АВСТРАЛІЯ – МАТЕРИК ЕНДЕМІЧНИХ ВИДІВ РОСЛИН І ТВАРИН
- Joined Nov 2023
- Published Books 3
Copyright © 2023
Тема уроку: Унікальність рослинного та тваринного світу Австралії. Природні зони материка.
Мета: Ознайомити учнів із розмаїттям органічного світу Австралії, з’ясувати причини його унікальності та особливості природних зон материка. Розвивати логічне мислення учнів, уміння працювати з різними джерелами знань, сприяти формуванню екологічного світогляду.
На гербі Австралії, який використовується в цій державі з 1912 р., зображені майже два офіційних “зоологічних” символу континенту – кенгуру і страус ему. Як стверджують фахівці, ці тварини були обрані не тільки за те, що вони є найзнаменитішими мешканцями “зеленого континенту”, але також і за прихований сенс, який вони несуть у собі. Вважається, що саме ці тварини не вміють рухатися назад, тому вони, позначаючи постійне і неухильний рух вперед, і були поміщені на офіційний символ країни, що прагне в майбутнє.
Органічний світ Австралії унікальний і ендемічний. Причиною є те, що Австралія самою першою відокремилась від стародавнього материка Гондвани. Тривалий час вона майже немала зв’язку з іншими материками. Саме з цієї причини в Австралії збереглося чимало рослин і тварин, які існували на Землі 50 млн років тому. Цікаво, що 75% рослин і тварин материка трапляються тільки на території цього континенту.
Пропоную познайомитись із тваринами та рослинами Австралії, яких сміливо можна назвати символами цієї країни.
Евкаліпт
З кожних чотирьох австралійських дерев три – евкаліпт. Евкаліптів в Австралії майже 600 видів. Деякі з них дуже великі – до 100 м заввишки і 10 завтовшки, інші низькорослі – у вигляді чагарників. Евкаліпт є ніби візиткою Австралії, як баобаб в Африці.
Евкаліптові ліси майже не утворюють тіні. В умовах посушливого клімату їх листя повертається ребром до сонця, зменшуючи таким чином випаровування. Дерево росте дуже швидко. Щороку евкаліпт скидає кору, щоб не заважала йому рости. Листя містить багато ефірної олії, має цілющі властивості. Евкаліпт називають «дерево-насос», тому що воно потужно висмоктує воду із ґрунту і випаровує її. Великі площі таких лісів зосереджені на схилах Великого Вододільного хребта. Оскільки їх листя має сіро-голубий відтінок, ці гори називають Голубими горами.
Австралійська акація –
мімоза
З 1912 року квіти акації прикрашають герб Австралії, а з 1988 року це офіційна емблема країни. Кущ або невелике дерево виростає від 4 до 8 метрів заввишки. Головним ворогом мімози є посуха, та вона навчилась від неї ефективно захищатись. Насіння акації вкрите міцною оболонкою, тому воно проростає тільки тоді, коли ця оболонка буде пошкоджена і вода проникне всередину.
Казуаріни
На фералітних червоних ґрунтах, а також на червоно-бурих ґрунтах ростуть казуаріни – чагарники і дерева з ниткоподібними гілками без листя. Через те, що дрібні гілочки цієї рослини опадають протягом року, під ними утворюється голчастий покрив, звідси і схожість цієї рослини з хвойними деревами
Пляшкові дерева
Пляшкове дерево – брахіхітон подібне до африканського баобабу. Його товстий стовбур звужується доверху, нагадуючи пляшку. У стовбурі рослина нагромаджує вологу у сезон дощів, яку витрачає у сезон засухи.
Трав’яні дерева
Це ендеміки Австралії. Вони мають прямий короткий стовбур, зверху на якому є жмуток вузьких листочків, які стирчать в усі боки, неначе копиці сіна.
Кенгуру
Кенгуру вже давно став символом Австралії. Тварина пересувається на задніх лапах, стрибками, що в стоячому положенні робить його схожим на людину. Передні лапи у кенгуру короткі, а задні сильні і довгі, також, як і довгий сильний хвіст. Великі вуха допомагають вловлювати навіть дуже слабкі звуки.
Дитинча кенгуру народжується настільки слабким, що самці доводиться доношувати його в особливої сумці на животі. Кенгуреня з’являється на світ голим і сліпим, вагою всього в один грам і довжиною в два сантиметри. В сумці дитинча живе до восьми місяців.
Передніми лапами кенгуру хватає предмети — його пальці відмінно розвинені. Кенгуру пересувається довгими стрибками і можу, незважаючи на вагу близько 70 кілограмів, дуже швидко рухатися. Деревні кенгуру набагато менше звичайних і живуть в лісі на деревах.
