Редуцирай, реновирай, рециклирай!
1. Създателите:
През 17 – 18 век европейски изследователи откриват в Малайзия и Бразилия дървесната смола латекс, която се преобразува лесно в естествен каучук. През 1839 година Чарлз Гудиър открива процеса на вулканизация, при който в нагрят каучук се добавя сяра и се превръща в гума (произвеждат се първите гумени ръкавици). Широко използвана пластмаса е целулоидът, който е разработен в резултат на работата на няколко химици. През 1846 година Кристиан Фридрих Шьонбайн получава нитроцелулоза. Във Франция Луи-Никола Менар разтваря нитроцелулозата в смес от етанол и етер, получавайки колодий. Около 1850 година Гудиър открива твърдата гума (ебонит). Тази първа термореактивна пластмаса поставя началото на навлизането на пластмасите в ежедневието на хората. През 1869 година Джон Уесли Хаят получава твърд целулоид. Макс Фремери и Йохан Урбан разтварят целулоза в тетрааминмеден сулфат и от получения разтвор (купро), произвеждат първите синтетични влакна. На базата на откритата през 1872 година, от Адолф фон Байер, поликондензация на фенол и формалдехид, през 1907 година белгийско-американският изобретател Лео Бакеланд създава технология за производство и обработка на фенолова смола. Нареченият на негово име бакелит става първата промишлено произведена синтетична термореактивна пластмаса. Тя намира широко приложение във възникващата по това време електротехническа промишленост.
2. Потребности
Използваме пластмасови продукти повече от всякога. Покриваме храната си с полиетиленово фолио, пием кафето си от пластмасови чашки, носим дрехи от изкуствени влакна като найлон и полиестер, и дори пазаруваме с пластмасови кредитни карти! Използваме пластмаса стотици пъти ежедневно.
Пластмасата е продукт с много приложения. Тя може да бъде гъвкава или твърда, прозрачна или матова. Може да прилича на кожа, дърво или коприна. Да бъде превърната в играчки или сърдечни клапи. И така, има над 10 000 различни вида пластмаса.
Тъй като пластмасите са направени от изкопаеми горива, можете да гледате на тях като на съхранена под друга форма енергия. Килограм за килограм, пластмасите съдържат толкова енергия, колкото петрола или природния газ, и много повече енергия от другите боклуци. Това прави пластмасите идеално гориво за централите за производство на енергия от отпадъци.
Централите за енергия от отпадъци горят боклука и използват освободената при изгарянето топлинната енергия за производство на пара и електричество. Те превръщат в боклука в полезна енергия.
3. Връзката с екология и екологичната култура:
Пластмасата е трудноразградим и токсичен отпадък. Ние използваме пластмасови продукти всеки ден и това създава голям брой отпадъци.
Този голям брой отпадъци води до големи последици , като например големи масиви от пластмаса по океаните.
4. Предложения за намаляване на употребата на пластмасата:
-
Заместване на пластмасовите бутилки със стъклени, които могат да се употребяват многократно.
-
Намаляване на продажбата на пластмасови чанти.
-
Повече рециклиране.
-
Глоба за всеки, който си хвърля боклука на грешното място.
Published: Dec 4, 2023
Latest Revision: Dec 6, 2023
Ourboox Unique Identifier: OB-1522898
Copyright © 2023