,5% от площта на сушата и 4,8% от цялата земна повърхност. Северна Америка е третият най-голям континент след Азия и Африка и четвъртият най-населен след Азия,Африка и Европа.
2
Релеф. Северна Америка се разделя на четири големи географски области. В северната част на Кордилерите се намира и най-високият връх в Северна Америка – Денали (6194 m).Южно от него релефът е разнороден, включвайки планинската верига Апалачи и равнините по Атлантическото крайбрежие.
4
Климатообразуващи фактори. Северна Америка е континент на климатичните контрасти. Причините за това са географското положение, влиянието на океанските басейни и разнообразният релеф. Климатът в Северна Америка варира от умерен (на север) до тропичен (в Централна Америка) в крайбрежните райони е океански, във вътрешността – континентален.
6
Води. Северна Америка разполага с голямо водно богатство. То е разпределено неравномерно по континента поради разнообразието на релефа и климата. Реките и езерата се отнасят към водосборните области на три окена- Антлантическия,Тихия и Арктичния. Континентът е на първо място по запаси от пресни езерни води и на второ място по запаси от води в ледници.
8
Природни зони. В Северна Америка са формирани разнообразни природни зони- от зоната на влажните тропични гори на юг до зоната на ледените пустини на север. Причина за това е разнообразният климат.
Савани- Тази зона се простира от субтропичния до субекваториалния климатичен пояс, като заема част от най-големия антилски остров Куба. Почвите са черноземни и червеникавокафяви, растителността е сравнително бедна .
Пустини и полупустини,Влажни вечнозелени тропични гори (екваториални гори),Степи и лесостепи и още други.
Тайга- Зоната на тайгата се простира в най-северната част на умерения климатичен пояс, от Тихия до Атлантическия океан. Основните почвени типове на тази зона са подзолистите и кафявите горски почви. Тяхното образуване е тясно свързано с особеностите на климата, релефа и растителността на зоната.
10
Published: Jan 25, 2024
Latest Revision: Jan 25, 2024
Ourboox Unique Identifier: OB-1543156
Copyright © 2024