Страус Ему
Є найбільшим австралійським птахом. Має великий тулуб з густим коричнево – сірим пір’ям, довга шия, маленька голова і високі потужні трилапі ноги. У висоту Ему виростає до 1,8 – 1,9 м, при цьому важить 45 – 55 кг. Око Ему більше ніж його мозок. Яйця темно зеленого або синього кольору. Важить одне яйце 700 – 900 г, що приблизно дорівнює 10 курячим яйцям. Він часто навідується на поля щоб поласувати зерновими, зачасту псує посіви і за це його не люблять фермери.
Качконіс
Лише в Австралії живуть найпримітивніші яйцекладні ссавці. Перших європейців надзвичайно здивувала ця тварина, яка поєднувала у собі трьох звичайних тварин. Качконіс відкладає два яйця, які висиджує 9 – 10 діб. Важить до двох кілограм, довжина тіла 35 – 40 см. Лапи з перетинками та ніс, що нагадує качиний. Живиться рибами, молюсками, червами та личинками комах.
Єхидна
На вигляд ця тварина схожа на великого їжака з дуже довгими голками. Вага єхидни — від 2,5 до 5 кілограмів. Ще одна цікава особливість — вузький довгий «дзьоб», довжиною в 7,5 сантиметрів, — прямий або злегка зігнутий. Він потрібен звірку, щоб шукати їжу у вузьких щілинах нор, звідки зручно діставати її своїм липким і довгим язиком. Саме на кінці дзьоба і знаходиться рот — дуже маленький і без зубів. Він відкривається лише на 5 мм. Цей дзьоб дуже чутливий, з його допомогою єхидна відчуває навіть ледь помітні рухи електрополя, що відходять від дрібних тварин. Загалом, майже екстрасенсорика! Самка відкладає всього одне яйце. Вилуплине дитинча єхидна доношує в сумці. Харчується малеча, злизуючи молоко з живота матері. Гострі довгі голки відмінно захищають єхидну.
Австралійська пустельна жаба
Австралійська пустельна жаба вражає своєю пристосованістю до суворих кліматичних умов. Ця пустельниця накопичує в організмі стільки води, що зариваючись глибоко в мул, здатна просидіти там близько п’яти років, чекаючи дощу!
Коала
Схожий на маленького сірого ведмедика, важить всього 15 кг. Живе здебільшого на деревах, майже не спускаючись на землю. Харчується листям евкаліпта і за добу з’їдає майже кілограм листя. Тварина проводить на деревних гілках майже все життя, пускаючись лише тоді, коли дерева знаходяться далеко один від одного. Природніх ворогів тварина немає, оскільки її хутро має сильний запах евкаліпта.
Вомбат
Вомбат — чарівний звір, який легко приручається людьми, незважаючи на обережність і лякливість. Зовні це чарівна тварина, схожа на хом’ячка-велетня. Найбільші особини сягають у довжину метр двадцять сантиметрів, а можуть важити до сорока кілограмів.
Австралійці дуже люблять вомбатів за милий і м’який характер, і тримають їх, як домашніх вихованців. Хоча, незважаючи на травоядность, нападати на них не варто. У разі небезпеки тварина може відмінно захистити себе кігтями і зубами. А взагалі-то його і побачити не просто. Адже поласувати листям звір виходить тільки вночі, а вдень безпробудно спить у своїй норі. Зустрітися з вомбатом можна в Південній Австралії, наприклад, в штаті Вікторія.
Дикий собака динго
Серед тварин Австралії, єдиним вищим ссавцем є собака динго. Він є диким хижаком материка, науковці вважають, що він потрапив на континент з людьми, що прийшли з Південно – Східної Азії.
Робота на дошці Miro
Завдання для учнів.
1.Візьміть нотатки відповідного кольору та назвіть представників органічного світу материка про яких ви дізнались на уроці
2. Прочитавши текст параграфа, в останню колонку(на зеленій нотатці) зазначте екологічні проблеми материка
Вологі вічнозелені ліси
Тягнуться вузькою смугою вздовж північно – східного узбережжя Австралії, займають 2% території материка.
Багатий видовий склад рослин, різноманіття епіфітів – рослин, що живуть на інших деревах, використовуючи їх як місце прикріплення.
Савани та рідколісся
Величезні країни трав. Розташовані в північній частині материка в умовах субекваторіального клімату, а також, у більш зволожених районах тропічного й субтропічного поясів на сході та південному заході. Дощі ідуть тут нечасто, у сухий період трава випалюється сонцем, грунт висихає. Та тільки пройде дощ, савана перетворюється на океан трав.
Пустелі й напівпустелі
Займає 65% площі материка. Австралійські пустелі вкриті густими заростями колючих акацій та евкаліптів. Їх називають скребом. Земля під скребом укрита ріденькими пучками посухостійких трав. Відносне багатство рослинного покриву пустель пояснюється наближенням до поверхні підземних вод.
ОБЄКТИ ПРИРОДИ
АВСТРАЛІЇ
У ВСЕСВІТНІЙ
СПАДЩИНІ
ЮНЕСКО
Published: Nov 9, 2023
Latest Revision: Nov 20, 2023
Ourboox Unique Identifier: OB-1513988
Copyright © 2023